Khor al Fakkan
Khor al Fakkan

Plavby v okolí

Khor al Fakkan / Spojené arabské emiráty

Na severovýchodnom pobreží Spojených arabských emirátov sa na území emirátu Sharjah na brehu Ománskeho zálivu rozkladá Khor al Fakkan. Mesto je jediným prirodzeným hlbokomorským prístavom regiónu a druhým najväčším mestom na východnom pobreží krajiny.

Oblasť Khor al Fakkan bola osídlená odpradávna: nájdené tu boli pozostatky mesta a hroby, ktoré sa datujú až do obdobia 3. až 1. tisícročia pred naším letopočtom. Portugalská pevnosť bola opustená už v polovici 17. storočia a v roku 1737 si oblasť podmanili Peržania. Počas druhej svetovej vojny bola neďaleko od brehov mesta potopená nemecká vojnová ponorka. Dnes je Khor al Fakkan jedným z najdôležitejších a najrušnejších prístavov krajiny.

Mesto je domovom bielej piesočné pláže Khor al Fakkan, pozdĺž ktorej sa tiahne pekná promenáda, na ktorej pozadí sa vypína až do výšky vyše 1000 metrov nad morom pohorie Shumayliyah.

Záujemcov o históriu potešia staroveké hroby a ruiny pevnosti z čias portugalského kolonializmu, ktorá dnes hostí múzeum, venované sociálnej histórii emirátu. Starý korán a ďalšie zaujímavé artefakty potom ponúka Islamské múzeum.

Khor al Fakkan je obľúbenou destináciou potápačov z celého sveta, ktorí sem mieria za prekrásnymi koralovými útesmi plnými života, nudiť sa tu ale nebudú ani tí, ktorí dávajú prednosť šnorchlovaniu.

Milovníci nakupovania si prídu na svoje na tradičnom "souku", kde nikdy nie je núdza o čerstvé ryby, ovocie a zeleninu. "Modrý souk" sa potom môže pochváliť 600 (!)obchodmi so šperkami, odevmi alebo kobercami.

Západne od mesta leží Wadi Wurayah, rozmanitá horská krajina s nespočetným množstvom vodopádov a prírodných bazénikov, ale aj mnohými zaujímavými a ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov. K vodopádom Wurayah Falls v horách Hajar je možné dôjsť terénnym vozidlom. Kto si chce pretiahnuť nohy, môže vystúpiť na vrchol 1 056 metrov vysokej hory Javi, odkiaľ sú nádherné výhľady do širokého okolia, a ktorá je obľúbená tiež horolezcami.

Hovorí sa, že priehrada Rifaisa v horách Khorfakkan bola vybudovaná nad zatopenou dedinou, a keď je voda naozaj pokojná, je nad hladinou dodnes možnosť zahliadnuť strechy pôvodných domov.

Tradičná kuchyňa Spojených arabských emirátov odráža dlhé arabské dedičstvo, ale aj vplyv ďalších civilizácií. Bravčové na jedálničku nehľadajte (a v Khor al Fakkane ani alkohol, ktorého konzumácia je tu zakázaná), spoľahnúť sa ale môžete na čerstvé ryby a morské plody a veľa ryže na mnoho spôsobov. A keď už ste tu, skúste si dať napríklad plnené ťavie.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Sharjah Fort Museum - zoznámte sa s históriou emirátu Sharjah v pevnosti, ktorú po sebe v meste zanechali Portugalci.

Khor al Fakkan Beach - relaxujte, kúpte sa a užívajte si vodné športy na nádhernej bielej piesočnatej pláži v tieni dramatických hôr.

Wadi Wurayah - obdivujte vzácne druhy rastlín a zvierat v rozmanitej horskej krajine s radom vodopádov a prírodných bazénikov.

Rifaisa Dam - vyrazte z rušného prístavu do hôr a relaxujte na brehu priehrady, vraj postavenej nad dedinou, ktorej strechy dodnes vykukujú nad hladinu.

Jabal Javi - pretiahnite si nohy pri výstupe do viac ako tisícich metrov nad morskú hladinu a kochajte sa výhľadmi z vrcholca hory, obľúbenej tiež horolezcami.

Blue Souq - prepadnite nákupnej horúčke na obrovskom trhovisku so stovkami obchodov so šperkami, kobercami a luxusným oblečením.

Sharq Island - spoznajte kúzlo fascinujúceho života pod morskou hladinou v jednej z obľúbených potápačských destinácií.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť