Korčula

Plavby v okolí

Korčula / Chorvátsko

Pri južnom, Dalmátskom pobreží Chorvátska sa rozkladá Korčula. Bezmála 50 kilometrov dlhý ostrov má asi 15 tisíc obyvateľov, a je tak hneď po Krku druhým najľudnatejším v Jadranskom mori. 

Archeologické nálezy preukázali, že Korčula bola osídlená už v mezolite, v dobe pred 15-5 tisíc rokmi. Asi 1 000 rokov pred naším letopočtom dorazili na ostrov polokočovní Illyrovia, okolo 6. storočia pred naším letopočtom tu potom vznikla grécka kolónia Melaina Korkyra, Čierne Korfu. V 6. storočí spadala Korčula pod Byzantskú nadvládu a potom sa pri vláde nad ňou vystriedali Benátčania, Janovčania aj Maďari. V roku 1815 pripadol ostrov Rakúskemu cisárstvu, od roku 1867 bol súčasťou Rakúska-Uhorska. Po prvej svetovej vojne bola Korčula  územím Štátu Slovincov, Chorvátov a Srbov, po druhej svetovej vojne Chorvátskej ľudovej republiky a po rozpade Juhoslávie v roku 1991 potom konečne nezávislého Chorvátska. Dnes je ostrov obľúbenou prázdninovou destináciou aj zastávkou výletných lodí na ich plavbách po Stredomorí.

Na severovýchodnom pobreží Korčuly stojí jej rovnomenné hlavné mesto, domov asi 3 tisíc obyvateľov. Vstúpiť do Starého mesta, obkoleseného mohutnými stredovekými hradbami, je možné južnou bránou pri veži Ravelin zo 14. storočia, Veľká a Malá guvernérska veža z 15. storočia zdobí západnú časť opevnenia. Už na začiatku 14. storočia sa začalo s výstavbou prekrásnej, románsko-gotickej Katedrály svätého Marka, z 15. storočia pochádza františkánsky kláštor, z 15. a 16. storočia potom väčšina palácov bývalých zámožných obchodníkov.     

Kto chce do pestrej minulosti ostrova nahliadnuť bližšie, nemal by si nechať ujsť návštevu mestského múzea v paláci Gabrielis so širokou zbierkou artefaktov, vrátane tých z rímskej éry, datujúcich sa do doby pred naším letopočtom. Milovníci umenia môžu nahliadnuť do Kostola Všetkých svätých z 15. storočia, plného cenných diel.    

V roku 1254 sa v Korčuli údajne narodil Marco Polo (iné zdroje ako jeho rodisko uvádzajú talianske Benátky), svetoznámy cestovateľ a objaviteľ, v ktorého dome  s nádhernými výhľadmi na mesto je dnes múzeum so zaujímavou expozíciou.   

Korčula, to sú rozľahlé vinice, olivové háje a obrázkové dedinky s príjemnou atmosférou. Medzi najkrajšie pláže Korčuly patrí štrková Pupnatska Luka v strede južného pobrežia, vyhľadávaná je ale aj dlhá piesková pláž Vela Pržina v jeho východnej časti.  

Od jaskyne Vela Spila (Veľká jaskyňa) sa otvárajú pekné výhľady na neďaleké mestečko Vela Luka, v ktorého Kultúrnom centre sú vystavené pozostatky dávnych kultúr, ktoré tu boli objavené. Len 15 minút jazdy na člne odtiaľ leží Ošjak, malinký, borovicami porastený ostrovček so skrytými skalnatými zátokami, a asi 40 minút trvá jazda na ostrov Proizd s prekrásnymi štrkovými plážami a tyrkysovo modrou vodou. 

Na Korčule si na svoje prídu aj milovníci vína. Len 10 minút jazdy od hlavného mesta sa nachádza Lumbarda hneď s niekoľkými skvelými vinárstvami: Agriturizam Bire ako prvé vyrábalo ekologické vína a už po generácie hrozno pestujú a spracúvajú aj vo vinárstve Lovric, kde možno ochutnať ako biele ( grk), tak červené ( plavac ) odrody.  

 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Staroh Gradskoj Korčula - straťte sa v úzkych dláždených uličkách Starého mesta, obkoleseného mohutnými hradbami a posiateho radom stredovekých pamiatok.  

Gradski muzej Korčula - nahliadnite do pestrej histórie ostrova prostredníctvom bohatých zbierok mestského múzea. 

Otočić Proizd - vyjdite si na člne na ostrovček s vysokými borovicami, skrytými zátokami a krištáľovo čistou vodou. 

Muzej Marca Pola - zoznámte sa so životom slávneho cestovateľa a objaviteľa Marca Pola a užite si nádherné výhľady na Korčulu z jeho údajného rodného domu.  

Pupnatska Luka - relaxujte, opaľujte sa a kúpte na prekrásnej kamienkovej pláži obklopenej stredomorskou vegetáciou.

Lovric Winery - prezrite si malé rodinné vinárstvo a vychutnajte si výborné produkty miestnych odrôd Grk (biele) a Plavac (červené).