Zadar

Zadar / Chorvátsko

Zadar je jedným z hlavných turistických centier Dalmácie. Veľkomesto s cca 75 tis. obyvateľmi má jedno z najkrajších a najlepšie zachovaných historických centier na jadranskom pobreží. V kľukatých kamenných uličkách sa nachádza veľa unikátnych pamiatok pripomínajúcich jednotlivé historické epochy dejín mesta.

Prvými obyvateľmi úzkeho polostrova bol ilyrský kmeň Liburnov, ktorý postupne vytlačili Gréci. V 1. stor. n. l. oblasť ovládli Rimania, ktorí tu založili mesto Iadera. Centrum vystavané podľa rímskych pravidiel dodnes zachováva pravouhlý systém ulíc, v ktorého strede je možné nájsť zvyšky antického fóra. Už v staroveku bola Iadera významným prístavom, na ktorom sa obchodovalo s drevom a vínom, neskôr tu kotvilo byzantské loďstvo. Byzantínci tiež postavili nádherný kruhový Kostol sv. Donáta, ktorý dnes patrí medzi najcennejšie predrománske stavby Chorvátska. V r. 1409 sa Zadaru zmocnili Benátky, v ktorých rukách zostal prístav až do r. 1797. V područí Benátok mesto len rozkvitalo a vyrástol tu rad krásnych kostolov a palácov. Po krátkej francúzskej medzihre získalo Dalmáciu Rakúsko-Uhorsko.

Po 1. svetovej vojne si Taliani vynútili zvrchovanosť nad mestom (hoci celé okolie bolo súčasťou vtedajšieho Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov) a veľmi nevyberaným spôsobom tu predvádzali násilnú talianizáciu miestneho obyvateľstva. Počas okupácie sa tak rozvoj mesta úplne zastavil a stagnácia sa prejavila vo všetkých smeroch. Cez 2. svetovú vojnu bol Zadar ako bašta fašistov silne zničený spojeneckými náletmi. Niektoré štvrte a historické pamiatky boli prakticky zrovnané so zemou.Po vojne sa mesto stalo súčasťou Chorvátska v rámci Juhoslávie. Počas povojnovej obnovy historického centra boli počas rekonštrukcie objavené mnohé antické pamiatky.

Historické jadro je opevnené hradbami s hlavnou Pevninskou bránou, ktorú postavili Benátčania v 16. stor. Ulicu zdobí niekoľko zaujímavých palácov z 15. stor. aj krásne románske kostoly. Srdcom mesta je Národné námestie s radnicou, ktoré bolo po stáročia centrom verejného života.

Z historického hľadiska je najcennejší priestor, na ktorom sa nachádzalo rímske fórum. Neskôr tu bol postavený kruhový Kostol sv. Donáta či Katedrála sv. Anastázie, z ktorej zvonice sa otvára krásny výhľad na celý polostrov. Nikto by nemal vynechať ani prechádzku po hradbách či návštevu niektorého z miestnych historických múzeí.

Vychutnajte si miestne špeciality

  • Dalmatská šunka
  • Rakija – silná pálenka z ovocia
  • Pelinkovac – likér vyrobený z paliny
  • pršut – sušená bravčová šunka
  • červené dalmátske vína

Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Zadaru

Taliansko, Chorvátsko z Bari na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa: Taliansko, Chorvátsko
Nalodenie: Bari, Taliansko
Vylodenie: Benátky, Taliansko
Trvanie: 2 nocí

Taliansko, Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko z Benátok na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Taliansko, Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko
Nalodenie: Benátky, Taliansko
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 7 nocí

Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Slovinsko z Benátok na lodi MSC Sinfonia

Loď: MSC Sinfonia
Trasa: Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Slovinsko
Nalodenie a vylodenie: Benátky, Taliansko
Trvanie: 10 nocí