X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Gibraltár
Gibraltár

Plavby v okolí

Gibraltár / Gibraltár

Na južnom pobreží Španielska sa na Pyrenejskom polostrove rozprestiera zámorské územie Veľkej Británie, mys Gibraltár. Oblasť o necelých 7 kilometroch štvorcových je husto zaľudnená: za svoj domov ju považuje cez 30 tisíc obyvateľov.

Prvýkrát bol Gibraltár osídlený v stredoveku, neskôr bol pod nadvládou Španielska a do britských rúk sa dostal v roku 1713. Oblasť bola významná predovšetkým počas druhej svetovej vojny - britské námorníctvo odtiaľ kontrolovalo prístup do Stredozemného mora -, ale svoju strategickú polohu si Gibraltár zachováva dodnes. Významným zdrojom jeho príjmov je pritom turizmus.

Na Gibraltári je dodnes možné nájsť pozostatky opevnenia a maurského hradu zo 14. storočia s do neba sa týčiacou Vežou pocty. Tunely z Veľkého obliehania Gibraltáru boli vybudované v 18. storočí, počas druhej svetovej vojny boli potom značne rozšírené. Dnes je 40 kilometrov dlhej podzemnej chodby možné navštíviť a prezrieť si tu celý rad historických, predovšetkým potom vojnových a vojenských artefaktov.

Dominantou Gibraltáru je 426 metrov vysoký vápencový hrebeň, Gibraltárska skala. Záujemcov na ňu vyvezie lanovka a sú odtiaľ nádherné výhľady do širokého okolia. Prírodná rezervácia Upper Rock chráni vyše 500 druhov rastlín, ktoré sa na Gibraltárskej skale vyskytujú, v jej okolí sú silne zastúpené hlavne olivovníky a borovice. Zahliadnuť je tu možné tiež barbarské makaky, jediné divoko žijúce opice v Európe. V Gibraltárske zátoke pozorovať delfíny a tiež veľryby, rovnako ako rad migrujúcich vtákov.

Súčasťou rezervácie je cez 140 jaskýň, tou najznámejšou je Jaskyňa svätého Michala, systém podzemných chodieb v nadmorskej výške 300 metrov. Prírodná vápencová jaskyňa je plná nádherne osvetlených stalaktitov i stalagmitov a návštevníci sa tu môžu tešiť tiež na krištáľovo čisté podzemné jazero. Hlavné miestnosť, Cathedral Cove, má dokonalú akustiku, a preto bola premenená na koncertnú sálu.

Gibraltárske múzeum bolo založené už v roku 1930 a ponúka expozície na tému histórie, kultúry a prírodnej histórie oblasti. Jeho súčasťou sú pozostatky maurských kúpeľov zo 14. storočia, v miestnom kine sa premieta film o histórii Gibraltáru.

Gibraltár je obľúbenou destináciou milovníkov nakupovanie, ktorí tu nájdu tovar svetových značiek. Dobrou voľbou je návšteva obchody lemované ulice Main Street.

Gibraltárska kuchyňa je zaujímavým mixom britských a stredomorských chutí. Za národný pokrm sú považované takzvané "profiteroles", francúzske pečivo v tvare gule so sladkou šľahačkovou náplňou. Za ochutnávku potom určite stojí aj "calentita", chlieb z cícerovej múky a olivového oleja.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Gibraltár Rock - vyvezte sa lanovkou na dominantu Gibraltára a kochajte sa prekrásnymi výhľadmi do širokého okolia.

Great Siege Tunnels - navštívte tunely z 18. storočia a pozrite si múzeum so zaujímavými vojenskými artefaktami od doby ich vzniku po druhú svetovú vojnu.

Upper Rock Nature Reserve - obdivujte vyše 500 druhov rastlinných druhov, jediné divoko žijúce opice v Európe a tiež plávajte s delfínmi a veľrybami.

Moore Castle - prezrite si ruiny stredovekého opevnenia a Maurský hrad zo 14. storočia s Vežou pocty.

St. Michael's Cave - nenechajte si ujsť prekrásne osvetlené stalaktity, stalagmity a podzemné jazierko s krištáľovo čistou vodou v jaskyni s nádhernou akustikou.

Gibraltár Museum - zoznámte sa s históriou, kultúrou i prírodou oblasti a nahliadnite do maurských kúpeľov zo 14. storočia.

Main Street - prepadnite nákupnej horúčke na hlavnej ulici mesta, lemovanej obchodmi svetových značiek.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Gibraltaru

USA, Gibraltár, Španielsko, Taliansko z Port Canaveralu na lodi Norwegian Epic

Loď: Norwegian Epic
Trasa: USA, Gibraltár, Španielsko, Taliansko
Nalodenie: Port Canaveral (Orlando), USA
Vylodenie: Civitavecchia, Taliansko
Trvanie: 12 nocí