Salalah
Salalah

Plavby v okolí

Salalah / Omán

V juhovýchodnom Ománe leží na pobreží Arabského mora Salalah, hlavné a najväčšie mesto provincie Dhofar. Rodisko ománskeho sultána Qaboosa bin Saida je hneď po Muscate druhým najväčším mestom krajiny.

Salalah bol odpradávna metropolou Dhofaru, svoj vrchol potom dosiahol v 13. storočí ako dôležité centrum obchodu s kadidlom. V nasledujúcich storočiach jeho význam upadal, v roku 1932 sa však na prechodnú dobu stal hlavným mestom celej krajiny, ktoré však po smrti bývalého sultána bolo presunuté späť do Muscatu.

Mesto v Arabskej púšti sa teší prekvapivo miernej klíme a oblasť Salalah je vďaka každoročnému letnému monzúnu (ktorému sa tu hovorí khareef) pomerne úrodná a umožňuje pestovanie zeleniny a ovocia. V čase od júla do septembra sem mieri tiež veľká časť turistov.

Pekné, zeleňou porastené bulváre Salalah lemujú elegantné nízke domy v tradičnom islamskom štýle s mrežovanými balkónmi a zakrivenými oknami. Kadidlové stromy, jeden z dôležitých zdrojov bohatstva celej krajiny, potom môžu za nezameniteľnú vôňu, ktorá sa šíri mestom. Pobrežie je lemované nádhernou, cez tri kilometre dlhou piesočnou plážou a krištáľovo čistou vodou lákajú priaznivcov šnorchlovania, potápačov, ale aj milovníkov vtákov.

Záujemcovia o históriu by si nemali nechať ujsť prehliadku pozostatkov starobylého paláca, ktorý údajne patril kráľovnej zo Sáby. Staroveké mesto zo 4. storočia pred Kristom je známe ako Samhuram: bývalé centrum kadidlového regiónu a dnes je zapísané do Zoznamu UNESCO. Jabal al Quamar za hranicami mesta je známy ako miesto posledného odpočinku biblického proroka Jóba. Sultánov palác je prísne strážený a obdivovať ho je možné len z diaľky. Turisti ale môžu nahliadnuť do Veľkej mešity, ktorá bola otvorená len pred niekoľkými rokmi.

Veľkou atrakciou Salalahu sú MUGHSAIL Blowholes, porézna skala, z ktorej za priaznivých podmienok vystrekuje morská voda vytláčaná zvetranou horninou. Neďaleké pohorie Qara sa v období dažďov premieňa na nádhernú zelenú oázu a výprava za miestnymi vodopádmi rozhodne stojí za to.

Ideálnym miestom pre nákup suvenírov je rozľahlý souk, trhovisko v starej časti mesta, zvanej Haffa. Dokonalá schopnosť zjednávania je pritom pre úspešný priebeh obchodu absolútne kľúčová. Salalahu sa nehovorí "Arabské hlavné mesto parfumu" nadarmo: kadidlo je hlavnou obchodnou komoditou mesta a odviezť si odtiaľto vonné tyčinky alebo napríklad parfém rozhodne nie je odveci. Kto túži po moderných vymoženostiach, nájde ich pozdĺž 20 kilometrov dlhej ulice A'Salam.

Centrum Salalahu je posiate reštauráciami servírujúcimi tradičné ománske pochúťky: za ochutnávku stojí grilované mäso mathpe, varená ryža s mäsovou omáčkou gabole, známy kebap a samozrejme ťavie mäso alebo mlieko.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Grand Mosque - obdivujte prekrásnu architektúru majestátnej mešity postavenej len pred niekoľkými rokmi.

Corniche Beach - prejdite sa po nádhernej piesočnatej pláži, a ak ste priaznivcami života pod morskou hladinou, vyrazte sa potápať.

MUGHSAIL Blowholes - nechajte sa okúzliť prúdmi morskej vody vytláčanými za priaznivých podmienok poréznymi skalami.

Samhuram - prezrite si pozostatky starobylého mesta a paláca, pripisovaného kráľovnej zo Sáby, zapísané do Zoznamu UNESCO.

Job's Tomb - kochajte sa prekrásnymi výhľadmi od údajného miesta posledného odpočinku biblického proroka Jóba.

Qara Mountains - vyrazte za hranice mesta a osviežte sa pohľadom na zelené hory a chladivé vodopády, vďačiace za svoj vznik každoročnému monzúnu.

Haffa Souk - nechajte sa viesť nezameniteľnou vôňou kadidla a vyskúšajte si svoju schopnosť zjednávania na tradičnom arabskom trhovisku.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Salalahu

Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Grécko, Taliansko z Dubaja na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Grécko, Taliansko
Nalodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 19 nocí