Kóčin
Kóčin

Plavby v okolí

Kóčin / India

Na juhozápadnom pobreží Indie v štáte Kerala sa na brehu Lakadivského mora rozkladá významné prístavné mesto Koči (Cochin, alebo tiež Kochi) prezývané Kráľovná Arabského mora.

Už od 14. storočia bolo mesto významných centrom obchodu s korením, na začiatku 16. storočia prešlo pod nadvládu Portugalska a stalo sa tak prvou európskou kolóniou v Indii. Neskôr Koči vládli Holanďania a až do doby, kým India v roku 1947 získala nezávislosť ju spravovali Briti. Dnes je finančným a priemyselným centrom oblasti a patrí medzi jedno z turisticky najnavštevovanejších miest v Indii.

Šestotisícové Koči je zmesou kultúr a národov a má dve časti - tou historickou a pre návštevníkov atraktívnejšou je Mattancherry. Časť Fort Cochin bola založená Portugalcami v roku 1510. Je možné prezrieť si v nej rad portugalských kostolov, židovskú synagógu, ale aj niekoľko mešít a hinduistických chrámov.

V 50. rokoch 16. storočia bol postavený palác Mattanchery, ktorý dnes hostí hinduistický chrám. V centre mesta sa nachádza židovské mesto s židovským palácom, židovskou synagógou a nespočetným množstvom obchodov so starožitnosťami.

Koči je bránou k takzvaným backwaters, prekrásnej sieti kanálov, riek a jazier, ktoré sa kľukatia a vinú v dĺžke až 1 150 kilometrov, lemované palmami a ryžovými políčkami. Najlepší spôsob, ako ich preskúmať, je z paluby ručne vyrobeného člna so slamenou strechou, ktorý je možné si tu prenajať.

Kto sa chce o oblasti dozvedieť viac, nemal by si nechať ujsť návštevu Múzea keralskej histórie alebo Keralského múzea folklóru, ktoré prostredníctvom viac ako 4 tisícov artefaktov zoznamuje s ľudovou tradíciou oblasti, starou až tisíc rokov.

Kto si chce užiť veľa zábavy a adrenalínu, môže navštíviť tematický zábavný park Wonderla zábavný park s viac ako 50 rôznymi atrakciami pre celú rodinu.

Za to určite stojí tiež prechádzka po pláži Fort Kochi, posiatej čínskymi rybárskymi sieťami. Asi 12 kilometrov od mesta stojí palác Tripunithura, rozsiahly komplex budov postavených v tradičnom architektonickom štýle na konci 19. storočia, dnes hostiaci najväčšie archeologické múzeum Kerala.

Koči je preslávený svojím korením - zázvorom, červeným čili, škoricou, kurkumou alebo bielym a čiernym korením. Ulica Bazaar Road je lemovaná malými obchodíkmi, v ktorých je okrem neho možné kúpiť tiež drevorezby, hodváb alebo šatky.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Jew Town - navštívte starú časť mesta s kľukatými úzkymi uličkami, lemovanými obchodíkmi s korením, a najstaršou synagógou v Indii.

Wonderla Zábavný park - užite si veľa zábavy a adrenalínu v obrovskom tematickom parku s viac ako 50 atrakciami.

Kerala Backwaters - plavte sa na tradičnej loďke po spletitej sieti kanálov, riek a jazier, obklopených palmami a ryžovými políčkami.

Hill Palace of Tripunithura - nenechajte si ujsť návštevu paláca z konca 19. storočia s najväčším archeologickým múzeom v oblasti.

Mattancherry Palace - prezrite si palác zo začiatku 16. storočia, obklopený peknou záhradou s malým múzeom so stredovekými nástennými maľbami.

Fort Kochi Beach - prejdite sa po pláži posiatej dômyselnými čínskymi rybárskymi sieťami a ochutnajte najčerstvejšie úlovky dňa.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Kóčinu

India, Srí Lanka, Thajsko, Malajzia, Singapur z Bombaje na lodi Celebrity Millennium

Loď: Celebrity Millennium
Trasa: India, Srí Lanka, Thajsko, Malajzia, Singapur
Nalodenie: Bombaj, India
Vylodenie: Singapur, Singapur
Trvanie: 13 nocí