Rhodos

Rhodos / Grécko

Rhodos, ležiaci na okraji Egejského mora neďaleko Turecka, je jednou z turisticky najobľúbenejších lokalít celej oblasti, ktorá svojich návštevníkov láka na bohatú históriu, prírodné krásy a malebné pláže. So svojou rozlohou cca 1400 km2 je najväčším ostrovom súostrovia Dodekanesos a zároveň  4. najväčším ostrovom Grécka.

Podľa gréckej mytológie sa ostrov vynoril z mora ako dar pre boha slnka Hélia. Najvyšší boh Zeus na neho totiž zabudol, keď sa rozhodol po víťaznej bitke nad Titánmi rozdeliť Zem medzi olympských bohov. Hélios potom Rhodos ožiaril svojím jasom a urobil z neho najkrajší ostrov v celom Egejskom mori.

Celá oblasť bola osídlená už v praveku maloázijskými kmeňmi. Po nich sem prišli Feničania, ďalej Mínojci, Achájci a Dórovia, ktorí tu založili aj slávny prístav Lindos. Rhodos bol skutočnou križovatkou na pomedzí východu a západu, kde sa počas storočí vystriedali snáď všetky významné stredomorské národy. Rhodos bol už od staroveku dôležitým prístavom, ktorý ovládali neskôr aj Rimania, Arabi alebo Byzantínci. Avšak najvýraznejšie sa na jeho tvári podpísali rytieri rádu sv. Jána Jeruzalemského, neskôr známi ako maltézski rytieri, ktorí Rhodos kúpili v r. 1306. Tí mu vtlačili nezameniteľný ráz s mnohými pevnosťami, kostolmi, nemocnicami aj palácmi, ktoré je možné obdivovať dodnes. Pod ich vládou sa ostrov čoskoro stal najvýznamnejšou silou celého východného Stredomoria. Vláda johanitov trvala do r. 1522, keď sa ho zmocnili Turci, ktorí ostrov ovládali až do r. 1912. Od r. 1948 je Rhodos definitívne súčasťou Grécka.

Hlavným mestom je rovnomenný Rhodos s cca 55 tis. obyvateľmi. Mesto na severnom cípe ostrova vybudovanom počas gréckej éry najviac preslávila prítomnosť jedného zo starovekých divov sveta - rodoského kolosu. O súčasnú podobu mesta, ktoré patrí k najzachovalejším stredovekým mestám v Európe, sa však postarali johaniti. Pre svoju výnimočnú hodnotu bolo tiež v r. 1988 zapísané do zoznamu UNESCO. Jeho historickému jadru dominuje Palác veľmajstra s mohutným opevnením. Svoje čaro má aj starý prístav Mudrák, či úzke uličky historického centra s mnohými obchodíkmi a reštauráciami. Druhou najnavštevovanejšie lokalitou je staroveký prístav Lindos, ktorý leží cca 1 hod. cesty z hlavného mesta na východnom pobreží ostrova. Lindos turisticky preslávil vďaka svojej starovekej akropole s chrámom bohyne Atény Lindskej a divadlom či mohutnej johanitskej pevnosti.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Palác veľmajstra

- opevnenie

- Rhódska akropola

- starý prístav Mudraki

- stredoveké jadro mesta s úzkymi uličkami

- Údolie motýľov

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

 

Víno - Ilios, Chevalier de Rhodes

Gyros –jahňacie kúsky na ražniči s pita chlebom a tzatziki

Musaka - s mletým mäsom a baklažánmi

Rizogalo – studený ryžový puding s citrónom a škoricou

Ouzo

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Rhodosu