Honolulu
Honolulu

Plavby v okolí

Honolulu / USA

V   juhovýchodnom cípe ostrova O'ahu sa na brehu severného Tichého oceánu rozkladá Honolulu. Hlavné a najväčšie mesto Havaja má asi 350 tisíc obyvateľov.

Honolulu, v preklade "pokojný prístav", bolo už od 11. storočia osídlené polynézskym obyvateľstvom. V roku 1794 tu ako prví Európania pristáli Briti a prístav sa čoskoro stal obľúbenou zastávkou obchodných lodí na ceste medzi Severnou Amerikou a Áziou. V roku 1845 kráľ Kamehameha III. do Honolulu premiestnil hlavné mesto Havajského kráľovstva, ktoré tu napriek pádu monarchie o takmer 50 rokov neskôr už zostalo. V decembri 1941 sa Honolulu zapísalo na mapu sveta po útoku Japonska na americkú vojnovú flotilu v neďalekej zátoke Pearl Harbour. Dnes do jedného zo štatisticky najbezpečnejších amerických miest mieria každý rok milióny turistov, ktorí odtiaľto vyrážajú preskúmavať nielen O'ahu, ale aj ďalšie havajské ostrovy.

Centru Honolulu dominuje 134 metrov vysoká budova Prvého havajského centra, sídla najstaršej banky Havaja, tradičným monumentom a symbolom mesta je ale podstatne nižšia veža Aloha z roku 1926, z ktorej vrchola sa otvárajú nádherné výhľady na oceán.

V roku 1879 bol v renesančnom štýle postavený palác Iolani. Bývalé sídlo kráľov a neskôr vlády je dnes otvorené pre verejnosť, rovnako ako netradičný kostol Kawaiahao, vybudovaný z koralov už v roku 1842.

Biskupské múzeum, najväčšie v Honolulu, ponúka rozsiahlu zbierku prírodných druhov aj najväčšiu kolekciu artefaktov s témou havajskej a pacifickej kultúry na svete. Milovníci prírody by si nemali nechať ujsť návštevu Honolulskej ZOO a Akvária Waikiki, tí, ktorí dávajú prednosť rastlinám, budú nadšení z prekrásnej botanickej záhrady Foster, založenej v roku 1853.

Umelecky založeným cestovateľom sa bude páčiť v Havajskom štátnom umeleckom múzeu, ktoré usporadúva výstavy venované ako miestnym, tak tradičným havajským autorom.

Udalosti druhej svetovej vojny pripomína v Honolulu USS Arizona Memorial. Pamätník venovaný 1177 obetiam nečakaného japonského útoku bol otvorený v roku 1962, je prístupný len na člne a záujemcovia si tu môžu prezrieť sčasti potopené pozostatky americkej vojnovej lode.

Milovníci nákupov by si nemali nechať ujsť návštevu štvrti Ala Moana, ktorá je domovom najväčšieho nákupného centra pod holým nebom na svete. Rovnomenný park potom ponúka nádhernú 800 metrov dlhú piesočnatú pláž vhodnú na kúpanie.

Priaznivci gastronómie a bujarého nočného života môžu zavítať do štvrte Waikiki s peknou plážou Kahanamoku s palmami, luxusnými výškovými hotelmi a sopkou Diamond Head v pozadí. Svahy vulkánu sú lemované sieťou peších trás, a kto po nich vystúpi až na okraj krátera, bude odmenený prekrásnymi výhľadmi do širokého okolia.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Bishop Museum - nahliadnite do prírodného bohatstva aj fascinujúcej kultúry a tradícií pacifických národov.

Kawaiahao Church - obdivujte netradičný kostol, postavený roku 1842 zo 14 tisíc tehál z koralov, vyťažených z podmorských útesov Honolulu.

Iolani Palace - navštívte majestátny palác bývalých panovníkov a pri prechádzke dobovými interiérmi preniknite do zaujímavých dejín Havajského kráľovstva.

USS Arizona Memorial - prezrite si pozostatky potopenej americkej vojnovej lode a pripomeňte si obete japonského útoku na Pearl Harbour v roku 1941.

Foster Botanical Garden - prejdite sa peknými botanickými záhradami, domovom 4 tisíc druhov tropických rastlín.

Ala Moana Beach Park - relaxujte a kúpte sa na nádhernej piesočnatej pláži priamo v havajskom hlavnom meste.

Diamond Head - kochajte sa prekrásnymi výhľadmi na mesto a oceán z krátera sopky, pretkaného pešími trekmi aj pozostatkami historického vojnového opevnenia.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Honolulu

Kanada, USA z Vancouveru na lodi Celebrity Solstice

Loď: Celebrity Solstice
Trasa: Kanada, USA
Nalodenie: Vancouver, British Columbia, Kanada
Vylodenie: Honolulu, USA
Trvanie: 9 nocí