New Mangalore
New Mangalore

Plavby v okolí

New Mangalore / India

New Mangalore je podmorský prístav v štáte Karnataka na západnom pobreží Indie, jediný významný prístav v tejto časti krajiny a jeden z najdôležitejších v celej Indii. Nový prístav nahradil v 70. rokoch 20. storočia ten starý, ktorý je dnes využívaný hlavne na rybolov.

Verí sa, že Mangalore bolo založené už v 10. storočí, dnes je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich miest v Indii, známe vďaka radu škôl a univerzít tiež ako "kolíska vzdelanosti".

Len čo by kameňom dohodil od Mangalore a asi 30 kilometrov od prístavu stojí prekrásny chrám Gokarnanatheshwara, na najvyššej hore v okolí sa potom k nebu vypína chrám Kadri Manjunath. Chrám bol postavený v 11. storočí a je domovom bronzovej sochy boha Lokeshwary, ktorá je považovaná za najlepšiu v celej Indii. Na rovnakom mieste je možné navštíviť tiež jaskyňu Pandava. Kaplnka Saint Aloysious bola postavená medzi 18. a 19. storočím a jej steny sú zdobené nádhernými maľbami. Chrám Mangaladevi dal mestu meno a sám bol pomenovaný podľa indickej princeznej, dnes je veľmi dôležitým pútnickým miestom. Neďaleko od mesta stojí Boloor, vojenská pozorovateľňa postavená z čierneho kameňa, ktorá je súčasťou bývalej sultánovej batérie. Sú odtiaľ nádherné výhľady na more.

Mangalore má veľkú populáciu orlov, ktoré je možné pozorovať na každom kroku, pozor si treba dať aj na hady, ktoré sú tu posvätné.

Vodný tematický park Pilikula Nisarga zahŕňa vedecké centrum, arborétum alebo golfové ihrisko, prístav alebo zvierací park Kadri Hill Park, kde je možné stretnúť sa s leopardami, krokodílmi a radom ďalších jedinečných druhov.

Mangalore sa môže pýšiť radom pekných a čistých pláží, väčšina z nich ale nie je vhodná na kúpanie. Žiarivou výnimkou je pláž Tannierbavi, známa pre svoje prekrásne západy slnka.

Priaznivci nakupovania si prídu na svoje v početných nákupných galériách a na tradičných trhoch a sklamaní nebudú ani tí, ktorí radi ochutnávajú exotické kuchyne. Ujsť by si nemali nechať typické udipi pokrmy, morské plody s ostrou kokosovou omáčkou a špecialitou oblasti, kori-roti, kuracie kari s chlebom. Oblasť Mangalore je známa pestovaním kešu a k dispozícii sú aj exkurzie na farmu s korením, prevoňanú škoricou, kardamonom a muškátovým orieškom.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Kudroli Sri Gokarnanatheshwara - obdivujte prekrásny, na začiatku 20. storočia postavený chrám, zasvätený bohu Šivovi, vyzdobený nástennými maľbami s témou hinduistických príbehov a legiend.

Kadri Manjunath - navštívte hinduistický chrám, ktorého história siaha do 10. - 11. storočia, s nádhernou výzdobou a peknou záhradou s rybníkmi.

Pandava Caves - nenechajte si ujsť návštevu budhistického jaskynného chrámu, ktorý bol až do 11. storočia známym pútnickým miestom.

Sultan Battery - prezrite si malú pevnosť z čierneho kameňa, vybudovanú na konci 18. storočia sultánom Tipu.

Pilikula Nisarga - oddýchnite si od ruchu mesta v tematickom parku s botanickou záhradou a pozrite si leopardy, krokodíly a ďalšie jedinečné druhy zvierat.

Tannierbavi Beach - zažite prekrásny západ slnka na pláži, ktorá je ako jedna z mála v okolí Mangalore vhodná aj na kúpanie.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do New Mangalory

Singapur, Malajzia, Thajsko, Srí Lanka, India, Spojené arabské emiráty, Katar zo Singapuru na lodi Norwegian Sky

Loď: Norwegian Sky
Trasa: Singapur, Malajzia, Thajsko, Srí Lanka, India, Spojené arabské emiráty, Katar
Nalodenie: Singapur, Singapur
Vylodenie: Doha, Katar
Trvanie: 14 nocí