Sir Bani Yas
Sir Bani Yas

Plavby v okolí

Sir Bani Yas / Spojené arabské emiráty

Sir Bani Yas vzdialený asi 170 km od Abú Dabí, hlavného mesta Spojených arabských emirátov, je so svojou rozlohou 87 km2 najväčším prírodným ostrovom krajiny. Kedysi úplne neznáma lokalita v blízkosti saudskoarabských hraníc sa dnes búrlivo vyvíja v rámci projektu rozvoja tzv. Púštnych ostrovov. Od r. 1977, keď vďaka podpore vládnuceho šejka Zayeda vznikla najväčšia arabská prírodná rezervácia, sa Sir Bani Yas vďaka príkladnej ochrane prírody a postupnému zalesňovanie stal miestom, ktoré nemá v Perzskom  zálive obdobu. Na území parku dnes voľne žije najmenej 23 živočíšnych druhov, medzi ktoré patrí napr. ohrozený priamorožec arabský (Oryxleucoryx), gazela perzská, gepard či žirafa a prechádzka v terénnych vozidlách 4x4 vďaka tomu patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie.

Ostrov má ale oveľa dlhšiu históriu. Jeho meno pochádza z kmeňa Bani Yas, ktorý ako prvý osídlil v 18. stor. oblasť dnešného hlavného mesta Abú Dabí. Archeologické náleziská však dokazujú, že miesto bolo obývané už pred niekoľkými tisíckami rokov. Medzi najstaršie zachované historické lokality patria zvyšky ortodoxného kláštora z 6. stor. n. l., ktoré patria medzi hlavné atrakcie ostrova.

V európskych dokumentoch sa Sir Bani Yas prvýkrát objavil v r. 1590 vďaka poznámke benátskeho zlatníka Gaspara Balbiho, ktorý sa zmieňuje o mieste Sirbeniast ako o oblasti s bohatým výskytom kvalitných perál. Aj cez obchod s týmto cenným artiklom sa tu v minulosti významnejšie osídlenie nikdy nevyvinulo, a možno aj vďaka tomu tak došlo k uchovaniu miestneho krehkého ekosystému. K najväčším zmenám začalo dochádzať až po r. 1971, keď sa územie dostalo pod priamu správu šejka Zayeda Bin Sultan Al Nahyana,  ktorý tu o 6 rokov neskôr založil spomínanú prírodnú rezerváciu. V ostatnom čase bol ostrov sprístupnený turistom a rýchlo tu vyrástli hotelové komplexy s kompletným zázemím. Návštevníci mieria predovšetkým za bohatou faunou a flórou miestnej rezervácie, ale Sir Bani Yas môže ponúknuť pestrú škálu ďalších aktivít ako je šnorchlovanie, vodné športy, prechádzky prírodou či len relaxáciu na pekných piesočných plážach.

Vychutnajte si miestne špeciality...

 Čokoláda z ťavieho mlieka

Špeciality z ťavieho mäsa (hamburgery, atď.)

Datle

Manousheh - kúsky mäsa so slaným syrom Akkawi, korením a zeleninou zabalené v pita chlebe

Kousa mahshi - baklažány alebo cukety plnené korenenou ryžou a zeleninou

Kellaj - grilovaný pita chlieb s halloumi syrom

Knafeh – „kráľovná arabských dezertov“ - torta z tenkých rezancov vyprážaného cesta plnená sladkým syrom ochutený ružovou vodou a pistáciami


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Sir Bani Yas

Last Minute
Zľava

Spojené arabské emiráty, Omán, Bahrajn, Katar z Dubaja na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa: Spojené arabské emiráty, Omán, Bahrajn, Katar
Nalodenie a vylodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvanie: 11 nocí