Punta Cana
Punta Cana

Plavby v okolí

Punta Cana / Dominikánska republika

Dominikánska republika je v súčasnosti jednou z najobľúbenejších a turisticky najnavštevovanejších destinácií v Karibiku. Štát s cca 10 mil. obyvateľov zaberá východnú polovicu ostrova Hispaniola, o ktorý sa delí s Haiti. Pre svoju prívetivú karibskú atmosféru, krásne pláže i zaujímavé pamiatky je už od 90. rokov 20. stor. vyhľadávaným cieľom západných turistov. Aj kvalitné služby a solídne zázemie pomáhajú k celkovému rozvoju cestovného ruchu, ktorý je významnou súčasťou miestnej ekonomiky. Hlavným mestom je Santo Domingo, ktoré sa honosí titulom najstaršie koloniálne mesto Nového sveta.

Najznámejším turistickým centrom krajiny je oblasť Punta Cana ležiaca na východnej strane ostrova. Táto takmer 50 km dlhá piesočná pláž so snehobielym pieskom a krištáľovo čistou vodou je jasným dôkazom pravdivosti slov Krištofa Kolumba, ktorý ostrov nazval „rajom na zemi“. Jednotlivé letoviská rozosiate po celej dĺžke pláže ponúkajú len tie najkvalitnejšie služby a rad zaujímavých atrakcií i aktivít. Medzi najobľúbenejšie patria šnorchlovanie a potápanie na koralových útesoch s bohatým podmorským životom či výlety do okolitých parkov s krásnou prírodou. Známe letovisko Bávaro ponúka aj rušný nočný život, diskotéky a vynikajúce reštaurácie. Je tak úplne jasné, prečo miestne medzinárodné letisko patrí k najvyťaženejším v Karibiku.

Punta Cana má tiež veľmi dobrú polohu na poznávanie ostrova. Počas jednodňového výletu možno navštíviť hlavné mesto Santo Domingo s celým radom cenných historických pamiatok, medzi ktoré patrí napr. Kolumbov palác či najstaršia katedrála v Novom svete. Veľmi obľúbená je aj neďaleká turistická dedina Altos de Chavón postavená podľa vzoru andalúzskych stredovekých dedín či krasové jaskyne Cueva de las Maravillas s kresbami pôvodných Indiánov.

Milovníkom vodných športov možno odporučiť niektorý z výletov na neďaleké ostrovčeky obklopené koralovými útesmi s možnosťou šnorchlovania a potápania. V okolitých prírodných parkoch možno zase nájsť pekné turistické trasy vedúce k vodopádom. Úplne bezkonkurenčný je však výlet loďou k polostrovu Samaná, ktorý je ideálnym miestom pre pozorovanie veľrýb – vráskavcov dlhoplutvých.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Altos de Chavón

- ostrov Catalina

- jaskyňa Maravillas

- pláž Bávaro

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

 

Sancocho - tradičná polievka z niekoľkých druhov mäsa, sladkých zemiakov, tekvice a korenia

Quipes - bochníky z bulguru či tvrdej pšenice plnené mletým mäsom a korením

Empanadas - vrecká plnené mäsom a zapečené v rúre

Mangú - kaša z plantainov (zeleninových banánov) s cibuľkou, syrom, salámou či vajíčkom

Smažené banány


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Punta Cany