X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Juneau

Juneau / USA

Na úpätí hory Mount Roberts sa v kanáli Gastineau na západnom pobreží Aljašky rozkladá hlavné mesto krajiny, Juneau. Tretie plochou najrozľahlejšie mesto Spojených štátov má asi 32 tisíc obyvateľov, a je tak hneď po Anchorage druhým najväčším mestom celej Aljašky.

Juneau bolo osídlené pred mnohými tisíckami rokov pôvodnými aljašskými kmeňmi Auke a Taku, ktorých potomkami sú dnes ľudia kultúry Tlingit. Prví Európania, ktorí sa v oblasti usadili, boli v roku 1880 zlatokopi. O rok neskôr mesto dostalo meno Joea Juneaua, ktorý tu zlaté nugety objavil ako prvý. Juneau rýchlo rástlo a roku 1906 prevzalo úlohu hlavného mesta Aljašky. Posledný zlatý dol bol uzavretý v roku 1944 (odvtedy sa ich však pár ešte otvorilo) a hlavnými ekonomickými aktivitami mesta sú rybolov, vládne služby, v letných mesiacoch potom turizmus.

Juneau leží na úrovni mora a je obklopené horami, ktoré sa týčia do výšky nad tisíc metrov. Drsný terén môže za to, že ho so zvyškom Aljašky nespájajú žiadne cesty, čo z neho robí de facto ostrovné mesto na pevnine.

Aljašský štátny kapitol bol postavený v roku 1931 a je sídlom guvernéra a štátnej legislatury: kto chce, môže si ho zdarma pozrieť vrámci komentovanej prehliadky so sprievodcom.

Obľúbeným cieľom návštevníkov June je svah hory Mount Roberts (1 164 m): komu sa nechce absolvovať asi 1,5hodinový výstup, môže sa hore nechať vyviezť lanovkou. Tam čaká prekrásna alpínska krajina s pešími trekmi, nádhernými rastlinami a dychvyrážajúcimi výhľadmi na kanál Gastineau, ale aj Centrum dravcov, zasvätené miestnym vtákom.

Vrcholky hôr okolo Juneau pokrýva obrie ľadové pole, z ktorého nadol "steká"  na 30 ľadovcov. Dve z nich - Mendenhall a Lemon Creek - sú viditeľné priamo z cesty. Mendenhall, ktorého plocha sa z roka na rok zmenšuje, je populárnou turistickou destináciou: ľudia mieria nielen na treky v jeho okolí, ale aj na člnoch alebo kajakoch k jeho čelu, z ktorého sa do jazera pod ním s hukotom odlamujú obrovské kryhy, alebo na vyhliadkové lety s pristátím priamo na ľadovci. Obľúbenou aktivitou sú tu tiež prechádzky na saniach ťahaných husky.

Jueau poteší aj priaznivcov adrenalínu, ktorí si môžu vyskúšať miestny zip-line, milovníci prírody by potom mali vyraziť na plavbu za pozorovaním veľrýb alebo medveďov hnedých či navštíviť jedinečné Ľadovcové záhrady, kde stromy "rastú" hore nohami.

Mesto je domovom Perseverance Theatre, najväčšieho profesionálneho divadla Aljašky, a v centre je možné nájsť aj rad umeleckých galérií. Juneau ponúka bezpočet nákupných možností (dobrým suvenírom je mydlo z miestneho ľadovca alebo výrobky z jadeitu, ktorý sa ťaží priamo na Aljaške) a rad skvelých reštaurácií, na ktorých menu hrajú prím tie najčerstvejšie lososy a samozrejme delikátny aljašský krab.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Mount Roberts - vyšliapne si alebo sa nechajte vyviezť lanovkou na vrchol hory, odkiaľ sú prekrásne výhľady na mesto i oceán.

Mendenhall Glacier - obdivujte jeden z najprístupnejších ľadovcov v krajine: pri pešej túre k vodopádom Nugget, prechádzke na člne k odlamujúcim sa krám alebo vyhliadkovému letu s pristátím priamo na ľade.

Alaska State Capitol - vyrazte na prehliadku štátneho Kapitolu, ktorý je sídlom aljašského guvernéra a vládnych inštitúcií, ktoré zamestnávajú nadpolovičnú väčšinu obyvateľov mesta.

Glacier Gardens - prejdite sa jedinečnými záhradami, kde stromy "rastú" hore nohami a ich korene slúžia ako obrie kvetináče.

Macaulay Salmon Hatchery - zoznámte sa s životným cyklom lososa a pozrite si túto nádhernú rybu, ktorá hrá v ekonomike mesta dôležitú úlohu.

Alaska Brewing Company - doprajte si ochutnávku osviežujúceho aljašského piva, ktoré po množstve outdoorového dobrodružstva určite príde vhod.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Juneau