X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Saint George
Saint George

Plavby v okolí

Saint George / Grenada

Štát Grenada, skladajúci z rovnomenného hlavného ostrova a niekoľkých ďalších menších ostrovčekov (Carriacou, Rhode Island, a i.), leží len necelých 100 km od venezuelského pobrežia. Svojou polohou v podstate uzatvára oblúk Náveterných ostrovov, ktoré oddeľujú Karibské more od Atlantiku. Aj napriek tomu, že je zatienená známejšími ostrovmi, je Grenada skutočne čarovným miestom, ktoré popri krásnych plážach ponúka aj rozmanité vnútrozemie plné termálnych prameňov, vodopádov, jazierok i krásnej prírody. Grenada sa tiež prezýva „Ostrov korenia“, vo veľkom sa tu totiž pestuje muškátový oriešok, škorica, kardamón i zázvor.

Rozloha ostrova je iba 334 km2  a Grenada tak patrí medzi najmenšie nezávislé štáty na západnej pologuli. Celkom tu žije cca 110 tis. obyvateľov. Keď sem v r. 1498 počas svojej 3. výpravy priplával Krištof Kolumbus, ostrov ovládal bojovný kmeň Karibov. Hoci sa tu Španieli nikdy trvalo neusadili, zostal po nich aspoň názov Granada (neskôr zmenený na Grenada), ktorý ostrovu dali na počesť známeho mesta v Andalúzii. V r. 1650 ho zakúpilo Francúzsko, ktoré sem po vyvraždení pôvodného obyvateľstva priviezlo aj prvých otrokov z Afriky kvôli práci na trstinových plantážach. Francúzi tiež v strategicky položenom prírodnom prístave založili hlavné mesto Fort Royal, ktoré neskôr Angličania premenovali na Saint George's. Po sedemročnej vojne v r. 1763 pripadol ostrov Britskému kráľovstvu. Počas 19. stor. nahradilo cukrovú trstinu kakao, ktoré sa stalo aj hlavným exportným artiklom. V 20. stor. ale vďaka vhodnej klíme prevládlo pestovanie muškátového orieška, škorice či kardamónu. Grenada navyše ležala bližšie k Britskému kráľovstvu než holandská východná India, ktorá bola exportom korenia vyhlásená. Produkcia korenia je pre ekonomiku ostrova stále veľmi dôležitá, a to aj napriek veľkému nárastu v sektore cestovného ruchu. Ostrov získal nezávislosť v r. 1974, napriek tomu zostal členom Commonwealthu a jeho hlavou je britská kráľovná.

Saint George's, hlavné mesto ostrova majestátne pozerajúc z vŕšku na prírodný prístav Carenage, je právom považované za jedno z najmalebnejších v Karibiku. Jeho panorámu dopĺňajú dve mohutné pevnosti Fort George a Fort Frederick, ktoré centrum plné obchodov a príjemných kaviarní chránia z dvoch strán. Neďaleko mesta sa nachádza vyhlásená koralová pláž Grand Anse Beach či NP Grand Etang s kráterovými jazierkami, 30 m vysokými vodopádmi Annandale a dažďovými lesmi, v ktorých je možné stretnúť pásavcov, opice i vačice.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Saint George´s

- Fort George

- Grand Anse Beach

- Národný park Grand Etang

- Underwater Sculptures

- Belmond Estate

- vodopády Annandale

 

Vychutnajte si miestne špeciality...

Rumy

Carib - miestne pivo

Calaloo - polievka z miestnej listovej zeleniny podobnej špenátu

Oil down - národné jedlo, solené bravčové mäso dusené v kokosovom mlieku s chlebovníkom a koreňovou zeleninou

Zmrzlina Nutmeg


Miesta, ktoré stojí za to vidieť