Cristobal (Colon)
Cristobal (Colon)

Plavby v okolí

Cristobal (Colon) / Panama

Colón je dôležitým prístavom na karibskom pobreží Panamy v blízkosti jedného z vyústenia slávneho Panamského prieplavu. So svojimi cca 207 000 obyvateľmi je hlavným a najväčším mestom rovnomennej provincie aj druhým najľudnatejším mestom krajiny. Centrum obklopené zátokami Limón a Manzanillo a tiež susedným prístavom Cristobal, leží len necelých 10 km od komôr Panamského prieplavu, ktoré oddeľujú Gatunské jazero od Atlantiku. Túto výnimočnú technickú stavbu prichádzajú obdivovať turisti z celého sveta a plavebná komora Gatun tak patrí medzi hlavné turistické atrakcie celej krajiny. Hustú lodnú dopravu a plavebné komory tu možno pozorovať aj na druhej strane z ústia kanála do Pacifiku. Pri plavebných komorách Miraflores sa nachádza aj zaujímavé návštevnícke centrum s pútavou expozíciou o histórii a stavbe prieplavu.

Prístav Colón založili Američania v r. 1850 ako konečnú zastávku a terminál na Panamskej železnici spájajúcej Atlantik s Pacifikom predtým, než bol vybudovaný prieplav. Mesto pomenované na počesť Krištofa Kolumba pôvodne ležalo na ostrove Manzanillo, ktorý bol postupne spojený s pevninou. Zástavba Colón z 19. stor. bola ale, bohužiaľ, zničená počas troch veľkých požiarov. Popri Katedrále Nanebovzatia Panny Márie a niekoľkých historických domoch sa tak dnes v centre mesta nenachádzajú v podstate žiadne pamiatky. Colón sa tiež neslávne preslávil vysokou kriminalitou. Turistov prichádzajúcich väčšinou do susedného prístavu Cristobal láka hlavne miestna voľná obchodná zóna, ktorá je čo do veľkosti druhou najväčšou na svete.

Okolie mesta je ale podstatne zaujímavejšie. Popri Panamskom prieplave tú môžete objaviť niekoľko historických pevností, ktorým dominuje pevnosť San Lorenzo zo 16. stor., ktorá bola ako výnimočná pamiatka vojenského inžinierstva zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Počas jednodňového výletu možno navštíviť aj hlavné mesto Panama City s krásne zachovalým historickým centrom aj moderné častí s mrakodrapmi.

Nesmieme zabudnúť ani krásne pláže na karibskom pobreží a prírodné parky. Medzi najznámejšie patrí napr. Národný park Portobelo obopínajúci rovnomenné mesto, ktoré v koloniálnych dobách patrilo k najdôležitejším na kontinente. Park s krásne zachovalou prírodou a plážami, kde je popri potápaní a šnorchlovaní možné pozorovať aj korytnačky, bol spoločne s historickou časťou mesta tiež zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Vychutnajte si miestne špeciality..

Carimaňola - vyprážané taštičky z juky plnené syrom, mäsom, zeleninou atď.

Patacones - vyprážané banánové placky

Yucafrita - vyprážané kúsky juky

Seco - miestny gin

Rum - napr. Ron Abuelo

Pivo - Panama, Atlas, Balboa

Panama seco – trstinový likér


Miesta, ktoré stojí za to vidieť