Safaga / Egypt

V strede východného pobrežia Egypta sa na brehu Červeného mora rozkladá Safaga, brána k úchvatným starovekým egyptským pamiatkam údolia Nílu.

Prístavné mesto bolo založené v 3. storočí pred naším letopočtom pod názvom Philotera a po mnoho storočí bolo centrom obchodu. Dnes hrá v jeho ekonomike dôležitú úlohu export fosfátu, ktorý sa v oblasti ťaží, ale aj turizmus: Safaga je jedným z   najdôležitejších terapeutických turistických stredísk na brehu Červeného mora, obľúbenou destináciou windsurfistov a potápačov a tiež východiskovým bodom pre exkurzie do Luxoru.

Okolie mesta ponúka prekrásne piesočnaté pláže, ktoré ocenia nielen priaznivci opaľovania, ale vďaka stálemu vetru tiež milovníci windsurfingu. Červené more je známe svojou vysokou salinitou a výskytom minerálov s  blahodarnými účinkami na kožu a je tiež skvelou destináciou pre tých, ktorí radi objavujú život fascinujúceho koralového útesu pod tyrkysovou hladinou. Medzi obľúbené potápačské destinácie patrí Abu Kafan, Panorama alebo Middle Reef s koralovými záhradami, často považovanými za jedny z   najkrajších v celom Červenom mori. Kto prahne po niečom netradičnom, môže vyraziť na ponor k vraku Salam Express, trajektu potopeného v roku 1991.

Samotný prístav veľa neponúka, a tak väčšina návštevníkov mieri rovno do vnútrozemia, kde na nich na brehu Nílu čaká úchvatný komplex chrámov a hrobiek, predstavujúcich tie najlepšie príklady starovekej egyptskej architektúry a dizajnu.

Už v 14. storočí pred naším letopočtom bol postavený Karnak, najväčší vybudovaný chrámový komplex, zasvätený bohu Amonovi, s radom svätýň a sôch, ohromnou sfingou a dychvyrážajúcim Veľkým nádvorím s 134 mohutnými stĺpmi. Až v roku 2015 sa potom verejnosti po rozsiahlom prieskume a rekonštrukcii otvorila časť chrámu Hatšepsut, posmrtného chrámu jednej z mála žien-faraónek, ktoré vládli Egyptu.

V   Údolí kráľov si záujemci môžu pozrieť do útesov vytesané hrobky s  pestrými hieroglyfickými nápismi a prekrásnymi nástennými maľbami, znázorňujúcimi život egyptských faraónov. Medzi hrobkami, starými až 3 500 rokov, je potom tiež miesto posledného odpočinku známeho faraóna Tutanchamóna, odkryté v roku 1922. Viac ako 100 hrobiek manželiek faraónov potom na návštevníkov čaká v Údolí kráľovien. Tou najznámejšou je pravdepodobne hrobka Nefertiti s  krásne farebnými reliéfmi na stenách.

Asi hodinu jazdy severne od Safagy sa rozkladá Hurghada, rezortné mesto s peknými plážami vhodnými k odpočinku i windsurfingu. Okrem skvelého potápania je tu v ponuke aj púštne safari absolvované na chrbtoch tiav alebo na palube džípu.

Medzi špeciality, ktoré sa v oblasti oplatí ochutnať, patrí fuul, dusená fazuľa so šošovicou, obľúbené hlavne na raňajky, pečený holub, kebab alebo známy hummus, dip z cíceru so sezamovou pastou.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Luxor Temple - prezrite si majestátny Thébsky chrám, postavený už v 14. storočí pred naším letopočtom.

Valley of the Kings - obdivujte miesto posledného odpočinku najvýznamnejších egyptských faraónov aj skvele zachovanú hrobku kráľa Tutanchamóna.

Karnak Temple - nenechajte si ujsť jeden z najväčších chrámových komplexov sveta s rozľahlým Veľkým nádvorím so 134 obrími stĺpmi.

Hatshepsut Temple - prezrite si nádherne zrekonštruovaný posmrtný chrám jednej z  mála žien-faraónek, ktoré vládli Egyptu.

Valley of the Queens - nechajte sa uchvátiť prekrásnymi nástennými reliéfmi hrobky kráľovnej Nefertiti a ďalších manželiek faraónov.

Middle Reef - objavujte fascinujúci život pod tyrkysovou hladinou a úchvatné koralové záhrady, považované za najkrajšie v Červenom mori.

Hurghada - vyrazte na chrbte ťavy alebo na palube džípu na púštne safari a zažite neobyčajnú krajinu jedného z najsuchších miest na svete.


Plavby do Safagy

Juhoafrická republika, Reunion, Maurícius, Saúdská Arábie, Egypt, Jordánsko, Taliansko z Durbanu na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Juhoafrická republika, Reunion, Maurícius, Saúdská Arábie, Egypt, Jordánsko, Taliansko
Nalodenie: Durban, Juhoafrická republika
Vylodenie: Neapol, Taliansko
Trvanie: 22 nocí