Palermo
Palermo

Plavby v okolí

Palermo / Taliansko

Sicília je najväčším stredomorským ostrovom. Leží medzi Európou a Afrikou a po stáročia bola miestom, na ktorom sa stretávali ako mocenské záujmy, tak aj všetky stredomorské kultúry. Na tvári ostrova sa významne podpísali Gréci, Rimania, Arabi, Normani, španielski Aragóni, a tí všetci, vrátane mnohých ďalších tu vytvorili úplne jedinečný mix architektonických štýlov i kultúrnych tradícií.

Hlavným mestom ostrova je Palermo, sedemstotisícová metropola ležiaca na severnom pobreží v údolí Conca d'Oro (Zlatá mušľa). Táto úrodná dolina chránená horami prilákala fenických kolonistov už pred 3000 rokmi, a tí tu tiež založili prvú osadu a prístav. Po nich mesto prevzali Gréci a Rimania, ale dôležitosti nadobudlo až v 9. stor. za arabskej nadvlády, vtedy sa Palermo stalo jedným z najdôležitejších centier emirátu. Boli tu vystavané výstavné mešity i paláce a mesto aj prístav skutočne rozkvitalo. V r. 1072 ostrov však dobyli normanskí žoldnieri, ktorým sa na krížovej výprave do Svätej Zeme Sicília veľmi zapáčila.

Normanskí králi boli veľmi osvietení, na svojom dvore si udržiavali moslimských i židovských mudrcov, podporovali arabské, talianske i byzantské obyvateľstvo a za ich vlády sa z Palerma stalo najvzdelanejšie a najkultúrnejšie stredisko v celej Európe. Vznikol tiež úplne unikátny arabsko-normanský architektonický štýl, ktorý nesie prvky románskej i islamskej architektúry. Najznámejšou stavbou v tomto štýle je Normanský hrad s nádhernou Palatínskou kaplnkou. Koniec vlády normanských kráľov (r. 1189) znamenal dobu dlhého úpadku.

Ostrov sa striedavo ocital v rukách Nemcov, Francúzov, Španielov aj Angličanov, ale nikto z nich o neho nejavil väčší záujem. Sláva Palerma už tak nebola nikdy obnovená, okrem krátkeho obdobia prosperity na konci 19. stor. Dve zdrvujúce svetové vojny mesto uvrhli do obrovskej biedy a zúfalstva, ktorá trvá prakticky dodnes. Za všetkou tou ošumelou fasádou sa však skrýva mesto plné kultúrnych i historických skvostov, ktoré by žiadny návštevník Sicílie rozhodne nemal vynechať. Mesto má takmer orientálnu atmosféru a nájdete tu krásne barokové kostoly, mohutný Normanský hrad, Katedrálu Nanebovzatia Panny Márie alebo arabsko-normánske kostoly s unikátnym súborom mozaík.

Na kopci za mestom leží dôležitá obec Monreale. V čase, keď Palermo ovládali moslimovia, tu v nedobrovoľnom exile žil sicílsky biskup. Táto historická úloha dočasného náboženského centra bola rozhodujúca pre normanského kráľa Viliama, ktorý dal pokyn k stavbe obrovskej katedrály. Katedrála v arabsko-normanskom štýle je dnes jednou z najnavštevovanejších sicílskych pamiatok a návštevníkov láka na svoj zachovalý súbor mozaík, ktorý je 3. najväčším mozaikovým cyklom na svete.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Palerma

Taliansko, Španielsko, Francúzsko z Palerma na lodi MSC Divina

Loď: MSC Divina
Trasa: Taliansko, Španielsko, Francúzsko
Nalodenie: Palermo, Taliansko
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 5 nocí

Plavby do Palerma

Taliansko, Španielsko z Janova na lodi MSC Fantasia

Loď: MSC Fantasia
Trasa: Taliansko, Španielsko
Nalodenie: Janov, Taliansko
Vylodenie: Palma de Mallorca, Španielsko
Trvanie: 4 nocí

Za pohostinnosťou Stredomoria na úplne novej lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa:

Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Malta

Trvanie: 9 nocí

Preskúmajte s nami prekrásne Stredomorie. Obdivujte talianske Palermo, objavte multikultúrnu Barcelonu a v Marseille ochutnajte preslávenú boullabaise.

Dostupnosť kajút len na vyžiadanie