Top 11 úžasných inovácií na výletných lodiach, z ktorých vám spadne sánka

Top 11 úžasných inovácií na výletných lodiach, z ktorých vám spadne sánka

Virtuálne výhľady, smart technológie či luxusné kajuty so súkromným prístupom ... lodné spoločnosti sa často chvália tým, že sú na čele a neustále posúvajú hranice priemyslu výletných plavieb. Čo je na tom pravdy a ako skvelé tieto inovácie vlastne sú? Predstavujeme 11 z nich, ktoré si prestížny web Cruise Critic obľúbil najviac.

Nie je to tak dávno, kedy boli špecializované reštaurácie, exteriérové premietacie plátna pri bazéne a kajuty s balkónmi považované za vymoženosti poslednej doby. Dnes už sa na ne na plávajúcich mestách pozerá ako na samozrejmosť a údiv vzbudzujú inovácie ďaleko za ich hranicami. Platí pritom, že predstavivosti sa medze nekladú.

 1. Virtuálne výhľady

Myslieť na rozpočet a kliknúť pri rezervácii na vnútornú kajutu už dnes nemusí byť ani zďaleka taká obeta ako predtým. Teda, ak si pre svoju výletnú plavbu zvolíte loď Royal Caribbean s takzvanými virtuálnymi balkónmi. Dvojmetrová LED obrazovka s vysokým rozlíšením, siahajúca od podlahy až k stropu kajuty, premieta zábery skutočného prostredia v reálnom čase, tak ako ich snímajú digitálne kamery na mostíkoch, prednej a zadnej časti. A tak sa aj hostia, ktorí sa ubytovali doslova uprostred lode a ku skutočnému oknu to majú míle ďaleko, môžu kochať nádhernými výhľadmi, ktoré by im boli inak odopreté.

Už predtým niečo podobné skúsila aj lodná spoločnosť Disney Cruise Line sa svojimi virtuálnymi okienkami, kde kombinovala zábery oceánu s animovanými postavičkami. Virtuálne okna ponúka ale aj Norwegian Cruise Line, a to vo svojich vnútorných kajutách pre jednotlivca.

 1. Zábava založená na technológiách

Technológie idú neustále dopredu a lodné spoločnosti ich nasadzujú, kde len sa dá. Zábava na palube potom nie je žiadnou výnimkou. Šou z Broadwaya sú určite skvelou atrakciou, čo vás ale spoľahlivo dostane do kolien, sú práve tie najmodernejšie technológie, ktoré posúvajú zábavu na výletných lodiach o niekoľko úrovní vyššie.

Napríklad lode triedy Quantum Royal Caribbean sa môžu pochváliť jedinečnými priestormi s názvom Two70, využívajúcimi takzvanú Vistaramu, od podlahy po strop siahajúce panoramatické okná premieňajúce sa na plochu, na ktorú sa premietajú filmy v ultra-HD kvalite s rozlíšením bezmála dvakrát tak veľkým, aké ponúkajú kina IMAX. Pripočítajte si k tomu šesť robotických obrazoviek a robotické ramená, ktoré sa môžu pohybovať synchrónne alebo jedno nezávisle od druhého a premietať pri tom úchvatné obrazy na nekonečná plátna, a o zážitok, na ktorý sa len tak nezabúda, je postarané.

Krok s dobou sa snaží držať aj lodná spoločnosť Carnival Cruises s LED obrazovkami a špeciálnymi efektmi na väčšine svojich lodí alebo Regent Seven Seas Cruises s digitálnymi kulisami vo svojom neveľkom lodnom divadle.

 1. Bombastické horné paluby

Čo sa týka snahy premeniť horné paluby s bazénmi na prvotriedne zábavné parky, kraľujú rebríčku lodných spoločností jednoznačne Royal Caribbean, Norwegian Cruise Line a Carnival Cruises. Z toho, čo sa im podarilo dostať na miesta, kde sa len pred niekoľkými málo rokmi dal očakávať maximálne bazén so slanou vodou, vám bude zrak prechádzať.

Všetko začalo horolezeckými stenami, ihriskom na minigolf, šmykľavkami a vodnými parkami, naozajstnou trávou, simulátormi surfovania, premietacími plátnami pri bazéne alebo slnečnými palubami určenými len pre dospelých, aj tieto novinky už ale, zdá sa, boli prekonané. Experimentuje sa totiž so simulátormi zoskoku padákom, zložitými lanovými parkami, motokárami, cyklistickými trasami, šmykľavkami naprieč niekoľkými palubami alebo laserovou arénou.

Pokojné dni na palube strávené čítaním kníh z lodnej knižnice alebo obdivovaním výhľadov sa zmenili doslova na adrenalínom nabité dobrodružstvo.

 1. Voľný štýl Norwegian

Voľný štýl (freestyle concept) Norwegian Cruises už dnes nie je žiadnou novinkou, keď bol ale v roku 2000 uvedený, zmenil pravidlá hry, na ktoré dovtedy boli v priemysle výletných plavieb všetci zvyknutí. Roztrieštil dovtedy známy a uznávaný koncept stravovania na lodi, kedy si pasažieri zvolili skoré alebo neskoré sedenie a po celú dobu plavby zdieľali rovnaký stôl s rovnakými ľuďmi v rovnakej reštaurácii. Freestyle dal na miesto toho hosťom možnosť zvoliť si svoj vlastný čas večere a reštauráciu, dokonca ich oslobodil aj od povinného spoločenského odevu.

Zdá sa, že čo sa pred 20 rokmi vyskúšalo, sa pasažierom veľmi zapáčilo, pretože dnes už aj tie najtradičnejšie lodné spoločnosti upúšťajú od pevne stanoveného zasadacieho poriadku a akceptujú menej formálny odev.

Moderné lode tiež ponúkajú celý rad miest na stravovanie, od bistier s rýchlym občerstvením po luxusné špecializované reštaurácie s etnickými pokrmami z celého sveta.

 1. Pivovary a piváreň s tradične vyrábaným pivom

Trend malých pivovarov, ktorý sa uchytil nielen u nás, ale aj vo svete, ovládol aj paluby výletných lodí. Minulosťou sú dni, kedy si lodná spoločnosť vystačila s jedným druhom točeného, ​​a vlastné pivovary či bary špecializované na tradičným spôsobom vyrábané pivá sú dnes na palube skôr pravidlom ako výnimkou.

Priekopníkom v tejto oblasti sa stala spoločnosť Carnival Cruises, ktorá už v roku 2011 prišla so svojou súkromnou značkou točeného piva a dnes servíruje pivo z minipivovarov na palubách všetkých svojich lodí. Na lodiach Vista a Horizon ich dokonca priamo varí, a to v reštauráciách RedFrog Pub a Guy's Pig and Anchor Smokehouse and Brewhouse. Pivovar District Brewhouse na lodiach Escape a Bliss Norwegian Cruise Line ponúka 24 druhov točených pív a ďalšie vo fľašiach, vrátane niekoľkých exkluzívnych svetlých pív. Na niektorých z lodí Celebrity Cruises sa milovníci zlatého moku môžu tešiť na Gastrobar, na Royal Caribbean potom na piváreň v britskom štýle. 

 1. Lekcie varenia

Kto by chcel na lodiach premýšľať o varení, keď mu výborné pokrmy pripraví niekto iný, a to 24 hodín denne? Svet div sa, lekcie varenia ovládli paluby výletných lodí! Spoločnosti Holland America, Oceania alebo Regent Seven Seas vybavili svoje lode tými najmodernejšími kuchyňami a záujem o to vyskúšať si v nich nové recepty je obrovský.

Kým Oceania a Regent sa delia o šéfkuchára, ktorý lekcie pripravuje, Holland America sa spojila s americkou Test Kitchen a svojim pasažierom ponúka ukážky varenia na živo aj na videu, ochutnávky alebo workshopy. Nechýbajú kamery a TV obrazovky, detailne skúmajúce a prezentujúce techniky lektora, ale, samozrejme, ani tie najmodernejšie spotrebiče, ako sú indukčné varné dosky (oheň na palube je veľkým strašiakom!).

 1. Exkluzívne priestory len pre hostí apartmánov

Ak túžite po atmosfére a službách malej lode, ale aj po atrakciách, ktoré môže ponúknuť len tá veľká, máme pre vás dobrú správu: mať môžete oboje. Lodné spoločnosti ako Cunard, MSC Cruises alebo Norwegian Cruises našli cestu, ako vytvoriť enklávu pre hostí svojich luxusných apartmánov a ponúknuť im tak ešte niečo navyše.

Tí, ktorí sa rozhodnú, že ich dovolenka zato stojí, a ubytujú sa v niektorej z exkluzívnych častí lode, získajú prístup k súkromným bazénom, slnečným palubám, reštauráciám, spoločenským priestorom, a dokonca aj fitnes centru. Nemusia tak bojovať s davmi a čakať v rade, ak sa ale rozhodnú, ľahko môžu využiť širokú škálu reštaurácií, barov alebo predstavenie, o ktoré by prišli, keby cestovali na síce luxusnej, ale malej lodi.  

Royal Caribbean a Celebrity Cruises síce svoje apartmány nezhromaždili na jednom uzavretom mieste na lodi, ich hosťom ale ponúkajú podobný zážitok vo forme reštaurácií, barov a škály benefitov, určených len pre hostí ich najluxusnejších kajút.

 1. Rozšírené programy pre mladých

Priestory a programy pre malých a mladých cestujúcich sa od konca 20. storočia dočkali značného vylepšenia a rozšírenia. Vďaka za to patrí hlavne spoločnosti Disney Cruise Line, ktorá už na svojich prvých lodiach našla dostatok miesta na rozľahlé priestory pre deti, Royal Caribbean, Carnival Cruises alebo Norwegian Cruises.  

Násťroční pasažieri sa môžu tešiť na špeciálne spoločenské priestory s barmi servírujúcimi nealkoholické koktejly alebo s tanečnými parketmi, herné stanice a pohodlné miesta, kde sa môžu stretnúť so svojimi rovesníkmi. Pre deti sú pripravené inovatívne aktivity od vedeckých experimentov až po večerné párty, ktorých spoločným menovateľom sú často známe fiktívne postavy alebo filmy ako Dr. Seuss, Hviezdne vojny, Marvel alebo Mickey Mouse. Ani tí najmenší sa na palube nudiť nebudú: nechýbajú moderné herne a, samozrejme, ani služba stráženie detí pre rodičov, ktorí si chcú na chvíľu oddýchnuť.

Pripočítajte k tomu priestory na vonkajších palubách s bazénmi a vodnými parkami, adrenalínové atrakcie, zábavu pre celú rodinu a reštaurácie so špeciálnym detským menu a prázdniny na výletnej lodi sa rýchlo menia na ideálnu rodinnú dovolenku.

 1. promenáda

Kto sa chcel ešte pred pár rokmi na výletnej lodi nadýchnuť čerstvého vzduchu, zamieril na balkón pri svojej kajute alebo rovno na veternú hornú palubu s aktivitami obmedzenými na kúpanie, opaľovanie a pár športov. Keď v roku 2013 Norwegian Cruise Line predstavila na Norwegian Breakaway svoju Waterfront, dumali mnohí nad tým, prečo to nikoho pred tým ešte nenapadlo. Barmi, reštauráciami a vonkajším sedením lemovaná a karibským slnkom zaliata promenáda sa ujala a Norwegian Cruise Line ju odvtedy umiestnila na palubu každej zo svojich nových lodí. 

Koncept prevzala tiež MSC Cruises: promenáda na ôsmej palube jej MSC Seaside ponúka miesta, kde sa hostia môžu nielen občerstviť, ale aj nakúpiť alebo sa opaľovať, či si z nekonečných mostíkov so sklenenými panelmi užívať nádherné výhľady na oceán pod vlastnými nohami. 

 1. Smart technológie

Najmodernejšie technológie nie sú na výletných lodiach nasadzované len za účelom zábavy, ale tiež aby plavbu zmenili na čo možno najpríjemnejší zážitok a celkovo ju uľahčili aj tým, ktorí plávajú úplne prvýkrát. Rad lodných spoločností ponúka vo verejných priestoroch interaktívne obrazovky, na ktorých sa hostia môžu pozrieť napríklad na menu, vyhľadať si rozvrh aktivít na daný deň, zorientovať sa na palube, alebo si dokonca zarezervovať stôl v reštaurácii.

Royal Caribbean, MSC Cruises alebo Disney Cruise Line majú elektronické náramky,  pomocou ktorých si môžu pasažieri odomknúť dvere do kajuty, nakupovať alebo vyzdvihovať svojich potomkov z detských klubov. Royal Caribbean potom dokonca experimentuje so smart odbavením, ktoré by malo ešte urýchliť celý proces nalodenia.

 1. Čarovný koberec

Posledných pár viet nech patrí inovácii, ktorá na výletných lodiach nemá obdobu, kúzelnému kobercu Celebrity Edge. Vznášajúca sa paluba, putujúca pozdĺž lode hore a dole, je výsledkom technologických inovácií aj prelomového dizajnu, vďaka ktorým sa z nej stáva priestor na vylodenie, tu bar alebo reštauráciu - v závislosti od momentálnej potreby i dennej či nočnej hodiny.

Keď nie je Čarovný koberec na úrovni paluby 2 a nehostí tak akurát pasažierov, čakajúcich na výstup z lode, mení sa na palube 5 na sushi reštauráciu, na palube 14 na bar, a keď sa vznesie až na úroveň najvyššej, 16. paluby, ponúka exkluzívny zážitok z večera na okraji.

----

Technológie, dizajn aj nový prístup k tradíciám, to sú inovácie, ktoré dovolenku na výletných lodiach jednoznačne menia na zážitok, na ktorý sa len tak nezabúda. Niektoré z nich postupne nachádzajú svoje miesto na lodiach všetkých spoločností, iné sú súčasťou značky, či dokonca jednej jedinej lode, a tak užiť si ich vyžaduje nie jednu, ale hneď niekoľko výletných plavieb. Ponuka je ale široká, destinácií a termínov tisíce, a tak si tú svoju vyberie úplne každý.