Sir Bani Yas
Sir Bani Yas

Plavby v okolí

Sir Bani Yas / Spojené arabské emiráty

Sir Bani Yas vzdialený asi 170 km od Abú Dabí, hlavného mesta Spojených arabských emirátov, je so svojou rozlohou 87 km2 najväčším prírodným ostrovom krajiny. Kedysi úplne neznáma lokalita v blízkosti saudskoarabských hraníc sa dnes búrlivo vyvíja v rámci projektu rozvoja tzv. Púštnych ostrovov. Od r. 1977, keď vďaka podpore vládnuceho šejka Zayeda vznikla najväčšia arabská prírodná rezervácia, sa Sir Bani Yas vďaka príkladnej ochrane prírody a postupnému zalesňovanie stal miestom, ktoré nemá v Perzskom  zálive obdobu. Na území parku dnes voľne žije najmenej 23 živočíšnych druhov, medzi ktoré patrí napr. ohrozený priamorožec arabský (Oryxleucoryx), gazela perzská, gepard či žirafa a prechádzka v terénnych vozidlách 4x4 vďaka tomu patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie.

Ostrov má ale oveľa dlhšiu históriu. Jeho meno pochádza z kmeňa Bani Yas, ktorý ako prvý osídlil v 18. stor. oblasť dnešného hlavného mesta Abú Dabí. Archeologické náleziská však dokazujú, že miesto bolo obývané už pred niekoľkými tisíckami rokov. Medzi najstaršie zachované historické lokality patria zvyšky ortodoxného kláštora z 6. stor. n. l., ktoré patria medzi hlavné atrakcie ostrova.

V európskych dokumentoch sa Sir Bani Yas prvýkrát objavil v r. 1590 vďaka poznámke benátskeho zlatníka Gaspara Balbiho, ktorý sa zmieňuje o mieste Sirbeniast ako o oblasti s bohatým výskytom kvalitných perál. Aj cez obchod s týmto cenným artiklom sa tu v minulosti významnejšie osídlenie nikdy nevyvinulo, a možno aj vďaka tomu tak došlo k uchovaniu miestneho krehkého ekosystému. K najväčším zmenám začalo dochádzať až po r. 1971, keď sa územie dostalo pod priamu správu šejka Zayeda Bin Sultan Al Nahyana,  ktorý tu o 6 rokov neskôr založil spomínanú prírodnú rezerváciu. V ostatnom čase bol ostrov sprístupnený turistom a rýchlo tu vyrástli hotelové komplexy s kompletným zázemím. Návštevníci mieria predovšetkým za bohatou faunou a flórou miestnej rezervácie, ale Sir Bani Yas môže ponúknuť pestrú škálu ďalších aktivít ako je šnorchlovanie, vodné športy, prechádzky prírodou či len relaxáciu na pekných piesočných plážach.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Arabian Wildlife Park
  • Christian Monastery site
  • miestne pláže
  • Salt domes
  • plavba loďou Dhow

 

Vychutnajte si miestne špeciality...

 

Čokoláda z ťavieho mlieka

Špeciality z ťavieho mäsa (hamburgery, atď.)

Datle

Manousheh - kúsky mäsa so slaným syrom Akkawi, korením a zeleninou zabalené v pita chlebe

Kousa mahshi - baklažány alebo cukety plnené korenenou ryžou a zeleninou

Kellaj - grilovaný pita chlieb s halloumi syrom

Knafeh – „kráľovná arabských dezertov“ - torta z tenkých rezancov vyprážaného cesta plnená sladkým syrom ochutený ružovou vodou a pistáciami


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Sir Bani Yasu

Spojené arabské emiráty z Abu Dhabi na lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa: Spojené arabské emiráty
Nalodenie: Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Vylodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvanie: 3 noci
plavba so slovenským sprievodcom

Z Dubaja po Emirátoch na novej lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa:

Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn

Vylodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvanie: 8 nocí

Letecká doprava - český sprievodca

Viaclôžkové kajuty na vyžiadanie

Akcia! First Minute

Uskutočnenie zájazdu garantujeme.