Antarktický polostrov
Antarktický polostrov

Plavby v okolí

Antarktický polostrov / Antarktida

V Južnom oceáne asi tisíc kilometrov juhovýchodne od najjužnejšej časti Južnej Ameriky sa rozkladá Antarktický polostrov, v Čile známy tiež ako O'Higginsova krajina, v Argentíne potom ako Tierra de San Martin. Najsevernejší cíp pevninskej Antarktídy, oddelený od juhoamerického kontinentu Drakeovým prielivom, je dlhý približne 1 300 kilometrov a približne v jeho polovici ho pretína južný polárny kruh.     

Antarktický polostrov bol prvýkrát videný pravdepodobne expedíciou ruského námorníctva v roku 1820, až v roku 1832 však jeho severná časť dostala svoj existujúci názov - Grahamova krajina - , a to od britského prieskumníka Johna Biscoea. Boli to opäť Briti, ktorí tu po druhej svetovej vojne v Alce založili prvú výskumnú stanicu. Dnes je polostrov vďaka svojej relatívne miernej klíme domovom väčšieho počtu výskumných staníc než celý zvyšok Bieleho kontinentu. 

Výletné lode na plavbách do nehostinnej, napriek tomu však prekrásnej časti sveta, vyplávajú najčastejšie z argentínskeho mesta Ushuaia, niektoré potom tiež z Punta Arenas v Chile, alebo dokonca z Nového Zélandu alebo južnej Afriky, a to počas letných mesiacov (december - marec) , vtedy je počasie najprívetivejšie a teplota sa často pohybuje len okolo nuly. Plavba sem z najjužnejšieho mesta sveta trvá celé dva dni.      

Hostí na plavbách na jedno z najmenej porušených miest našej planéty privíta scenéria, ktorá im vezme dych. Pobrežie polostrova je lemované radom ostrovov a ostrovčekov a z desiatok a stoviek hôr padajú do mora masy ľadu, ako napríklad Larsenov šelfový ľadovec.  

Krajina je tvorená typickou antarktickou tundrou, tam kde sa na skalách v krátkom a chladnom lete roztopí ľad, vyrastú machy a lišajníky, v mori sa darí riasam. Pobrežie je domovom živočíchov, ktoré sa dokázali skvele prispôsobiť nehostinným podmienkam. Pozorovať je tu možné rad druhov morských vtákov vrátane majestátnych albatrosov, nečujne krúžiacich vysoko nad hladinou, hneď niekoľko druhov tučniakov, tuleňov a uškatcov, ale tiež veľrýb - od keporkakov až po kosatky, ktorým sa v chladných vodách bohatých na kril dobre darí.  

Obdivovať prekrásnu scenériu a fascinujúci život Antarktického polostrova je pritom možné nielen z paluby výletnej lode, ale trebárs tiež pri vychádzke na kajaku, paddleboarde alebo výlete na snežniciach či bežkách. Kto chce zažiť poriadne dobrodružstvo, nemal by si nechať ujsť príležitosť stráviť bielu noc pod antarktickou oblohou, kde slnko v lete nikdy nezapadá za horizont.    

Výletné plavby na Biely kontinent, najvyššie, najsuchšie a najchladnejšie miesto planéty, ktoré nepatria nikomu a nemá žiadne stálych obyvateľov, je zážitkom na celý život.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Orne Harbour - navštívte desaťtisícové kolónie tučniakov, ktorí sa dokázali dokonale prispôsobiť nehostinným podmienkam Bieleho kontinentu.

Cuverville Island - nechajte sa uchvátiť prekrásnou scenériou pri vychádzke na kajaku medzi ľadovými kryhami všetkých tvarov a veľkostí. 

Deception Island - zoberte odvahu a plavky a na úchvatnej pláži s čiernym vulkanickým pieskom sa ponorte do ľadovej vody pri brehoch najchladnejšieho miesta planéty. 

Wilhelmina Bay - nasadnite na mrštný zodiak a vyrazte za pozorovaním majestátnych keporkakov a elegantných kosatiek.

Damoy Point - podniknite výstup na jeden z tisícov antarktických vrcholkov a odmeňte sa dychvyrážajúcimi výhľadmi na krajinu, ktorá nemá obdoby. 

Port Lockroy - pošlite rodine a priateľom pohľadnicu z maličkej poštovej stanice s múzeom na mieste bývalej britskej základne.  


Miesta, ktoré stojí za to vidieť