Saranda
Saranda

Plavby v okolí

Saranda / Albánsko

V južnej časti Albánska sa na pobreží Iónskeho mora len 14 kilometrov východne od gréckeho Korfu rozkladá Saranda, neoficiálne hlavné mesto Albánskej riviéry. Mesto má asi 20 tisíc obyvateľov a je  v ňom silne zastúpená grécka menšina.

V dávnych dobách bola Saranda osídlená gréckym kmeňom Chaonianov a rozkvitala ako dôležitý prístav. V 6. storočí bolo mesto napadnuté Ostrogótmi a stávalo sa tiež cieľom pirátov, zdá sa dokonca, že v 12. storočí bolo úplne opustené. Ešte na začiatku 20. storočia bola Saranda len prístavom bez stáleho osídlenia, v roku 1913 potom bola pričlenená k novovzniknutému Albánsku. V nasledujúcich rokoch bolo mesto okupované Gréckom, neskôr potom Talianskom, od konca druhej svetovej vojny je súčasťou Albánska. Dnes je Saranda z roka na rok populárnejším cieľom turistov, ktorých sem lákajú nielen modré vody Stredozemného mora, ale aj archeologické pamiatky.

Oblasť môže ponúknuť pekné kamenisté pláže aj nádhernú prírodu, ale tiež až 300 slnečných dní ročne. Za krátku prechádzku určite stojí prímorská promenáda aj centrum mesta, lemované starými tavernami, kaviarňami a tradičnými kamennými domami.

Hlavnou turistickou atrakciou sú pozostatky starovekého mesta Butrint, ktoré sa rozkladá asi 30 kilometrov južne od Sarandy a ktoré bolo zapísané do Zoznamu UNESCO. Butrint bol opustený už v stredoveku, dodnes sú tu však zrejmé napríklad ruiny rímskeho amfiteátra a chrámu alebo byzantskej baziliky. V kopcoch nad mestom je stále možné prezrieť si tiež ruiny a fresky z bývalého kláštora Ayii Saranda, zasväteného 40tim svätcom.

V roku 1537 bol sultánom Sulejmanom postavený hrad Lekures, od ktorého pozostatkov na vrcholku hory sú nádherné výhľady na Sarandu a široké okolie. Reštaurácia, ktorá sa tu nachádza, ponúka špeciality z čias jeho najväčšej slávy.

Príjemné osvieženie počas horúceho dňa sľubuje Modré oko (alebo tiež Syri i Kalter), prameň s krištáľovo čistou modrou vodou a zo dna vyvierajúcim bublinkami. Prameň je obľúbený nielen plavcami, ale aj potápačmi, ktorým sa ešte nepodarilo dosiahnuť na jeho dno.

Nádherné pláže, vodné športy a kvalitné reštaurácie ponúka čarovná dedinka Ksamil, ktorá je bránou na rovnomenné ostrovy pri jej brehov.

Oblasť je veľmi úrodná a pestujú sa tu nielen citrusové plody, ale aj olivy a víno. More je bohaté na ryby a morské plody a kto sa rozhodne ich tu pri svojej návšteve ochutnať, určite neoľutuje.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Butrint - obdivujte pozostatky stredovekého mesta s rímskym amfiteátrom a chrámom aj byzantskou synagógou, zapísanýné do Zoznamu UNESCO.

Blue Eye Spring - osviežte sa v krištáľovo čistom prameni, obľúbenom plavcami i potápačmi, ktorým sa ešte nepodarilo dosiahnuť na jeho dno.

Ksamil - navštívte dedinku s peknými plážami a kvalitnými reštauráciami a vyrazte na rovnomenné ostrovy pri jej brehov.

Lekures Castle - kochajte sa prekrásnymi výhľadmi od ruín hradu, obývaného v polovici 16. storočia sultánom Sulejmanom.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Sarandy

Taliansko, Slovinsko, Chorvátsko, Čierna Hora, Albánsko, Grécko, Malta z Benátok na lodi Norwegian Dawn

Loď: Norwegian Dawn
Trasa: Taliansko, Slovinsko, Chorvátsko, Čierna Hora, Albánsko, Grécko, Malta
Nalodenie: Monfalcone/Marghera/Ravenna (Benátky), Taliansko
Vylodenie: Civitavecchia, Taliansko
Trvanie: 11 nocí