Gibraltár
Gibraltár

Plavby v okolí

Gibraltár / Gibraltár

Na južnom pobreží Španielska sa na Pyrenejskom polostrove rozprestiera zámorské územie Veľkej Británie, mys Gibraltár. Oblasť o necelých 7 kilometroch štvorcových je husto zaľudnená: za svoj domov ju považuje cez 30 tisíc obyvateľov.

Prvýkrát bol Gibraltár osídlený v stredoveku, neskôr bol pod nadvládou Španielska a do britských rúk sa dostal v roku 1713. Oblasť bola významná predovšetkým počas druhej svetovej vojny - britské námorníctvo odtiaľ kontrolovalo prístup do Stredozemného mora -, ale svoju strategickú polohu si Gibraltár zachováva dodnes. Významným zdrojom jeho príjmov je pritom turizmus.

Na Gibraltári je dodnes možné nájsť pozostatky opevnenia a maurského hradu zo 14. storočia s do neba sa týčiacou Vežou pocty. Tunely z Veľkého obliehania Gibraltáru boli vybudované v 18. storočí, počas druhej svetovej vojny boli potom značne rozšírené. Dnes je 40 kilometrov dlhej podzemnej chodby možné navštíviť a prezrieť si tu celý rad historických, predovšetkým potom vojnových a vojenských artefaktov.

Dominantou Gibraltáru je 426 metrov vysoký vápencový hrebeň, Gibraltárska skala. Záujemcov na ňu vyvezie lanovka a sú odtiaľ nádherné výhľady do širokého okolia. Prírodná rezervácia Upper Rock chráni vyše 500 druhov rastlín, ktoré sa na Gibraltárskej skale vyskytujú, v jej okolí sú silne zastúpené hlavne olivovníky a borovice. Zahliadnuť je tu možné tiež barbarské makaky, jediné divoko žijúce opice v Európe. V Gibraltárske zátoke pozorovať delfíny a tiež veľryby, rovnako ako rad migrujúcich vtákov.

Súčasťou rezervácie je cez 140 jaskýň, tou najznámejšou je Jaskyňa svätého Michala, systém podzemných chodieb v nadmorskej výške 300 metrov. Prírodná vápencová jaskyňa je plná nádherne osvetlených stalaktitov i stalagmitov a návštevníci sa tu môžu tešiť tiež na krištáľovo čisté podzemné jazero. Hlavné miestnosť, Cathedral Cove, má dokonalú akustiku, a preto bola premenená na koncertnú sálu.

Gibraltárske múzeum bolo založené už v roku 1930 a ponúka expozície na tému histórie, kultúry a prírodnej histórie oblasti. Jeho súčasťou sú pozostatky maurských kúpeľov zo 14. storočia, v miestnom kine sa premieta film o histórii Gibraltáru.

Gibraltár je obľúbenou destináciou milovníkov nakupovanie, ktorí tu nájdu tovar svetových značiek. Dobrou voľbou je návšteva obchody lemované ulice Main Street.

Gibraltárska kuchyňa je zaujímavým mixom britských a stredomorských chutí. Za národný pokrm sú považované takzvané "profiteroles", francúzske pečivo v tvare gule so sladkou šľahačkovou náplňou. Za ochutnávku potom určite stojí aj "calentita", chlieb z cícerovej múky a olivového oleja.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Gibraltár Rock - vyvezte sa lanovkou na dominantu Gibraltára a kochajte sa prekrásnymi výhľadmi do širokého okolia.

Great Siege Tunnels - navštívte tunely z 18. storočia a pozrite si múzeum so zaujímavými vojenskými artefaktami od doby ich vzniku po druhú svetovú vojnu.

Upper Rock Nature Reserve - obdivujte vyše 500 druhov rastlinných druhov, jediné divoko žijúce opice v Európe a tiež plávajte s delfínmi a veľrybami.

Moore Castle - prezrite si ruiny stredovekého opevnenia a Maurský hrad zo 14. storočia s Vežou pocty.

St. Michael's Cave - nenechajte si ujsť prekrásne osvetlené stalaktity, stalagmity a podzemné jazierko s krištáľovo čistou vodou v jaskyni s nádhernou akustikou.

Gibraltár Museum - zoznámte sa s históriou, kultúrou i prírodou oblasti a nahliadnite do maurských kúpeľov zo 14. storočia.

Main Street - prepadnite nákupnej horúčke na hlavnej ulici mesta, lemovanej obchodmi svetových značiek.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Gibraltaru

Taliansko, Španielsko, Gibraltár, Francúzsko zo Savony na lodi Costa Diadema

Loď: Costa Diadema
Trasa: Taliansko, Španielsko, Gibraltár, Francúzsko
Nalodenie: Savona, Taliansko
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 13 nocí