X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Zátoka Svíň
Zátoka Svíň

Plavby v okolí

Zátoka Svíň / Kuba

Na juhozápadnom pobreží Kuby asi 150 km od Havany sa nachádza Zátoka svíň (Bahía de Cochinos). Jej názov môže pôsobiť trochu zavádzajúco: napriek tomu, že jej prischol názov odvodený od prasiat, v kubánskej španielčine môže slovo „cochinos“ znamenať taktiež morskú rybu ostnatec, ktorá obýva miestny koralový útes.

Ten sa na západnej strane zátoky stretáva s bažinou Zapata, ktorá tvorí časť rovnomenného polostrova. Na východe narazíte na pláž s mangrovovým porastom, na severe zas leží prekrásna Dlhá pláž. Zátoka má krasové podložie, a vďaka tomu v jej okolí aj pod hladinou mora nájdete rozsiahly jaskynný systém, v okolitých pralesoch a bažinách zase nádherné hlboké jazierka.

Zátoka sa 17. apríla 1961 stala dejiskom invázie kubánskych exulantov podporovaných americkou CIA, ktorá mala za úlohu zvrhnúť novú vládu Fidela Castra. Kvôli zásadnej nepripravenosti skončila operácia totálnym fiaskom a bola príčinou následnej Karibskej krízy.

Zátoka svíň je jednym z najznámejších miest na Kube a obľúbenou zastávkou turistov. Láka ich zaujímavá história, okúzľujúce pláže s bielym pieskom a bohatý podmorský život, rovnako aj spletitá sieť jaskýň, ktoré ocenia predovšetkým milovníci potápania.

Svoj pôvab má aj samotné mestečko v Zátoke svíň.

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Playa Girón- Navštívte Múzeum vylodenia ( Museo de la Intervención), ktoré zachytáva udalosti 17. apríla 1961 vrátane československých zbraní, ktoré používali Castrovi vojaci.

Playa Larga – Relaxujte na jednej z najkrajších pláži ostrova, choďte šnorchlovať, alebo sa potápať.

Cienfuegos – Asi 70 kilometrov od zátoky nájdete mesto s historickým koloniálnym centrom zapísaným do zoznamu UNESCO.

Matanzas – Podniknite celodenný výlet na juh provincie Matanzas a zastavte sa v indiánskej dedine a na krokodílej farme.

Parque Nacional Ciénaga de Zapata – Obdivujte rozmanitosť života národného parku, ktorý je domovom migrujúcich vtákov, plazov, cicavcov a nespočetnému druhu hmyzu.

Caleta Buena – Neďaleko od pláže Girón sa zájdite pozrieť sa na prírodné jazierka so zafírovou vodou hemžiacou sa tropickými rybami.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť