La Spezia
La Spezia

Plavby v okolí

La Spezia / Taliansko

La Spezia je takmer stotisícové mesto ležiace v severozápadnej časti Talianska, na pobreží Ligúrskeho mora. Je to významný prístav vojnového námorníctva a moderné priemyselné centrum. La Spezia bola založená Rimanmi, ale väčšieho rozvoja sa dočkala až v stredoveku. Počas existencie Janovskej námornej republiky, s ktorou bolo mesto vždy späté, bola významným obchodným prístavom a neskôr tu kotvilo aj janovské vojnové loďstvo. Aj vďaka tomu bolo mesto mohutne opevnené a vybudovalo si jeden z najvybavenejších arzenálov námorného vojska. Najväčší rozkvet dosiahlo po roku 1860, vtedy sem prvý kráľ zjednoteného Talianska Viktor Emanuel II. nechal presunúť celé talianske kráľovské loďstvo, ktoré tu nakoniec kotvilo až do 2 sv. vojny. A to bol tiež jeden z dôvodov, prečo bola La Spezia niekoľkokrát bombardovaná. Po druhej svetovej vojne sa stala hlavným prístavom, odkiaľ odplávali preživší z koncentračných táborov. Počas rokov 1945-48 odtiaľto odplávalo okolo 23 000 Židov do Svätej Zeme a to je tiež dôvod, prečo je na izraelských mapách La Spezia označovaná ako Sháar Zion (Brána do Sionu). Aj napriek tomu, že dnes neponúka toľko pamiatok ako ostatné historické talianske mestá, je obľúbeným letoviskom s peknými plážami a tiež dobrým východiskovým bodom pre poznávanie okolia.

La Spezia je bránou do Cinque Terre - oblasti, ktorá bola zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a vyhlásená národným parkom. A to celkom právom, pretože ide o jednu z najmalebnejších pobrežných častí Talianska. Názov Cinque Terre (Päť krajín) odkazuje na päť pobrežných dedín, ktoré sú zarezané do vysokých útesov a s pastelovými domčekmi, stredovekými vežami a malebnými prístavmi tvorí nádhernú kulisu, ktorú navštívi niekoľko miliónov turistov ročne.

Vzhľadom na to, že La Spezia leží neďaleko hranice s Toskánskom, je zároveň dobrým východiskovým bodom pre návštevu Pisy. Táto bývalá mocná námorná republika patrí medzi najnavštevovanejšie mestá celého Talianska. Piazza del Duomo (Námestie zázrakov) obsahuje jeden z najvýznamnejších súborov románskych pamiatok v Európe. Je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO a nepochybne tou najväčšou atrakciou je svetoznáma Šikmá veža. Vedľa nej tu ale nájdeme aj nádhernú románsku Katedrálu Nanebovzatia Panny Márie, Baptisterium (krstiteľnicu) aj cintorín Camposanto Monumentale.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- La Spezia - prístav s námorným múzeom

- Cinque Terre – panoráma

- Cinque Terre - Vernazza

- Cinque Terre – Portovenere

- Pisa – Piazza Miracoli

- Pisa - Šikmá veža

- Pisa – Krstiteľnica

  

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Pesto Genovese - pesto (omáčka) z bazalky, parmezánu, olivového oleja, píniových orieškov a cesnaku

Focaccia - pizza chlieb s olivovým olejem

Farinata - veľká palacinka z cícerovej múky s olivovým olejom a cesnakom

Limoncino - citrónový digestív

Cinque Terre Sciacchetrà - dezertné víno


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do La Spezie