X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

La Coruna
La Coruna

Plavby v okolí

La Coruna / Španielsko

V severozápadnom Španielsku na pobreží Atlantického oceánu sa na Pyrenejskom polostrove rozkladá dôležité prístavné mesto La Coruna, brána do Galície.

Najstaršia časť La Coruna, známa ako Staré mesto, bola osídlená už starovekými keltskými kmeňmi. V 2. storočí pred naším letopočtom oblasť kolonizovali Rimania, mesto sa stalo obchodným prístavom a rýchlo rástlo. Po páde Rímskej ríše upadala tiež La Coruna, ktorá bola napádaná ako normanskými, tak vikingskými kmeňmi. Mesto sa spamätalo až v stredoveku, dôležitú úlohu pri tom hrala miestna židovská komunita. Od 16. do 19. storočia bola La Coruna politickým hlavným mestom galícijského kráľovstva, dnes má asi 250 tisíc obyvateľov a je obľúbeným prístavom výletných lodí.

Mesto je známe Herkulova vežou, majákom pochádzajúcim už z doby rímskej, z 1. - 2. storočia. Maják bol zapísaný do zoznamu UNESCO, obklopuje ho rozsiahly park s múzeom a sú odtiaľ prekrásne výhľady. Centrom historického mesta je námestie Plaza de Maria Pita so sochou miestnej hrdinky, ktorá v 16. storočí varovala obyvateľov pred útokom Sira Francisa Drakea. Námestie je obklopené úzkymi pešími uličkami a dodnes sa tu zachovali drobné pozostatky pôvodných hradieb.

Stará pevnosť je dnes záhradou San Carlos, kde je pochovaný Sir John Moore, britský generál, ktorý viedol britské a španielske jednotky proti armáde Napoleona Bonaparteho v bitke o La Coruna v roku 1809.

Medzi najvýznamnejšie historické budovy patrí rezidencia Rosalie de Castro a Kráľovská Galicia akadémia, venujúca sa štúdiu miestnej kultúry a jazyka. Kamenný kostol Santiago je najstarším kostolom v meste: postavený bol v románskom štýle, neskôr bol prebudovaný gotický a jeho fasádu zdobia groteskné figúry.

La Coruna je známa svojimi presklenými balkónmi, nazývanými galerias alebo miradores, ktoré majú chrániť obyvateľov pred vetrami vanúcimi od Atlantiku a ktoré dali La Corune prezývku "Krištáľové mesto".

Mesto hostí celý rad múzeí, medzi nimi napríklad Archeologické múzeum na hrade Castillo de San Antón, Múzeum výtvarného umenia alebo Múzeum súčasného umenia Unión Fenosa. Paseo Marítimo je so svojimi 9 kilometrami jednou z najdlhších promenád v Európe a prechádza ako okolo Herkulovej veže, tak okolo miestneho akvária a obľúbených pláží Orzan a Riazor, ktoré sú vyhľadávané tiež priaznivcami surfovania.

Len polhodinu jazdy vlakom z La Coruna leží známe pútnické mesto Santiago de Compostela so svojou majestátnou katedrálou, zasvätenou apoštolovi Jakubovi, ktorého pozostatky tu vraj boli objavené v 9. storočí.

Za ochutnanie stojí v La Coruna typická španielska kuchyňa, založená na tých najčerstvejších plodoch mora: pulpo a feira, varená chobotnica s olivovým olejom, paprikou a soľou, notorická omeleta tortilla de patatas alebo poriadny galícijský steak z hovädzieho.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Torre de Hércules - prezrite si prastarý maják, postavený už v dobe rímskej, v 1. - 2. storočí nášho letopočtu.

Jardin San Carlos - prejdite sa parkom, vybudovaným na mieste pôvodnej pevnosti, s miestom posledného odpočinku známeho britského generála Sira Johna Moora.

Plaza de Maria Pita - zavítajte do centra Starého mesta na námestie so sochou oslavujúcou miestnu hrdinku, ktorá v 16. storočí varovala obyvateľov pred nepriateľským útokom.

Iglesia de Santiago - obdivujte najstarší kostol v meste, neveľkú kamennú stavbu, vybudovanú v 12. storočí v románskom slohu, ozdobenú grotesknými figúrami.

Monte de San Pedro - vystúpte do prekrásneho parku s labyrintom a kochajte sa nádhernými výhľadmi na mesto.

Orzan - Zavítajte na peknú čistú pláž priamo v centre mesta, užite si prechádzku, bežte si zaplávať alebo zasurfovať.

Santiago de Compostela - navštívte známe pútnické miesto s majestátnou katedrálou zasvätenou apoštolovi Jakubovi, vysvätenou na začiatku 13. storočia.

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť