Puerto Caldera (Puntarenas)

Plavby v okolí

Puerto Caldera (Puntarenas) / Kostarika

Kostarika je malá krajina, ležiaca medzi Nikaraguou a Panamou na pomedzí Tichého oceánu a Karibského mora. Turisti, ktorí sem mieria na palubách výletných lodí, zakotvia v jednom z dvoch prístavov. Kým Puerto Caldera je priemyselný prístav vybudovaný v 80. rokoch 20. storočia a návštevníkom nemá veľmi čo ponúknuť, Puntarenas je životom kypiace mestečko na brehu mora, ktoré slúži ako dovolenkové útočisko domácich i zahraničných turistov.

Kostariku objavil pre Európanov v roku 1502 Krištof Kolumbus, a pretože veril, že je to krajina nesmierneho bohatstva, pomenoval ju Costa Rica, "bohaté pobrežie". Pôvodní obyvatelia Kostariky boli mierumilovní indiánski farmári, a tak sa kolonizácia zaobišla bez krviprelievania. V roku 1821 získala krajina nezávislosť od Španielska a začala pestovať kávu. "Zlatá fazuľa", ako sa káva niekedy prezýva, priniesla krajine prosperitu. V 40. rokoch 19. storočia sa vďaka nej začalo rýchlo rozvíjať aj Puntarenas, ktoré sa stalo jej hlavným exportným prístavom, a v ekonomike krajiny zohráva veľmi významnú úlohu dodnes: exportuje sa do päťdesiatich krajín sveta, pričom polovica z jej celkového množstva putuje do USA. Už v 90. rokoch 19. storočia nastúpila Kostarika na cestu demokracie a udržala sa na nej s výnimkou jediného krátkeho obdobia dodnes.

Turisti, ktorí na Kostariku vstúpia cez Puntarenas, si môžu vychutnať jeho zaujímavú architektúru, ale predovšetkým nádherné pláže. Paseo de los Turistas ( "prechádzka turistov"), široká promenáda susediaca s morom ponúka nespočetné množstvo príležitostí  nakupovať aj občerstviť s a.

Hlavným dôvodom, prečo návštevníci na Kostariku mieria, ale nie sú mestá: je to prekrásna príroda a úžasná rozmanitosť, ktorá dala krajine meno. Táto krása začína už za bránami prístavu. Dažďový prales sa tiahne od pobrežia až po horské hrebene s divokými riekami, vodopádmi, prírodnými parkami a rezerváciami, ktoré si môžete užiť mnohými spôsobmi: po svojich, z konského chrbta alebo napríklad na kajaku či na rafte.

Asi 30 kilometrov na juh od Puerto Caldera leží Biologická rezervácia Carara, kde sa stretávajú suchý a vlhký dažďový les a rozmanitosť druhov, ktoré tu môžete obdivovať, nepozná hranice. Dve hodiny cesty od prístavu nájdete populárnu destináciu a chránené územia Valle Escondido a Los Angeles Cloud Forest.

San José leží asi 100 kilometrov od Puerto Caldera. Hlavným mestom Kostariky sa stalo v roku 1821, kedy krajina získala nezávislosť od Španielska. Mesto je obklopené horami a je zmesou architektonických štýlov - od španielskych koloniálnych budov po moderné výškové stavby. Asi hodinu jazdy od neho nájdete Sarchu, ideálne miesto pre nákup lokálneho umenia a tradičných výrobkov.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Paseo de los Turistas - prejdite sa po širokej promenáde na brehu mora, užite si nákupy a tie najčerstvejšie ryby a morské plody, ktoré vám v Puntarenas pripravia v miestnych reštauráciách.

Macaw Sanctuary Natuwa - vydajte sa na prieskum rozmanitej fauny a flóry Kostariky vrátane obrovských papagájov ara, opíc, tapírov a jaguárov.

Isla Tortuga - urobte si výlet na "Korytnačí ostrov" a užite si prekrásne pláže alebo so šnorchlom preskúmajte, aké bohatstvo sa skrýva pod morskou hladinou.

Museo Nacional - navštívte v San José múzeum založené v roku 1887 a zoznámte sa s predkolumbovským umením a bohatou koloniálnou, politickou a ekonomickou históriou Kostariky.

Teatro Nacional Costa Rica - obdivujte nádhernú divadelnú budovu hlavného mesta krajiny, postavenú v 90. rokoch 19. storočia v renesančnom štýle.

The Carara Biological Reserve - zoznámte sa s prekrásnou prírodou Kostariky v rezervácii na pomedzí suchého a vlhkého dažďového lesa, ktorým preteká rieka Tarcoles s tisíckami krokodílov.

Sarchu - nakúpte tradičné suveníry v mestečku charakteristickom ručne maľovanými drevenými KARKO, ktorých miniatúry tu tiež zaobstaráte.


Plavby do Puerto Caldery

USA, Mexiko, Guatemala, Kostarika, Panama, Kolumbia na lodi Norwegian Joy

Loď: Norwegian Joy
Trasa: USA, Mexiko, Guatemala, Kostarika, Panama, Kolumbia
Nalodenie: Los Angeles, USA
Vylodenie: Miami, USA
Trvanie: 15 nocí