Port Louis
Port Louis

Plavby v okolí

Port Louis / Maurícius

Na západnom pobreží ostrova sa rozkladá Port Louis, hlavné a najväčšie mesto a ekonomické, kultúrne a politické centrum Maurícia, pomenovaného na počesť francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Port Louis má asi 150 tisíc obyvateľov a je jedným z najväčších prístavov v Indickom oceáne.

Už v čase, keď ho držali Holanďania (1598-1710), bolo mesto využívané ako prístav, o 100 rokov neskôr, v roku 1735 sa pod francúzskou nadvládou stalo administratívnym centrom ostrova a dôležitým zásobovacím centrom francúzskych lodí na ich ceste medzi Áziou a Európou. Zásadnú úlohu hral prístav aj pod neskoršou britskou kontrolou po skončení napoleonských vojen (1810), jeho úloha však zásadne upadla po otvorení Suezského prieplavu v roku 1869. V roku 1992 Maurícius získal nezávislosť a Port Louis sa stal vyhľadávanou destináciou výletných lodí a túto pozíciu si drží dodnes.

Nábrežie Caudan je miestom, kadiaľ do mesta prvýkrát vstúpi veľká časť jeho návštevníkov, Place d'Armes potom jeho hlavné námestie, lemované viktoriánskymi budovami.

V Port Louis sa bude páčiť milovníkom umenia, ktorí tu nájdu nielen zaujímavú architektúru, ale aj múzeá a galérie. Najstaršie budovy pochádzajú z doby francúzskej kolonizácie z 18. storočia: patrí medzi ne napríklad Vládny dom, postavený už v roku 1738, alebo monumentálne divadlo. Z citadely z 19. storočia sú nádherné kruhové výhľady na mesto a oceán. Obdivovať možno aj typické drevené domy s priestrannými verandami, ale aj moderné výškové budovy zo skla a betónu.

Mesto je zmesou náboženstiev a bok po boku tu stojí mešita Jummah, majestátna anglikánska Katedrála svätého Jakuba, indický tamilský chrám alebo čínska pagoda. Tá je srdcom Čínskeho mesta, jedného z mála v Afrike. Prví Číňania dorazili na Maurícius v 20. rokoch 19. storočia a napriek tomu, že je štvrť dnes už kultúrne diverzifikovanejšia, zachováva si svoj pôvodný charakter a nechýbajú tu malé obchodíky a reštaurácie, ale ani múzeum s kolekciou artefaktov, zobrazujúcich každodenný život v čínskej komunite.

Múzeum Blue Penny sa nachádza priamo na nábreží a je zasvätené umeniu a histórii. Návštevníci si tu môžu prezrieť staré mapy, maľby, sochy, rezby a tiež jedny z najvzácnejších známok na svete. Kto sa chce dozvedieť viac o faune a flóre ostrova, mal by zavítať do Múzea prírodnej histórie, kde na neho bude čakať okrem iného tiež dodo, známy maurícijský vták vyhubený v časoch holandskej okupácie. V Port Louis nechýba Poštové múzeum, sídliace v peknom kamennom dome z 18. storočia, ani Múzeum fotografie, ktoré našlo svoj domov v budove z doby francúzskeho kolonializmu.

Za návštevu stojí Domaine Les Pailles, replika tradičného cukrového mlyna, poháňaného volskou silou, ktorá pripomína doby, kedy mestu dominovali plantáže s cukrovou trstinou. Ochutnať je tu možné tiež rum, ktorý si tu sami vyrábajú.

Obľúbenou aktivitou v Port Louis sú konské preteky, konané na závodisku Champ de Mars, druhom najstaršom na svete. Mesto je vstupnou bránou na hornatý ostrov s nádhernou prírodou a tiež na nádherné biele piesočné pláže.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

Caudan Waterfront - prejdite sa po peknom nábreží, lemovanom luxusnými butikmi aj skvelými reštauráciami.

Government House - obdivujte jednu z najstarších stavieb Maurícia, postavenú už v roku 1738.

Chinatown - navštívte čínsku štvrť z prvej polovice 19. storočia, pozrite si peknú pagodu a doprajte si niektorú z miestnych špecialít.

Blue Penny Museum - prezrite si jedny z najvzácnejších známok na svete i historické umelecké diela.

Champ de Mars Racecourse - zažite atmosféru konských dostihov na druhom najstaršom závodisku na svete.

Citadelle Fortress - kochajte sa prekrásnymi výhľadmi na mesto i oceán z pevnosti z 19. storočia.

Domaine Les Pailes - pripomeňte si dobu, kedy mestu dominovali plantáže cukrovej trstiny a mlyny na cukor poháňala volská sila.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Port Louis

Juhoafrická republika, Maurícius, Omán, Spojené arabské emiráty z Kapského Mesta na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Juhoafrická republika, Maurícius, Omán, Spojené arabské emiráty
Nalodenie: Kapské Město, Juhoafrická republika
Vylodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvanie: 17 nocí