X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Mormugao (Goa)
Mormugao (Goa)

Plavby v okolí

Mormugao (Goa) / India

V strede západného pobrežia Indie leží na brehu Arabského mora Mormugao. Mesto v   najmenšom indickom štáte je jeho hlavným prístavom a vstupnou bránou do Goa.

Už na začiatku 16. storočia dorazili do Goa Portugalci, pod ktorých nadvládou oblasť rozkvitala, a v roku 1612 tu postavili mohutnú obrannú pevnosť. V 18. storočí bolo mesto zdecimované cholerou, už v roku 1886 sa ale verejnosti otvoril zmodernizovaný prístav a železnica, okolo ktorých bolo na začiatku 20. storočia postavené mestečko Vasco da Gama. Dnes je pre veľkú časť návštevníkov Mormugao vstupnou bránou do Goa, historickej časti Panaji a na nádherné pláže Arabského mora.

Na južnom brehu rieky Mandovi sa na sever od prístavu rozkladá Panaji. Mesto, ktoré sa v roku 1843 oficiálne stalo hlavným mestom Goa, je jedným z  najmenších a najpríjemnejších hlavných miest Indie. V   jeho najstaršej časti, Old Goa, na návštevníkov čaká dobre zachovaná architektúra z čias portugalského kolonializmu: úzke kľukaté uličky s   historickými domami so strechami z červených škridlí, biele kostoly a nespočetné množstvo malých príjemných kaviarní a barov, ktoré svojou atmosférou pripomínajú Stredomorie.

Pevnosť Aguada je jednou z   mnohých lemujúcich pobrežie Goa. Postavená bola už v roku 1612 a dnes sú odtiaľto - rovnako ako od neďalekého opusteného majáku z roka 1864 - prekrásne výhľady na more.

Konvent Kostola svätého Františka z  Assisi v Starej Goae je domovom Archeologického múzea so širokou zbierkou artefaktov, približujúcich bohaté dejiny regiónu od prehistórie cez stredovek až po portugalský kolonializmus. Milovníci aviatiky by si nemali nechať ujsť Múzeum námorného letectva s   expozíciou lietadiel, zbraní a fotografií.

Mangeshi, postavený už pred 400 rokmi, patrí medzi najväčšie a najobľúbenejšie hinduistické chrámy v   oblasti. Nádherná biela stavba s   modrými a zlatými detailami je zasvätená jednej z   mnohých reinkarnácií boha Šívu. Tie najväčšie kresťanské kostoly, ktoré kolonizátori v južnej Ázii vybudovali, nie sú dnes už v najlepšom stave, aj tak ale stoja za krátku prehliadku.

Goa je známa svojimi prekrásnymi plážami, ktoré si európski turisti obľúbili už v 60. rokoch minulého storočia. Medzi tie najbližšie k prístavu patrí Bogmalo, skvelá nielen na kúpanie a opaľovanie, ale aj šnorchlovanie. Na aktívne založených čaká celý rad vodných športov od potápania cez jazdenie na kajaku až po rybárčenie.

Medzi riekami Mando a Mapusa sa rozkladá ostrov Chorao s vtáčou rezerváciou. V   rozľahlej oblasti mangrovových močarín pretkaných chodníčkami a lemovaných pozorovateľňami  sa bude páčiť hlavne milovníkom vtákov.

Jedálničku Goa kraľujú morské plody, magickou kombináciou sú potom ryža, kari a ryby. Khatkhate karí je zmes duseného mäsa, ovocia a aspoň piatich druhov sezónnej zeleniny, vindaloo potom známy portugalský pokrm z bravčového mäsa s hustou ostrou omáčkou. Kto má chuť na sladké, môže ochutnať tradičný puding bebinca z  múky, cukru, masla a kokosového mlieka.

 

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Aguada Fort - kochajte sa nádhernými výhľadmi na more z  portugalskej pevnosti, postavenej už na začiatku 17. storočia.

Archeological Museum - nahliadnite do zaujímavej histórie oblasti, kedysi slávneho portugalského impéria v Indii.

Benaulim Beach - relaxujte, kúpte sa a so šnorchlom objavujte bohatý život pod morskou hladinou pri prekrásnej pláži na pobreží Arabského mora.

Mangeshi Temple - prezrite si nádherný, pred štyrmi storočiami postavený hinduistický chrám, zasvätený bohu Šivovi.

Dr. Salim Ali Bird Sanctuary - pri prechádzke nádhernou krajinou mangrovových mokradí pozorujte migrujúce vtáky, kalone i netopiere.

Margao - nahliadnite do života miestnych a na tunajšom trhu ochutnajte niektoré z   lokálnych špecialít a nakúpte autentické suveníry.

Naval Aviation Museum - zoznámte sa s   vývojom indického námorného letectva v   zaujímavom múzeu s   radom skvelých exponátov.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť