Puerto Plata

Plavby v okolí

Puerto Plata / Dominikánska republika

Na severnom pobreží Dominikánskej republiky sa na brehu Atlantického oceánu rozkladá San Felipe de Puerto Plata, či prosto Puerto Plata. Hlavné mesto rovnomennej provincie a najväčšie sídlo v oblasti má asi 150 tisíc obyvateľov. 

Puerto Plata bolo založené na začiatku 16. storočia, čoskoro sa však stalo cieľom pirátov a začiatkom 17. storočia bolo opustené, aby bolo o sto rokov neskôr znovu osídlené farmármi z Kanárskych ostrovov. V prvej polovici 19. storočia bolo Puerto Plata pod haitskou kontrolou, po ktorej skončení začalo obnovovať svoj predošlý námorný a obchodný vplyv a rástlo predovšetkým vďaka vplyvu európskych imigrantov. V roku 1863 vo vojne o obnovenie Dominikánskej republiky bolo mesto zrovnané so zemou, bolo však znovu postavené a už na konci 19. storočia bolo významným kultúrnym, spoločenským, námorným a ekonomickým centrom. Dnes jeho hospodárstvu vládne turizmus.

Peknému koloniálnemu centru s radom viktoriánskych stavieb z 19. storočia, známych ako La Zona Colonial, dominuje španielska pevnosť Fortaleza San Felipe, ktorá dnes hostí zaujímavé múzeum plné historických a vojenských artefaktov. Vila Bentz z roku 1919 je nielen významnou historickou pamiatkou, ale tiež domovom Múzea jantáru so širokou zbierkou predmetov z dominikánskej skamenenej živice.     

Mesto je známe svojimi nádhernými piesočnatými plážami s tyrkysovou vodou : Dorada, Zlatá pláž , je lemovaná modernými rezortmi a na 18-násť jamkovom ihrisku si tu na svoje prídu aj milovníci golfu. Východne od centra sa rozkladá tiež Costa Dorada, kde sú obľúbenými aktivitami okrem relaxácie a kúpania napríklad aj jazdenie na koňoch. Koralové útesy pláže Cofresi západne od centra mesta sú potom domovom dobrodružného parku Ocean World, najväčšieho svojho druhu v celom Karibiku. Návštevníci sa tu môžu tešiť na skvelú šou delfínov, pláže, lesy, malajské tigre, exotické vtáky, ale napríklad aj kasíno.  

Záujemcovia o prekrásne výhľady by si nemali nechať ujsť jazdu prvej karibskou lanovkou (Teleferico) na 793 metrov vysokú horu Pico Isabel de Torres s replikou známeho Krista Spasiteľa a botanickou záhradou so stovkami druhov tropických rastlín. 

Asi 70 kilometrov západne od Puerto Plata sa rozkladá La Isabela, osídlenie založené známym objaviteľom a moreplavcom Krištofom Kolumbom ako prvá dedina Nového sveta v roku 1494, preslávené neskôr svojím obchodom s otrokmi. Kto dáva pred históriou prednosť adrenalínu, mal by zdolať 27 prekrásnych vodopádov rieky Damajagua juhozápadne od mesta.  

Každoročne v februári a marci prebieha v meste karneval, ktorého história siaha až do konca 19. storočia. Kto sa tu vyskytne mimo tieto mesiace, môže si prístav vychutnať napríklad po stránke gastronomickej. Medzi špeciality dominikánskej kuchyne patrí soncocho, husté dusené zo siedmich druhov mäsa štyroch rôznych zvierat, mango, kaša zo zelených banánov, alebo tradičný habichuelas con dulce, sladký krém z fazule.  

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Dorada - užite si rozprávkové pláže s belostným pieskom a tyrkysovo modrou vodou severného Atlantického oceánu. 

La Zona Colonial - obdivujte prekrásne viktoriánske stavby koloniálneho centra mesta.

Fortaleza San Felipe - prezrite si zaujímavú zbierku historických a vojenských artefaktov španielskej pevnosti zo 16. storočia. 

Pico Isabel de Torres - vyvezte sa lanovkou do bezmála 800 metrov nad morom a kochajte sa odtiaľto prekrásnymi výhľadmi.

Museo del Ambar - nenechajte si ujsť jedinečnú kolekciu predmetov zo skamenenej dominikánskej živice.

Ocean World - navštívte adrenalínový park s nádhernými plážami a zoznámte sa s delfínmi, exotickými vtákmi i malajskými tigrami. 

27 Charcos - zažite poriadnu dávku adrenalínu pri zdolávaní 27 úchvatných vodopádov rieky Damajagua.