Civitavecchia
Civitavecchia

Plavby v okolí

Civitavecchia / Taliansko

Civitavecchia je niekedy nazývaná  aj novodobou bránou do Ríma, pretože väčšina z turistov, ktorí zakotvia na termináli výletných lodí, sa vydá práve tam. Samotná Civitavecchia má však tiež čo ponúknuť.  Je to 50 tisícové mesto, ležiace na pobreží Tyrhénskeho mora, jeho história siaha až do etruského obdobia v 8. stor. p. n. l. Samotný prístav nechal vystavať cisár Trajan v 2. stor. n. l. a jeho zvyšky sú stále viditeľné pri prejazde k výletnému mólu.

Vzhľadom na to, že dôležitosť Civitavecchie neustále narastala, a dokonca sa v 16. stor. stala aj hlavným rímskym prístavom, bola na pobreží vybudovaná mohutná pevnosť Forte Michelangelo. Na jej výstave sa podieľal Donato Bramante a samotný Michelangelo. Po ňom je aj pomenovaná. Vedľa promenády, ktorá vedie z prístavu okolo pevnosti až na mestskú pláž, tu nájdete aj zachovalé stredoveké centrum s niekoľkými zaujímavými kostolíkmi, vežami a palácmi.

Prevažná väčšina turistov však vyrazí na prehliadku Ríma, hlavného mesta Talianska s približne 2,7 mil. obyvateľov. Ide o jedno z najstarších európskych miest, ktoré bolo podľa legendy založené v r. 753 p. n.l. Po stáročia bol Rím hlavným mestom Rímskej ríše, najmocnejšej európskej ríše staroveku. Na jeho území tiež leží Vatikán, sídlo pápeža.

Mesto je plné pamiatok zo všetkých období histórie. Nájdeme tu antické pamiatky - Koloseum, Forum Romanum, Pantheon aj pamiatky z doby renesancie a baroka - Bazilika sv. Petra, Fontana di Trevi, námestie Navona, atď. Veľkým lákadlom sú tiež Vatikánske múzeá s jednou z najväčších zbierok umenia a historických artefaktov na svete.

Ďalšou turistickou atrakciou je Tarquinia, malé mesto ležiace v provincii Viterbo, 20 km od prístavu Civitavecchia a 90 km od Ríma. Jeho história siaha hlboko do minulosti, do doby tajomných Etruskov, ktorí patria k najstarším pôvodným obyvateľom Talianska. V tej dobe bola Tarquinia (kedysi Tarchuna) jedným z najväčších a najhonosnejších miest etruskej ríše. Dodnes sa tu zachoval rad pamiatok, z nich najznámejšia je etruská metropola na okraji mesta, ktorá je spoločne s nekropolou v Cerveteri zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

Civitavecchia - pevnosť Michelangelo

Rím - Koloseum

Rím – Forum Romanum

Rím - Námestie sv. Petra

Rím - Panteon

Rím – Piazza Navona

Tarquinia– hrobky

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Acquacotta - hustá a pikantná polievka, ktorá pochádza z Toskánska

Minestrone - zeleninová polievka

Všetky druhy cestovín - tortellini, ravioli, orecchiette, tagliatelle, fusilli, cavatelli, atď

Preslávená talianska pizza všetkého druhu

Sušená šunka - prosciutto, mortadella, bresaola, pancetta

Syry - parmezán (Parmigiano-Reggiano), Grana Padano, Ricotta, Pecorino, atď.

Víno - Sangiovese, Barbera, Chianti, Nebbiolo, ...

a samozrejme káva - espresso, cappuccino

Civitavecchia


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Ako do prístavu

Lodě kotví v přístavu Civitavecchia Port na adrese Piazza Vittorio Emanuele 19, 00053 Civitavecchia.

Chcem sa dostať do prístavu:


Plavby z Civitavechie

Taliansko, Francúzsko z Civitavechie na lodi Costa Pacifica

Loď: Costa Pacifica
Trasa: Taliansko, Francúzsko
Nalodenie: Civitavecchia, Taliansko
Vylodenie: Marseille, Francúzsko
Trvanie: 2 noci

Taliansko, Grécko, Turecko z Civitavechie na lodi MSC Divina

Loď: MSC Divina
Trasa: Taliansko, Grécko, Turecko
Nalodenie: Civitavecchia, Taliansko
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 8 nocí