Porbander
Porbander

Plavby v okolí

Porbander / India

Na západnom pobreží Indie leží na brehu Arabského mora Porbandar. Mesto v štáte Gudžarát má asi 200 tisíc obyvateľov.

Archeologické nálezy dokazujú, že v oblasti dnešného Porbandaru sa už v 16. - 14. storočí pred naším letopočtom nachádzalo staroveké osídlenie a dôležitý prístav na ceste loďou do Arábie a Perzského zálivu. Moderné mesto bolo založené v roku 1785 a bolo obohnané hradbami s bastiónmi. Na začiatku 19. storočia spadal región pod nadvládu Veľkej Británie a zostal pod ňou až do vyhlásenia nezávislosti Indie v roku 1947. Dnes je mesto obľúbeným prístavom výletných lodí a návštevníkom ponúka mnoho zaujímavých atrakcií.

Porbandar sa môže pochváliť radom pekných kamenných domov i verejných budov, ktoré striedajú pôsobivé chrámy. Jednou z jeho najväčších atrakcií je Kirt aj Mandir, bývalá rezidencia Mahatma Gándhího, bojovníka za nezávislosť Indie a práva chudobných. Dnes v nej sídli múzeum, vystavujúce staré fotografie a predmety "otca národa", za ktorého odkazom mieria do mesta pútnici z celého sveta.

Už v 7. storočí bol postavený chrám Bileshwar Mahadev, zasvätený bohu Šivovi, celých 1 600 rokov starý je potom na základe archeologických prieskumov chrám Khimeshwar Mahadev. Prekrásny chrám Sudama v centre mesta, pochádzajúci z rokov 1902-7, pripomína priateľstvo boha Krišnu a jeho priateľa a verného stúpenca Sudamy, za prehliadku ale stojí tiež majestátny chrámový komplex Shree Hari Mandir, zasadený v nádhernej záhrade.

Kto sa chce zoznámiť s indickou kultúrou a náboženstvom, mal by navštíviť múzeum Bharat Mandir s expozíciami obrazov, sôch a ďalších zaujímavých artefaktov. Nielen rodinám s deťmi sa potom bude páčiť v Tara Mandire, jednom z najstarších planetárií v celej Indii.

V Porbandare sa nachádza hneď niekoľko historických palácov, medzi nimi napríklad Huzoor, postavený na začiatku 20. storočia vtedajším maharadžom. Dnes je prekrásna stavba v súkromnom vlastníctve a návštevníci si ju môžu pozrieť iba zvonku. Dobre vidieť je ju napríklad z mestskej piesočnej pláže Chowpati, jednej z najčistejších v celom Gudžaráte.

Milovníci vtákov by si nemali nechať ujsť návštevu vtáčieho útulku, na ktorého umelých ostrovčekoch našli svoj domov plameniaky, pelikány aj rybáriky, priaznivci turistiky potom zase oblasť Barda Hills asi 15 kilometrov od mesta, pretkanú sieťami peších trekov.

Asi 20 kilometrov severovýchodne od Porbandaru leží jaskyňa Jambuvan, o ktorej sa verí, že ju kedysi navštívil sám Krišna. Dnes pred ňou stojí pekný chrám, venovaný bohu Šivovi.

Milovníkov prírody zaujme, že Porbandar je jednou z posledných pobrežných oblastí sveta, v ktorých je ešte možné stretnúť sa s ohrozeným dugongom, prezývaným - nie nadarmo - morská krava.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Kirti Mandir - navštívte bývalú rezidenciu Mahátmu Gándhího a zoznámte sa so životom a dielom "otca národa".

Porbandar Bird Sanctuary - pozorujte pelikány, plameniaky alebo rybáriky, obývajúce umelé ostrovčeky na lagúne uprostred mesta.

Sudama Temple - nechajte sa okúzliť prekrásnym chrámom zo  začiatku 20. storočia, zasväteným vernému priateľovi boha Krišnu.

Chowpati Beach - relaxujte a kúpte sa na peknej piesočnej pláži na brehu Indického oceánu.

Barda Hills Wildlife Sanctuary - vyrazte na peší trek nádhernou krajinou zalesnených kopcov, ktoré sú domovom stoviek druhov liečivých bylín.

Ghumli - obdivujte úžasné výhľady od chrámov z 9. - 12. storočia, rozosiatych v kopcovitej krajine hodinu jazdy od Porbandaru.

Jambuvan Caves - nenechajte si ujsť návštevu hlbokej jaskyne, ktorú vraj kedysi v honbe za diamantom navštívil sám boh Krišna.