Kona

Kona / USA

Na západnom pobreží Veľkého ostrova (Big Island) Havajských ostrovov sa na brehu severného Tichého oceánu rozkladá región Kona, v rovnomennej zátoke potom jeho centrum, Kailua-Kona. Historické pobrežné mesto má asi 40 tisíc obyvateľov.

Západná strana ostrova bola kvôli svojej (v porovnaní s jeho východnou časťou) príjemnejšej klíme preferovanou rezidenciou kráľov a neskôr tiež misionárov, ktorí z pôvodne malej rybárskej dediny postupom času urobili malý námorný prístav.

Lode kotvia priamo v centre dediny Kailua, v historickom strede mesta s radom zaujímavých pamiatok. Palác Hulihee, bývalá kráľovská letná rezidencia, pochádza z roku 1838, dnes je múzeom, v ktorom si návštevníci môžu prezrieť viktoriánske interiéry a artefakty z obdobia havajských kráľov.

V   19. storočí bol postavený tiež kostol Mokuaikaua, najstarší kresťanský kostol na Havaji. Na mieste dnes zrekonštruovanej stavby pokrytej suchou trávou, vypínajúcej sa k nebu na skale pri pobreží predtým stála rezidencia kráľa Kamehameha, ktorý v roku 1795 založil Havajské kráľovstvo.

Pri brehoch pláže Kamakahonu sa nachádzajú nádherne farebné koralové útesy, ktoré najlepšie ocenia milovníci šnorchlovania. Vyraziť odtiaľ je možné aj na obľúbenú vychádzku typickým havajským kanoe vyhĺbeným z dreva.

Severne od mesta leží Národný historický park Kaloka - Honokohau, posiaty historickými rybníkmi a starými petroglyfmi, z ktorých sú nádherné výhľady na oceán. Tie je možné užiť si tiež z celého radu pláží s čiernym aj snehobielym pieskom na sever i južne od Kailua-Kona. Príjemné, väčšinu roka slnečné a teplé podnebie tejto časti ostrova, nahráva kúpaniu, šnorchlovaniu, surfovaniu, ale aj rybárčeniu. Pobrežie je domovom honu - havajských zelených morských korytnačiek, rají, delfínov a od novembra do mája je tu možné pozorovať aj majestátne keporkaky.

Milovníci histórie by si nemali nechať ujsť výlet do zátoky Kealakekua, v ktorej v roku 1778 prvýkrát pristál kapitán James Cook, aby tu bol o rok neskôr napadnutý a zabitý. Dnes tu stojí pekný pamätník, ku ktorému vedie krátky, ale pomerne náročný peší trek.

Na odvážnych potom čaká hodinu a pol jazdy smerom do stredu ostrova sopka Mauna Kea, vypínajúca sa 4 207 metrov nad hladinu mora. K jeho dnu klesá ďalších 6 tisíc metrov, a tak je – a to len málokto vie, vlastne najvyššou horou na svete.

Región Kailua-Kona je preslávený svojou svetovo cenenou kávou, ktorá sa pestuje na chladnejších a vlhších svahoch sopky Hualalai hneď za hranicami mesta. Kto chce tento lahodný nápoj ochutnať priamo pri zdroji, môže navštíviť plantáže napríklad v Holualoa. V   ponuke sú bezplatné prehliadky plantáže, ochutnávka kávy a samozrejme obchod, v ktorom je možné si kávu zakúpiť.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Hulihee Palace - vráťte sa do doby slávnej minulosti Havaja pri prehliadke nádherných viktoriánskych interiérov bývalej kráľovskej rezidencie.

Mokuaikaua Church - obdivujte pekný kamenný kostol z roku 1820, najstarší kresťanský kostol na Havaji.

Kanaloa Octopus Farm - vyrazte na obhliadku farmy chobotníc, na ktorej sa o týchto zaujímavých živočíchoch nielen dozviete viac, ale budete ich aj môcť nakŕmiť alebo sa ich dotknúť.

Kealakekua Bay - podniknite peší trek k pamätníku pripomínajúcemu zavraždenie kapitána Jamesa Cooka v roku 1779 a užite si šnorchlovanie v  úchvacujúcej zátoke.

Kaloka - Honokohau National Historical Park - vyberte sa na prieskum nádherného pobrežia s pozostatkami historických rybníkov i prastarými petroglyfmi.

Kamakahonu National Historic Landmark - užite si prekrásne výhľady na oceán od pekne zrekonštruovanej bývalej rezidencie kráľa Kamehameha, zakladateľa a prvého panovníka Havajského kráľovstva.

Holualoa - nasajte arómu vysoko oceňovanej kávy, pestovanej na plantážach vo svahoch sopky Hualalai.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť