X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Livorno
Livorno

Plavby v okolí

Livorno / Taliansko

Taliansky región Toskánka, obmývaný Tyrhénskym a Ligurským morom, je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších oblastí Talianska. Je to kraj umenia, histórie, pôsobivých prírodných scenérií aj vína. Na jeho území sa nachádzajú svetoznáme mestá bývalej mocnej republiky aj finančné centrá, ako je Florencia, Pisa alebo Siena. Vedľa toho tu nájdeme aj súbor unikátnych starovekých pamiatok, ktoré tu po sebe zanechal tajomný národ Etruskov. Toskánsko je tiež rajom všetkých gurmánov! Vyrábajú sa tu tie najlepšie vína, syry i ďalšie špeciality.

 

Mesto Livorno s cca 150 tis. obyvateľmi je najväčším toskánskym prístavom. Dôležitosť získalo až v 16. stor. po zanesení pisanského prístavu. Medisejský rod, vlastníci Livorna, tu potom v priebehu krátkeho obdobia postavili dve mohutné pevnosti, rad palácov aj štvrť Malé Benátky pretkanú niekoľkými kanálmi. Počas 2. sv. vojny tu bola fašistická námorná základňa, ktorá rovnako ako mesto, neunikla spojeneckému bombardovaniu. Napriek tomu, že historické centrum ponúka mnohé zaujímavosti, rad turistov plávajúcich do Livorna mieri do neďalekých miest – Florencie, Pisy či Seiny, ktoré patria medzi klenoty talianskej architektúry.

Centrom Toskánska je Florencia, metropola s cca 370 tis. obyvateľmi ležiaca na rieke Arno. Pôvodná osada bola založená vojakmi Julia Caesara ako Colonia Florentia – „Kvitnúca“. Tento vojenský tábor neskôr skutočne vykvitol do nádherného mesta, v ktorom dnes môžeme obdivovať množstvo pamiatok. Florencia je kolískou renesancie a bankovníctva aj mestom umenia a architektúry. Za svoj vzhľad a bohatstvo vďačí predovšetkým rodu Mediciovcov, ktorý vo svojej dobe patril k najmocnejším šľachtickým rodom v Európe. Pôsobil tu celý rad významných umelcov, medzi najznámejších patrí Michelangelo, Dante Alighieri alebo Filippo Brunelleschi. Florencia, zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO, je skutočnou pokladnicou umeleckých diel a jej prehliadka patrí k tomu najlepšiemu, čo Taliansko môže ponúknuť.

 

Dominantou mesta je celkom iste Katedrála Santa Maria del Fiore, ktorej monumentálna kupola sa hrdo týči nad mestom. Nikto by nemal vynechať návštevu námestia Piazza della Signoria s Rafaelovou sochou Dávida a palácom Palazzo Vecchio, ktorý je so svojou úzkou vežou jedným zo symbolov mesta. Významnou pamiatkou je Ponte Vecchio, Starý most, klenúci sa pred rieku Arno, ktorého siluetu dopĺňajú desiatky obchodov so zlatom. Kostol Santa Croce je zase Florencii panteónom, v ktorom má svoje hrobky a pamätníky mnoho slávnych osobností. V centre nájdeme aj niekoľko svetoznámych galérií. Najznámejší z nich je galéria Uffizi, v ktorej priestoroch našli svoje umiestnenie diela od Michelangela, Leonarda da Vinciho aj Rafaela.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Katedrála Santa Maria del Fiore

- Ponte Vecchio

- Piazza della Signoria - galéria Uffizi

- kaplnka Medicejovcov

- kostol Santa Croce

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

crostini de fegato - paštéta z kuracej pečene, sardel a šalvie na opečenom chlebe

Pollo Alla Fiorentina - kuracie prsia zapečené so špenátom, parmezánom, zelerom a cibuľou

Schiacciata Alla Fiorentina - piškótový koláč s čokoládovým krémom

Bongo (profitelores) - veterníky poliate čokoládou

červené vína - napr. Chianti, Barolo alebo Brunello

Tuaca a Galliano - typické likéry vyrábané v Livorne


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Livorna

Španielsko, Monako, Taliansko, Chorvátsko, Čierna Hora, Grécko z Barcelony na lodi Norwegian Dawn

Loď: Norwegian Dawn
Trasa: Španielsko, Monako, Taliansko, Chorvátsko, Čierna Hora, Grécko
Nalodenie: Barcelona, Španielsko
Vylodenie: Civitavecchia, Taliansko
Trvanie: 10 nocí