Durban

Durban / Juhoafrická republika

Na východnom pobreží Juhoafrickej republiky leží na brehu Indického oceánu v ústí rieky Umgeni najväčšie mesto provincie KwaZulu-Natal a tretie najväčšie mesto krajiny. Durban je najrušnejším prístavom Juhoafrickej republiky a jeho metropola domovom asi 3,5 milióna ľudí.

Oblasť dnešného Durbanu bola osídlená už 100 tisíc rokov pred naším letopočtom, prvý Európan - portugalský objaviteľ Vasco da Gama - ju však našiel až na konci 15. storočia. Až do roku 1824 potom trvalo, než tu vzniklo prvé britské osídlenie, nazývané d'Urban. Dnes je Durban multikultúrnym mestom, v ktorom sa miešajú tradície a zvyky ľudí národnosti Zulu, indických obyvateľov a pôvodných európskych prisťahovalcov.

Pozdĺž pobrežia sa tiahne prímorská promenáda Marine Parade, lemovaná stánkami, v ktorých je možné ochutnať tradičné durbanské špeciality. Promenáda Golden Mile (Zlatá míľa) je potom zase lemovaná tými najluxusnejšími hotelmi. Mešita Juma v indickej štvrti je najväčšou svojho druhu na južnej pologuli a určite stojí za krátku zastávku.

Obľúbenou atrakciou Durbane je Morský svet uShaka s akváriom so žralokmi, s ktorými je tu možné naobedovať sa alebo si s nimi dokonca zaplávať. Durbanské botanické záhrady boli založené v roku 1849 a sú tak najstaršími doposiaľ existujúcimi záhradami v Afrike. Ponúka krásnu scenériu a nespočetné množstvo druhov stromov, papradí a orchideí.

Durban sa môže pochváliť priaznivou subtropickou klímou a nádhernými piesočnými plážami, mesto je však tiež bránou do vnútrozemia a k prekrásnym prírodným scenériám.

Pre autentický zážitok kultúry Zulu sa oplatí zájsť si asi pol hodiny z mesta do PheZulu Safari Parku. Park leží v Údolí 1000 kopcov a okrem jednej z najkrajších scenérií Juhoafrickej republiky ponúka tanečné predstavenia a vystúpenia v tradičných kostýmoch. Dvojhodinová jazda z Durbanu potom záujemcov zavedie do Dračích hôr, kde na nich okrem skalných malieb kultúry San čaká aj množstvo peších a cyklistických trekov.

Na štadióne Moses Mabhida sa konajú nielen športové podujatia a koncerty, ale je možné vyskúšať si tu tiež adrenalínové aktivity ako bungee jumping alebo sa prejsť na samý vrchol oblúka, odkiaľ sú nádherné kruhové výhľady na mesto.

Durban je ideálnym miestom pre nákup ručne vyrobených predmetov ľudu Zulu: na trhovisku na ulici Victoria Street je možné zohnať všetko, od bubienkov cez kmeňové masky, pletené košíky až po šperky. Medzi miestne špeciality patrí "bunny chow", ostré karí podávané vo vydlabanom bielom chlebe, čerstvé sardinky s toastom alebo "Shisa nyama", grilované klobásy, kuracie mäso alebo steaky.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Grey Street (Juma) Mosque - obdivujte prekrásnu bielu mešitu so zlatými kupolami, najväčšiu svojho druhu v Afrike.

Durban Botanic Gardens - prejdite sa najstaršou doposiaľ existujúcou botanickou záhradou na africkom kontinente, založenou v polovici 19. storočia.

Moses Mabhida Stadium - skočte si bungee jumping alebo vystúpte až na vrchol oblúka, odkiaľ sú krásne kruhové výhľady na celé mesto.

Victoria Street Market - pozorujte, dohadujte, nakupujte, ochutnávajte ... a užite si atmosféru jedného z najstarších trhovísk v meste.

PheZulu Safari Park - spoznajte kultúru ľudu Zulu pri tradičnom predstavení v nádhernej krajine Údolí 1000 kopcov.

uShaka Marine World - zúčastnite sa show delfínov alebo si rovno zaplávajte so žralokmi.

Drakensberg Mountains - vyjdite z mesta, pozrite si jedinečné skalné maľby a dajte si do tela pri pešej túre alebo vychádzke na bicykli.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Durbanu

Juhoafrická republika z Durbanu na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Juhoafrická republika
Nalodenie: Durban, Juhoafrická republika
Vylodenie: Kapské Město, Juhoafrická republika
Trvanie: 3 noci

Juhoafrická republika, Reunion, Maurícius, Saúdská Arábie, Egypt, Jordánsko, Taliansko z Durbanu na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Juhoafrická republika, Reunion, Maurícius, Saúdská Arábie, Egypt, Jordánsko, Taliansko
Nalodenie: Durban, Juhoafrická republika
Vylodenie: Neapol, Taliansko
Trvanie: 22 nocí

Plavby do Durbanu

Juhoafrická republika z Kapského Mesta na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Juhoafrická republika
Nalodenie: Kapské Město, Juhoafrická republika
Vylodenie: Durban, Juhoafrická republika
Trvanie: 3 noci

Juhoafrická republika, Madagaskar, Reunion, Maurícius z Kapského Mesta na lodi Norwegian Sky

Loď: Norwegian Sky
Trasa: Juhoafrická republika, Madagaskar, Reunion, Maurícius
Nalodenie: Kapské Město, Juhoafrická republika
Vylodenie: Port Louis, Maurícius
Trvanie: 13 nocí