X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Ilheus

Ilheus / Brazília

Na východnom pobreží Brazílie sa v štáte Bahia na pobreží južného Atlantického oceánu rozkladá Ilhéus. Mesto leží asi 200 kilometrov južne od hlavného mesta štátu, Salvadoru, a má približne 130 tisíc obyvateľov.

Mesto bolo založené v roku 1534 čoby portugalské koloniálne sídlo pod názvom Sao Jorge dos Ilhéos. Už v 19. storočí hralo dôležitú úlohu pri exporte kakaových bôbov z oblasti do celého sveta, a vyslúžilo si tak prezývku Hlavné mesto kakaa. Dnes je Ilhéus jedným z najdôležitejších turistických centier stredu východnej Brazílie, obľúbeným predovšetkým vďaka svojim nádherným plážam a kultúrnemu dedičstvu, ale aj výnimočnej gastronómii.    

Kostol Sao Jorge bol postavený už v roku 1556, a je tak jedným z najstarších v celej Brazílii, väčšina stavieb v meste ale pochádza z počiatku 20. storočia. Jeho symbolom je Katedrála svätého Sebastiana, unikátna zmes architektonických štýlov, so stavbou ktorej sa začalo v roku 1931. V 20. rokoch bol otvorený bar Vesuvio, navštevovaný už kakaovými farmármi a preslávený dielami Jorgeho Amada, najznámejšieho a najpopulárnejšieho spisovateľa celej Brazílie. Autorovi viac než 25 noviel, preložených do bezmála 50 jazykov, je v meste venované zaujímavé múzeum, sídliace v prepychovom dome, ktorý v roku 1929 postavil jeho otec, a kde Amado strávil časť svojho života.       

Kto chce nahliadnuť do histórie oblasti, nemal by si nechať ujsť návštevu Múzea posvätného umenia so širokou zbierkou cenných artefaktov zo 16., 17. a 18. storočia. Západne od mesta sa rozkladajú kakaové farmy Yrere a Primavera,  na ktorých je pre zmenu možné zoznámiť sa s celým procesom pestovania a spracovania bôbov, ktoré sú základom čokolády.   

Naopak, južne sa rozprestiera Ekopark Una, kde si návštevníci vyskúšajú ručnú extrakciu miazgy z gumovníka alebo si zaplávajú vo vodách rieky Maruim. Najväčšou atrakciou je ale 100 metrov dlhý chodník v korunách stromov, odkiaľ sa otvárajú nádherné výhľady na Atlantický les a jeho jedinečných obyvateľov - zlatých tamarínov, zlatobruchých kapucínov či leňochov, o ktorých záchranu sa tu stará jedno z najdôležitejších rehabilitačných centier v Brazílii. Na mieste botanickej záhrady Mata da Esperanca v tesnej blízkosti centra v 16. storočí stával mlyn na cukrovú trstinu, ktorého ruiny si záujemcovia môžu prezrieť s výkladom sprievodcu.      

Ilhéus, to sú ale aj prekrásne piesčité pláže: medzi tie najobľúbenejšie a najbližšie k mestu patria Sul a Milionários, ako v raji si potom milovníci kúpania a vodných športov budú pripadať 60 kilometrov severne na prekrásnej pláži Itacarezinho. 

Ideálnym miestom na nákup autentických suvenírov je Mercado de Artesanato, ponúkajúce najrôznejšie ručné výrobky aj skvelé reštaurácie, o ktoré v Bahii, mekke gurmánov, nie je núdza. Za ochutnanie stojí acarajé, vyprážané cesto z hnedých fazulí plnené krevetami a preliate pálivou omáčkou a paradajkovou šťavou, moqueca, dusená zmes morských plodov, kokosového mlieka, zeleniny a korenia podávaná väčšinou s ryžou, alebo bolo de aipim, vynikajúci koláč z manioku.   

 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Catedral de Sao Sebastiao - obdivujte symbol mesta, peknú katedrálu zaujímavú zmesou štýlov z 30. rokov 20. storočia.  

Casa de Cultura Jorge Amado - nahliadnite do života a diela najslávnejšieho brazílskeho spisovateľa v jeho dome z roku 1929.  

Bar Vesuvio - nenechajte si ujsť dobre vychladené pivo v bare, kde sa schádzali už kakaoví plantážnici, a ktorý navždy preslávil Jorge Amado. 

Fazenda Yrere - zoznámte sa so spracovaním kakaových bôbov a výrobou čokolády priamo na kakaovej plantáži.

Ecoparque de Una - prejdite sa v korunách stromov Atlantického lesa, užite si nádherné výhľady a pokúste sa zahliadnuť niektoré z mnohých endemických druhov.  

Praia dos Milionarios - relaxujte, kúpte sa a opaľujte na prekrásnej piesočnatej pláži neďaleko od mesta.

Centro de Recuperacao bich Preguica - prezrite si roztomilé leňochy v jednom z najdôležitejších rehabilitačných centier v Brazílii.      


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Ilheusu