X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

MS Fram

V   roku 2007 sa do služieb Hurtigruten prihlásila najmenšia a (ešte stále) najnovšia loď spoločnosti, 114 metrov dlhá MS Fram s kapacitou 318 pasažierov. Plavidlo, pomenované po známej expedičnej lodi, využívané medzi rokmi 1893 a 1912 známymi prieskumníkmi Fridtjofom Nansenom a Roaldom Amundsenom, berie svojich hostí - príznačne - na prieskum polárnych regiónov: Severného ľadového oceánu, Grónska a Antarktídy.

V   roku 2020 čaká MS Fram kompletná prestavba, ktorá prinesie nové a lepšie apartmány a kajuty, krajšie a modernejšie verejné priestory (vrátane novej reštaurácie a vedeckého centra) a v neposlednom rade tiež k životnému prostrediu šetrnejšie motory.

Loď vybavená tými najpokročilejšími technológiami a svetlým škandinávskym drevom v kombinácii s pestrými odtieňmi látok ide v stopách svojej predchodkyne: priestranné vonkajšie paluby dávajú pasažierom prístup až na predok, ktorý je ideálnym miestom pre pozorovanie morských živočíchov a úchvatných scenérií. V prípade, že počasie nepraje, je tu stále ešte spoločenský priestor Observation Lounge s panoramatickými oknami, pohodlným sedením a ďalekohľadmi.

Reštaurácia Imaq na 4. palube servíruje vybranú kuchyňu (raňajky a obedy formou bufetu, večera formou bufetu alebo menu) a niekoľko-úrovňová podlaha zaručuje, že bez ohľadu na to, kde sedí, majú hostia aj pri jedle výhľad von. Keď sa potom loď počas večere rozhodne navštíviť veľryba, nie je nič jednoduchšie ako sa rýchlo premiestniť na priľahlý balkón. Malé bistro za recepciou dopĺňa ponuku občerstvenia o kávu, čaj, horúcu čokoládu, sušienky a ďalšie drobnosti za poplatok.

Kto chce nahliadnuť bližšie do obdobia veľkých polárnych prieskumníkov, môže sa tešiť na expozíciu pôvodných artefaktov z Amundsenových a Nansenových expedícií. Každej plavby sa zúčastňuje skúsený a školený expedičný tím, ktorý po celý jej čas organizuje v konferenčnej miestnosti alebo hneď dvoch prednáškových sálach prezentácie a diskusie na najrôznejšie témy. Ďalšie informácie sú potom záujemcom k  dispozícii v značkovom Vedeckom centre Hurtigruten.

Hlavným bodom programu každej plavby na MS Fram sú samozrejme jedinečné destinácie a s nimi spojené nezabudnuteľné zážitky, aj vo chvíľach na mori je ale určite čo robiť. Na 7. palube čaká na aktívne založených dobre vybavená fitness miestnosť s nádhernými výhľadmi z veľkých okien, poriadne prehriať sa potom môžu v jednej z víriviek alebo v oddelených saunách.

Ako sa na plavidlá dnešnej doby patrí, je v ponuke MS Fram tiež bezdrôtové pripojenie k internetu, je však potrebné počítať s tým, že vzhľadom k vzdialeným destináciám sa na jeho dostupnosť a stabilitu nie je možné spoliehať.

Plavby sú otvorené aj pre cestujúcich s deťmi od 5 rokov, nie je pre nich ale pripravený žiadny špeciálny program ani herňa a počas nepriaznivých poveternostných podmienok môže byť z bezpečnostných dôvodov obmedzený aj ich vstup na pevninu.

11 647t výtlak lode
113m dĺžka lode
20m šírka lode
16 rýchlosť v uzloch
318 max. počet pasažierov
137 celkový počet kabin
Najmenšia Veľkosť lode
12.2007 Rok výroby
12.2020 Posledná rekonštrukcia

Kajuty

MS Fram ponúka celkovo 127 kajút, na svoje si tak prídu hostia s rôznymi očakávaniami. Na výzdobe kajút sa podieľali arktickí umelci, a tak cítiť sa tu ako na naozajstnej expedícii určite nebude problém.

Na výber je zo 4 kategórií ubytovania.

Najluxusnejšie a najpriestrannejšie sú apartmány Expedition Suite s obývacou časťou, samostatnou kúpeľňou so sprchou alebo vaňou a WC a (väčšinou) dvojlôžkami. Nechýba župan, papuče a balíček s  kúpeľovými produktmi. Väčší apartmán disponujú jednou alebo dvoma miestnosťami, TV, kanvicou na prípravu čaju a kávy, stereom a minibarom, niektoré ponúkajú aj vaňu, väčšina z  nich potom tiež súkromný balkón alebo veľké okno. Hornú palubu zaberajú apartmány štandardnej veľkosti s jednou alebo dvoma miestnosťami, obývacou časťou, TV a minibarom.

Paluby v hornej a strednej časti lode sú určené pre kajuty Arctic Superior s kúpeľňou so sprchou a WC, vybavením na prípravu kávy a čaju a vo väčšine prípadov dvomi samostatnými lôžkami, z ktorých jedno slúži zároveň ako pohovka.

Vnútorné kajuty Polar Inside sú rozmiestnené naprieč celou loďou a hostia tu nájdu samostatnú kúpeľňu so sprchou a WC a vo väčšine prípadov oddelené lôžka, z ktorých jedno slúži ako pohovka. Niektoré z kajút majú dvojlôžka, iné potom poschodové postele.

Podobne vybavené sú tiež kajuty Polar Outside v strednej a spodnej časti lode, pasažieri si tu však užijú okno (výhľad z neho je však v  niektorých prípadoch obmedzený).


Zábava

 • Vírivky, oddelené sauny
 • Fitness miestnosť
 • Reštaurácie, bistro
 • Knižnica
 • Spoločenský priestor Observation Lounge s barom
 • Nunami lobby s „umelým“ krbom
 • Konferenčná miestnosť, 2 prednáškové sály
 • Vedecké centrum
 • Internetová kaviareň s knižnicou
 • Obchod
 • Expedičný tím – prednášky na najrôznejšie témy
 • Bezdrôtové pripojenie k internetu