Ocho Rios
Ocho Rios

Plavby v okolí

Ocho Rios / Jamajka

Ocho Rios ležiaci na severnom pobreží Jamajky je jedným z najväčších miest ostrova. Živé letovisko je obľúbenou zastávkou turistov i vyhľadávaným oddychovým miestom obyvateľov 90 km vzdialeného hlavného mesta Kingstown.

Ešte v 60. rokoch bolo Ocho Rios obyčajnou rybárskou dedinou, no s rozvojom turistického ruchu sa všetko zmenilo. História osady je však oveľa dlhšia. Ako prví Európania sa v tejto oblasti usídlili Španieli, ktorí miesto pomenovali La Chorreras– „prúdiace vody“. Názvom mali na mysli slávne vodopády Dunn's River Falls padajúce terasovito priamo do mora neďaleko súčasného centra. Briti, ktorí ostrov ovládli o niečo neskôr, ale názov zle pochopili ako Ocho Rios čiže „osem riek“. Aj keď sa tu toľko riek nikdy nevyskytovalo, názov mestu zostal dodnes.

Po príchode kolonizátorov bola celá oblasť využívaná prevažne na pestovanie cukrovej trstiny či pimentovníka pravého, u nás známeho ako nové/anglické korenie. Zmena nastala až v 20. rokoch 19. stor., keď sa z jednej starej plantážovej rezidencie stal prvý luxusný hotel. Jeho rozvoju však bránil fakt, že hotel nemal priamy prístup na pláž. O niečo neskôr bol v okolí nájdený bauxit používaný na výrobu hliníka a pre jeho transport bol konečne vybudovaný lodný terminál, ktorý slúži dodnes pre výletné lode.

Veľký zlom ale nastal až po vysušení okolitých močarísk a vytvorenie pláže Turtle Beach, ktorá vznikla navezením veľkých ton piesku. Vtedy sa mohol turistický ruch rozbehnúť v plnej sile a s pribúdajúcimi hotelmi sem rýchlo zamierili aj turisti. Turtle Beach je dnes strediskom vodných i plážových športov, rovnako tak ako miestom zábavy a dobrých reštaurácií. Celé pobrežie lemujú kvalitné hotely a Ocho Rios je tak pravým letoviskom so všetkým, čo k tomu patrí.

Z Ocho Rios je možné podnikať aj výlety do okolia. Najobľúbenejšie sú slávne vodopády Dunn's River Falls, ktoré ležia na periférii mesta. Príjemne chladivá voda vodopádu padajúceho po kaskádach priamo do mora je navyše obklopená nádhernou tropickou záhradou. V okolí mesta sa nachádza aj niekoľko ďalších botanických záhrad s pekným výhľadom na zátoku. Veľkou atrakciou je tiež výlet do dediny Nine Mile s rodným domom slávneho reggae speváka Boba Marleyho.

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Rum

Ryby a morské plody všetkého druhu

Káva

Pivo Red Stripe

Jerk food - rôzne korenené mäso, ktoré sa pomaly varí na ohni,  postupne sa pridáva vybrané korenie

Korenistá polievka z listov callaloo, kelu, hovädzieho mäsa, sladkých zemiakov, ibišteka a korenín


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Ocho Rios

Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko, USA, Honduras z Ocho Rios na lodi MSC Armonia

Loď: MSC Armonia
Trasa: Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko, USA, Honduras
Vylodenie: Miami, USA
Trvanie: 14 nocí

Plavby do Ocho Rios

Zľava

USA, Mexiko, Kajmanské ostrovy, Jamajka z New Orleans na lodi Norwegian Getaway

Loď: Norwegian Getaway
Trasa: USA, Mexiko, Kajmanské ostrovy, Jamajka
Nalodenie a vylodenie: New Orleans, USA
Trvanie: 7 nocí
Zľava

USA, Aruba, Curacao, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Bahamy z Miami na lodi MSC Divina

Loď: MSC Divina
Trasa: USA, Aruba, Curacao, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Bahamy
Nalodenie a vylodenie: Miami, USA
Trvanie: 11 nocí