Khasab

Khasab / Omán

V severnej časti sultanátu Omán leží na polostrove Musandam, oddelenom od pevninskej časti krajiny Spojenými arabskými emirátmi, prístavné mesto Khasab. Pre svoje zálivy podobné fjordom, lemované majestátnymi horami, sa niekedy prezýva "Nórsko Arábie“. Na návštevníkov tu čaká horúca púštna klíma s horúcimi letami a miernymi zimami.

Khasab je malé mesto s asi 18 tisíc obyvateľmi, je ale zaujímavé svojou zmesou národností a kultúr. Postavené bolo na začiatku 17. storočia Portugalcami, v rovnakej dobe vznikla aj kamenná pevnosť, nazývaná tiež hrad Khasab. Dnes sú prístavné mesto a jeho okolie obľúbenou víkendovou destináciou obyvateľov susedných Spojených arabských emirátov.

Návšteva pevnosti Khasab sa určite oplatí tým, ktorí sa chcú dozvedieť viac o histórii oblasti, z veží hradu sú navyše nádherné výhľady do okolia. Za krátku zastávku potom určite stojí aj múzeum so zbierkou archeologických artefaktov a ručných výrobkov.

Z prístavu vyplávajú drevené rybárske lode, takzvané dhow, ktoré ponúkajú vyhliadkové plavby za rozorvaným pobrežím a pozorovaním delfínov a morských vtákov vrátane sokoterských kormoránov v 60 kilometrov širokom Hormuzskom prielive, ktorý krajinu oddeľuje od Iránu. Na člne je možné navštíviť tiež telegrafický ostrov, na ktorom bola v druhej polovici 19. storočia prevádzkovaná telegrafická stanica v úseku medzi Bahrajnom a Bombajom. Obľúbenou aktivitou sú aj vychádzky terénnymi autami na horu Jabal Samhan a do prírodnej rezervácie, ktorá ju obklopuje.

Na juh od mesta sa k nebu do výšky 1 600 metrov vypína vrcholok Jabal Hare, známy svojimi objavmi morských fosílií. V dedine Tawi je možné prezrieť si prehistorické skalné maľby člnov, zvierat a bojovníkov. Pobrežie polostrova lemujú malebné rybárske dedinky, niektoré z nich - ako napríklad Lima alebo Kuzmar - sú dostupné len na člne.

V meste si prídu na svoje aj milovníci nakupovania, na ktorých tu čakajú moderné nákupné galérie s lokálnymi výrobkami i tovarom importovaným zo zahraničia. Predtým, ako mesto opustíte, ochutnajte niektorú z ománskych špecialít, ako sú pečené kura alebo kebab, na miestnom tradičnom trhu.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Strait of Hormuz - vyplávajte na drevenej rybárskej bárke, pozorujte morské vtáky a delfíny a obdivujte rozorvané pobrežie polostrova podobné nórskym fjordom.

Khasab Fort - navštívte neveľkú kamennú pevnosť, postavenú na začiatku 17. storočia Portugalcami, a kochajte sa výhľadmi z jej veží.

Telegraph Island - nechajte sa zaviesť na ostrov, kde bola v 19. storočí umiestnená telegrafická stanica.

Jabal Samhan - nenechajte si ujsť 4WD safari a terénnym autom si vyjdite k vrchu Jabal Samhan a do priľahlej prírodnej rezervácie.

Tawi - obdivujte prehistorické kamenné maľby zvierat, lodí a bojovníkov.

Lima Kuzmar - nasajte tú pravú ománsku atmosféru v tradičných rybárskych dedinkách, ktoré sú dostupné len na člne.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Khasabu

Španielsko, Portugalsko, Barbados, Grenada, Bonaire, Curacao, Kolumbia, Kostarika, Panama, Nikaragua, Guatemala, Mexiko, USA, Samoa, Fiji, Nový Zéland, Austrália, Filipíny, Tchaj-wan, Japonsko, Južná Kórea, Čína, Vietnam, Singapur, Malajzia, Srí Lanka, Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Grécko, Taliansko, Francúzsko z Barcelony na lodi MSC Magnifica

Loď: MSC Magnifica
Trasa: Španielsko, Portugalsko, Barbados, Grenada, Bonaire, Curacao, Kolumbia, Kostarika, Panama, Nikaragua, Guatemala, Mexiko, USA, Samoa, Fiji, Nový Zéland, Austrália, Filipíny, Tchaj-wan, Japonsko, Južná Kórea, Čína, Vietnam, Singapur, Malajzia, Srí Lanka, Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Grécko, Taliansko, Francúzsko
Nalodenie a vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 118 nocí