Rodinná dovolenka bez starostí? Na výletnej lodi!

Rodinná dovolenka bez starostí? Na výletnej lodi!

Rodinná dovolenka bez starostí? Na výletnej lodi!

 

Založili ste si rodinu a myslíte si, že cestovaniu teraz minimálne na pár rokov odzvonilo? ČI už máte doma kojenca, neposedných školákov alebo večne nespokojených tínedžerov, nezúfajte. Výletná plavba môže byť riešením. Prázdniny na lodi totiž majú v porovnaní s „bežnou“ dovolenkou hneď niekoľko výhod.

 

 • dôvodov, prečo na loď a nie inam
 1. Pohodlie – Doprava, ubytovanie, stravovanie, zábava… plánovanie a organizácie dovolenky môže trvať týždne i mesiace a dá poriadne zabrať. Pri plavbe sa za vás o to všetko postarajú iní: itinerár je daný, kajuty pripravené, prísun vynikajúceho jedla takmer neobmezený a o program na palube i mimo nej nie je ani zďaleka núdza.
 2. Destinácia – V porovnaní s alternatívnimi spôsobmi cestovania môžete pri plavbe vyraziť takmer kamkoľvek. Jedinou vašou starosťou bude doprava do prístavu vyplávania, a i tú môže často zariadiť lodná spoločnosť alebo cestovná kancelária. Potom si už aj inak možno príliš „exotické“ destinácie môžete užiť úplne v pohode – bez starostí o presuny z miesta na miesto, kvalitu jedla alebo trebárs jazykovú bariéru.
 3. Financie – Plavba nemusí byť ani zďaleka taká nákladná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V jej cene je často zahrnutá veľká časť vecí, ktoré by sa inak museli zabezpečovať zvlášť, a tak na konci dňa jej hodnota často predčí sebelepšie naplánovanú nízkorozpočtovú dovolenku.
 4. Kvalita – Bez ohľadu na destináciu sa pri plavbe na výletnej lodi môžete spoľahnúť na to, že večer budete líhať do pohodlnej kajuty, ráno si dáte chutné raňajky a počas dňa si zaplávate v čistom bazéne.
 5. Program – Zabaviť deti môže byť poriadny oriešok, a ak ste na všetko sami, môže sa zo zaslúženej dovolenky stať skutočná drina. Na väčších lodiach býva k dispozícii bohatý program pre deti rôznych vekových kategórií vrátane  služby opatery (nielen) tých najmenších, a tak si rodičia môžu užiť svoju chvíľu pre seba.

Presvedčili sme vás a vy už začínate plánovať rodinnú dovolenku na lodi? Tu je zopár vecí, na ktoré by ste sa mali zamerať predovšetkým.

 

Na čo pri plánovaní rodinnej dovolenky na lodi nezabudnúť

 1. Vyberte si tú správnu lodnú spoločnosť

Medzi tie rodinám najnaklonenejšie patrí už tradične Royal Caribbean CruisesNorwegian CruisesMSC CruisesPrincess Cruises, Carnival Cruises alebo Disney Cruise Line.

Royal Caribbean okúzli svojím klubom Adventure Ocean, určeným pre deti od 3 do 11 rokov, ale ponúka aj „škôlku“ pre tých najmenších a na druhej strane „cool“ program a priestory pre násťročných. Spoločnosť nadviazala partnerstvo s Crayolou a Fisher-Price, a tak na palube nechýba celý rad hračiek a produktov od týchto výrobcov.

Celebrity Cruises prináša Toddler Time pre deti do 3 rokov v doprovode rodičov, Fun Factory pre 3-11ročných a nakoniec X-Club s hrami, športovými súťažami, hudbou a tematickými párty pre tínedžerov.

Za vyššeie menovanými v žiadnom prípade nezaostáva ani Princess Cruises, ktorej partnerstvo s Discovery prinieslo na jej lode také aktivity, ako sú napríklad vedecké experimenty alebo umelecké a remeselnícke činnosti inšpirované Animal Planet.

 1. Zvoľte si tú najlepšiu loď

Ak ide o deti, bude to taká, ktorá ponúka maximum zážitkov, zábavy… a bazénov a vodných atrakcií! Bazény sú síce už takmer na všetkých väčších výletných lodiaach, nie vždy sú ale určené pre deti (alebo je rodinná zábava v nich obmezená vybranými časovými úsekmi). Všeobecne platí, že novšie lode toho v tomto ohľade môžu poskytnúť podstatne viac než tie so starším dátumom výroby.

Medzi jedny z najlepších patrí jednoznačne loď MSC Preziosa MSC Cruises a jej vodný park s jednou z najdlhších šmykľaviek, presahujúcich hranice lode, a skvele vybaveným detským vodným ihriskom Doremi. Ďalšie lode spoločnosti, MSC Seaside a MSC Seaview sa môžu pochlváliť piatimi úžasnými šmykľavkami, vrátane jednej interaktívnej, ktorá na svojich 111 metroch dĺžky kombinuje videohry, osvetlenie a hudbu.

Keď bola na more spustená loď Norwegian EscapeNorwegian Cruises tvrdila, že na svojej palube nesie najväčší vodný park na mori. Jeho súčásťou je šmykľavka s voľným pádom, ale taktiež pretekárska šmykľavka alebo vodný park pre deti. Podobné vybavenie si užijú aj cestujúcí na Norwegian Breakaway a Norwegian Getaway, tí, ktorí si pre svoju plavbu vyberú najnovšiu loď spoločnosti, Norwegian Bliss, sa môžu naviac tešiť na šmykľavku zasahujúcu mimo hranice lode.

Avšak šmykľavky určite nie sú tým, na čo by Royal Caribbean svojich hostí lákala predovšetkým, mnoho ich lodí môže ponúknuť dobre vybavené vodné ihriská – či už je to H2O Zone alebo Splashway Bay - pre tých najmenších návštevníkov.

Nielen vodnými aktivitami je človek živý a plusové body, čo sa týka rodinnej zábavy, určite naberie Royal Caribbean svojim klziskom, horolezeckou stenou, simulátorom surfovania alebo zipline, v prípade Anthem of the Seas potom trebárs aj simulátorom zoskoku s padákom alebo vnútornou halou s jamočnými autíčkami a dráhou pre kolieskové korčule. Norwegian Breakaway a Norwegian Getaway potom určite nesklamú napríklad lanovým centrom.

 1. Zaistite si rodinný apartmán

V ponuke väčších lodí sú často rodinné apartmány alebo prepojiteľné kajuty. Ich počet je obmezený, preto si svoje ubytovanie zarezervujte čo možno najskôr. Hlavne ak máte menšie deti, ušetríte si veľa starostí, ktoré môžu ľahko nastať v oddelených kajutách. Rodinné kajuty sú navyše často prispôsobené práve deťom: trebárs dvojposchodový rodinný apartmán na lodi Symphony of the Seas Royal Caribbean sa môže pochváliť vlastnou šmykľavkou, stolom na ping pong na terase, či dokonca súkromnou hernou miestnosťou s obrovskou obrazovkou.

Všeobecne platí, že chybu nikto neurobí s loďami tried Quantum a Oasis rovnakej spoločnosti, vybavenými nielen špeciálnymi rodinnými kajutami, ale aj kajutami „obyčajnými“, ktoré sú ale dostatočne priestranné a „vymyslené“ tak, že v pohode pojmú i väčšie skupiny. To isté potom platí i o Norwegian Cruises a Celebrity Cruises.

 1. Vyrazte do vhodnej destinácie

Niektoré lode strávia na mori viac času než iné, bez ohľadu na plavbu však vždy zastavia v niekoľkých prístavoch, kde jich hostia strávia niekoľko hodín alebo aj celý deň. Ak máte malé deti, určite bude stáť za zváženie, či si namiesto častokrát náročného preskúmavania historických miest tentoraz nevybrať niečo pohodovejšie, ako sú napríklad pláže, príroda alebo zábavné parky.

Oboplávanie juhoamerického pobrežia môže byť síce fajn pre celú rodinu, nezabudnite ale na to, že do místa vyplávania (a odtiaľ zase späť domov) sa musíte najprv dopraviť. Pokiaľ to znamená 20+hodinový let s niekoľkými prestupmi, možno budete chcieť túto destináciu nechať nabudúce.

 

Pár rád na záver

Vybrali ste tú najlepšiu spoločnosť, zarezervovali rodinnú kajutu na lodi s obrím vodným parkom a množstvom aktivít pre deti všetkých vekových kategórií a i destinácia, zdá sa, bude mať čo ponúknuť každému z účastníkov. Potom možno stojí za to pozrieť sa ešte na pár ďalších bodov.

 • Prihláste potomstvo do detských skupín– I tu platí, že počet miest v detských kluboch je obmezený, a tak tie svoje prihláste pokiaľ možno čo najskôr. Užijú si veľa zábavy, naučia sa nové veci, unavia sa a hlavne: vy získate čas sami pre seba.
 • Uistite sa, že vaša plavba ponúka službu stráženia detí– To je dôležité predovšetkým, ak beriete so sebou naozaj malé deti. Organizované programy sú totiž väčšinou určené pre deti staršie ako tri roky, tie mladšie musí sprevádzať aspoň jeden z rodičov.
 • Využite ponuku rodinných exkurzií– Ponuka programov v prístavoch býva široká, a tak vybrať si niečo, čím sa zabavia nielen dospelí, ale aj deti, nebude až taký oriešok. Súčasťou popisov exkurzií býva doporučený (minimálny) vek účastníkov aj ich  náročnosť, čo ešte pomôže v orientácii.

Neodkladať kvôli deťom cestovanie „na neurčito“ nikdy nebolo ľahšie. Výletné plavby sú riešením prázdnin, ktoré nemusia znamenať rodinný bankrot ani množstvo starostí s organizovaním. Na lodi bude o každého dobre postarané a všetci – dojčatá, školáci i tínedžeri – si tu nájdu počas cesty do skvelých destinácií po celom svete to svoje dobrodružstvo. Ponuka je široká a my vám s výberom radi pomôžeme.

 

 

Napísala: Svatava Čoupková

25/03/2019