Bombaj

Bombaj / India

Na západnom pobreží Indie leží hlavné mesto indického štátu Maharaštra a so svojimi takmer 22 miliónmi obyvateľov tiež najľudnatejšie mesto krajiny a podmorský prístav, Bombaj.

Najbohatšie mesto Indie sa rozkladá na pôvodne siedmich ostrovoch, ktoré boli osídlené už oddávna. V prvých storočiach nášho letopočtu tu vládli miestne dynastie a Bombaj nebol viac než zhlukom rybárskych dediniek. V 16. storočí boli ostrovy prenajaté Portugalcom, o storočie neskôr potom britskej Východoindickej spoločnosti a začali rýchlo rásť. Po otvorení Suezského prieplavu v roku 1869 sa Bombaj premenil na jeden z najväčších námorných prístavov Arabského mora. Po osamostatnení Indie v roku 1947 získalo nezávislosť aj mesto, ktoré sa v 50. rokoch stalo hlavným mestom samostatného štátu. Dnes je Bombaj komerčným a finančným centrom Indie a je preslávené aj svojím filmovým priemyslom.

Mesto je zaujímavou zmesou architektonických štýlov, ktoré siahajú od gotického obrodenia cez art deco až po modernizmus, v južnej časti Bombaja je možné nájsť budovy z koloniálnej éry i sovietsku architektúru. Mesto sa pýši hneď dvomi pamiatkami zapísanými do zoznamu UNESCO. Železničná stanica Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus (ČSMT) bola postavená v roku 1887 v štýle gotického obrodenia a je jednou z najrušnejších v celej Indii. Jaskyne Elephanta sú systémom jaskynných chrámov s radom kamenných sôch s témou hinduistickej a budhistickej mytológie. V samom centre mesta sa k nebu týčia Shree Siddhivinayak, najuctievanejší chrám boha Ganéša v celej Indii a najvyzdobenejší chrám v Bombaji, postavený na začiatku 19. storočia.

Bombaj je rodným mestom indického filmu a každoročne sa tu koná medzinárodný filmový festival. Múzeum Chhatrapati Shivaji Maharaj Vasto Sangrahalaya hostí unikátnu expozíciu s témou indickej histórie, moderné umenie si je možné prehliadnuť napríklad v galérii Jehangir alebo v Národnej galérii moderného umenia.

Bombaj je preslávený svojimi plážami, z ktorých väčšina ale nie je vhodná na kúpanie. Neďaleko pláže Gora stojí Essel World, tematický park a zábavné centrum s Water Kingdom, najväčším tematickým vodným parkom v Ázii.

Kozmopolitný Bombaj ponúka unikátnu zmes autentických pokrmov, korunovaných tými najčerstvejšími rybami a morskými plodmi. Za vyskúšanie stojí tradičná vegetariánska pula, masala bhaat, suché bombajské kačacie kari alebo kuracie tikka. Miestnemu rýchlemu občerstveniu sa hovorí chaat - väčšinou je ostré, bohato korenené, chrumkavé a čerstvé. Jedným z najobľúbenejších bombajských dezertov je shrikhand, sladený jogurt s kardamónom, orechami a šafránom.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Elephanta Caves - navštívte unikátny systém jaskynných chrámov, pochádzajúcich pravdepodobne z 5. - 7. storočia a zapísaných do zoznamu UNESCO.

Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus (ČSMT) - nechajte sa pohltiť davom na jednej z najrušnejších indických staníc, postavenej v štýle gotického obrodenia  19. storočia.

Shree Siddhivinayak - obdivujte prezdobený hinduistický chrám z raného 19. storočia zasvätený  Ganéšovi.

Water Kingdom - užite si veľa zábavy v najväčšom tematickom vodnom parku v Ázii, ktorý je súčasťou zábavného centra Essel World.

Mani Bhavan Gandhi Museum - nenechajte si ujsť návštevu skromného domu, v ktorom kedysi žil Mahátma Gándhí, a ktorý je dnes múzeom s témou jeho života a boja za indickú nezávislosť.

Colaba - zabrúste do obľúbenej turistickej štvrte s múzeami, Bránou do Indie, postavenou na počesť návštevy britského kráľovského páru, a dokom Sasoon, kde sa na breh vykladajú tie najčerstvejšie úlovky dňa.

Worli Sea Face - užite si výhľady na more a osviežujúci vánok pri prechádzke po jednej z hlavných bombajských promenád.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Bombaje

Spojené arabské emiráty, India, Thajsko, Malajzia, Singapur z Dubaja na lodi Voyager of the Seas

Loď: Voyager of the Seas
Trasa: Spojené arabské emiráty, India, Thajsko, Malajzia, Singapur
Nalodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Vylodenie: Singapur, Singapur
Trvanie: 14 nocí