X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Mykonos
Mykonos

Plavby v okolí

Mykonos / Grécko

Ostrov Mykonos uprostred Egejského mora je súčasťou Kykladských ostrovov. Ako vyhlásené letovisko s krásnymi plážami i kvalitnými službami priťahuje predovšetkým majetnejšiu klientelu aj celý rad celebrít, ktorých luxusné jachty možno obdivovať v prístavoch po celom ostrove. Mykonos však nie je miestom len pre zbohatlíkov, je tu celý rad bežných ubytovacích kapacít a turisti tento ostrov skutočne milujú pre jeho neopakovateľnú atmosféru aj azúrové more. V 80. a 90. rokoch sa preslávil ako hlavné centrum zábavy celej Egejskej oblasti a i dnes tu počas sezóny prebieha množstvo nespútaných večierkov.

O histórii ostrova vieme toho len veľmi málo a pravdepodobne nehral v dejinách Grécka veľkú úlohu. Napriek tomu sa objavuje v gréckej mytológii, keď sa tu odohral súboj medzi Diom a gigantmi a ostrov sám bol pomenovaný po vnukovi boha Apolóna -Mykonovi. V jeho tesnej blízkosti sa nachádza kedysi posvätný ostrov Délos, ktorý je významnou archeologickou lokalitou zapísanou v zozname svetového dedičstva UNESCO. Délos bol centrom kultu boha Apolóna, boha Slnka, ktorý sa tu podľa mýtov spoločne s bohyňou Artemis narodil. A predpokladá sa, že Mykonos, ktorý bol osídlený už v 11. stor. p. n. l., sa stal jeho zásobovacou stanicou. Zachované pamiatky sú však oveľa mladšieho dáta, nájdeme tu napr. zbytky benátskej pevnosti Kastro z 15. - 17. stor., niekoľko starých kostolíkov a veterné mlyny.

Hlavné mesto ostrova Mykonos City je obklopené pestrofarebným prístavom, v ktorom kotvia rybárske loďky i luxusné jachty. Je považované za jeden z najlepších príkladov kykladskej architektúry a so svojimi snehobielymi domčekmi a kostolíkmi s farebnými doplnkami, kvetmi i starými veternými mlynmi je rajom fotografov i turistov. Vo štvrti nazvanej Malé Benátky nájdete vyhlásené butiky s luxusným tovarom. Zvyšok mesta je však pretkaný malebnými uličkami s obchodíkmi so suvenírmi a tavernami, kde môžete ochutnať miestne špeciality. Večerné mesto je vyhlásené svojím neutíchajúcim nočným životom s celým radom barov a diskoték, ktoré sú otvorené až do rána. Aj napriek tomu tu nájdete pokojné miesta a pláže vhodné pre relaxáciu.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Mykonos - prístav

- Mykonos - veterné mlyny

- Mykonos - kostol Papaportiani

- archeologický areál ostrova Délos

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Kopanisti Mykonou - slaný korenený syr z kravského alebo ovčieho mlieka

Amygdalota - tradičná cukrovinka s mandľami v tvare zvončeka

Louza - tradičná saláma so zmesou byliniek


Miesta, ktoré stojí za to vidieť