X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Amber Cove
Amber Cove

Plavby v okolí

Amber Cove / Dominikánska republika

Amber Cove je malé letovisko ležiace v zátoke Maimon na severnom pobreží Dominikánskej republiky. V roku 2015 tu spoločnosť Carnival Cruise Line otvorila lodný terminál s kompletným vybavením potrebným pre kotvenie výletných lodí. Odvtedy sa letovisko Amber Cove s hotelovým komplexom a peknou piesočnou plážou stalo významným centrom turizmu. Výstavba terminálu bola súčasťou projektu  oživenia cestovného ruchu a lodnej dopravy na severnom pobreží krajiny, kde posledná výletná loď zakotvila pred viac ako 30 rokmi.

Amber Cove je vhodným východiskovým bodom pre poznávanie provincie Puerto Plata s pozostatkami pôvodných lesov, niekoľkými národnými parkami aj krásnymi plážami. Rovnomenné hlavné mesto s necelými 300 tisíc obyvateľmi je od prístavu vzdialené len 12 km. Krištof Kolumbus do oblasti priplával už v r. 1494 a založil tu osadu La Isabela, ktorá je podľa niektorých historikov vôbec najstaršou európskou osadou v Novom svete. O 65 km ďalej na východ potom bola okolo r. 1502 postavená dedina Puerto Plata, z ktorej sa čoskoro stal dôležitý prístav.

Pôvodná historická zástavba bola ale niekoľkokrát zničená počas námorných bitiek a pirátskych výprav. Kvôli obrane tak bola v 16. storočí vybudovaná pevnosť Fortaleza de San Felipe. Tá sa nemilo preslávila ako kruté väzenie počas diktátorského režimu Rafaela Trujilla v 1. pol. 20. storočia. Kvôli neustálym konfliktom bolo ale mesto takmer vyľudnené a situácii nepomohla ani okupácia mesta zo strany susedného Haiti v rokoch 1822 až 1844. Po tom, ako sa oblasť vrátila do dominikánskych rúk, začal obrovský rozvoj obchodu i námornej dopravy a Puerto Plata sa čoskoro stalo jedným z najväčších miest krajiny. Počas vojny za nezávislosť v r. 1863 bolo však mesto zrovnané so zemou. Z historického centra sa tak do dnešných dní zachovala v podstate len pevnosť a Katedrála sv. Filipa. Puerto Plata dnes ponúka celý rad ďalších atrakcií. Je tu napríklad pálenica slávneho rumu Brugal či čokoládovňa Del Oro.

Mnoho návštevníkov tiež mieri na 793 m vysokú horu Pico Isabel de Torres, odkiaľ je krásny výhľad na mesto i celú oblasť. Zároveň je možné navštíviť aj nádhernú botanickú záhradu. Nesmieme zabudnúť ani na vyhlásené pláže, ktorým dominuje pláž Dorado na východnom okraji mesta.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Amber Cove – pláže
  • Puerta Plata – námestie Parque Central
  • Puerta Plata – pevnosť Fortaleza de San Felipe
  • výjazd na Pico Isabel de Torres
  • pláž Dorada

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

 

Sancocho - tradičná polievka z niekoľkých druhov mäsa, sladkých zemiakov, tekvice a korenia

Quipes - bochníky z bulguru či tvrdej pšenice plnené mletým mäsom a korením

Empanadas - vrecká plnené mäsom a zapečené v rúre

Mangú - kaša z plaintainov (zeleninových banánov) s cibuľkou, syrom, salámou či vajcom

Smažené banány

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Amber Cove