Belize City
Belize City

Plavby v okolí

Belize City / Belize

Najväčšie mesto Belize bolo kedysi hlavným mestom Britského Hondurasu (v roku 1970 ho vláda presunula do Belmopanu). Belize City leží v ústí riečky Haulover, prítoku rieky Belize, ktorá sa asi 7 km od mesta vlieva do Karibského mora.  Podnebie je tropické monzúnové a  celoročne je tu teplo a vlhko.

Mesto má asi 80 tisíc obyvateľov a je hlavným prístavom a zároveň tiež priemyselným a finančným centrom krajiny. Bolo takmer zničené, keď jeho pobrežie zasiahol v roku 1961 hurikán Hattie, vo veľkej miere utrpelo taktiež v roku 2016, keď sa ním prehnal hurikán Earl.

V roku 1638 bolo Belize City založené pod názvom Belize Town britskými drevorubačmi. Predtým bolo len malým mayským sídlom, ktoré nieslo názov Holzuz, následne sa stalo útočiskom britských a škótskych pirátov. Pre Britov malo mesto ideálnu polohu - nachádzalo sa na mori a zároveň v ústí miestnych riek a riečok, po ktorých sa splavovalo palivové drevo a mahagón. Belize Town sa v tejto dobe stalo tiež domovom pre tisícky afrických otrokov, ktorých sem Briti priviezli, aby za nich vykonávali ťažkú prácu.  

Až do 70. rokov 20. storočia bolo Belize City oficiálnym centrom krajiny, niektorí ľudia ho tak stále vnímajú. Mesto leží na troch hlavných kanáloch, ktoré spája niekoľko mostov. Napriek tomu, že podstúpilo radu industriálnych projektov, ktoré mali modernizovať jeho infraštruktúru, stále tu nájdete mnoho starých, úzkych uličiek, ktoré lemujú domy náchylné k požiarom a veľkým škodám spôsobených hurikánmi.

Kým severná časť mesta je pomerne dobre prosperujúca a nájdete v nej moderné hotely pre turistov, alebo kasíno, tá južná je domovom pre najchudobnejších obyvateľov a nie je považovaná za najbezpečnejšiu.

V Belize City sa môžete kochať zujímavou architektúrou z doby kolonializmu a to hlavne v časti Fort George, kde sa nachádza Spomienkový park, hrob a maják baróna Blissa, alebo múzeum Belize. Jednou z najkrajších stavieb je nepochybne katedrála svätého Jána z roku 1820, ktorá je najstarším anglikánskym kostolom v strednej Amerike a vôbec jednou z najstarších budov v Belize. Zároveň je okrem Anglicka jedinou anglikánskou katedrálou na svete, kde korunovali kráľov. Ďalej sa rozhodne oplatí navštíviť budovy vrchného súdu alebo sídlo vlády, ktoré už prežili nespočetné množstvo prírodných katastrof.

Okrem nie príliš udržiavanej koloniálnej architektúry, ktorá sa prelína s novými betónovými stavbami, mieria turisti predovšetkým za šnorchlovaním, alebo potápaním do populárneho rezortu San Pedro, alebo za známymi mayskými ruinami Altun Ha.

Miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Katedrála svätého Jána- Navštívte najstarší anglikánsky kostol v strednej Amerike a jednu z najstarších budov v Belize.

Old Belize Beach- Odpočívajte na umelo vybudovanej (a jedinej) pláži len pár kilometrov na západ od mesta.

St George’s Caye- Prenajmite si čln a vyrazte šnorchlovať alebo sa potápať a obdivujte bohatý život prekrásneho koralového útesu.

Múzeum Belize- Prehliadnite si zaujímavé historické, vedecké a umelecké zbierky múzea, ktoré sídli v budove bývalého väzenia.

Altun Ha- Nenechajte s ujsť prehliadku mayských ruin vrátane pyramidového chrámu vysokého 16 metrov, ktoré nájdete as 50 km na sever od mesta.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť