X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Cadiz

Cadiz / Španielsko

Cádiz leží v oblasti Andalúzia v juhozápadnej časti Španielska na pobreží Costa de la Luz - Pobrežie svetla. Je to významné prístavné mesto, v ktorom v súčasnosti žije približne 130 tis. obyvateľov. Má jedinečnú polohu na úzkom skalnatom polostrove ležiacom v zálive, ktorý obmývajú vody Atlantiku. V blízkosti centra sa dokonca nachádzajú príjemné pláže, z ktorých najobľúbenejší je Playa la Victoria dlhá 3300 m.

Cádiz sa môže pochváliť úctyhodnou históriou. Starí Feničania ho založili už pred rokom 1000 p. n. l. pod názvom Gadir a je teda pravdepodobne aj najstarším mestom v juhozápadnej Európe. Vďaka svojej strategickej polohe sa Gadir stal veľmi rýchlo významným prístavom, ktorý po Feničanoch dlho využívali aj Rimania. Na začiatku 8. stor. sa ho zmocnili Maurovia, za ktorých vlády sa mesto premenovalo na Qadis.

Z mena bol neskôr odvodený aj súčasný názov mesta. Do rúk kresťanských vojakov padol Cádiz v r. 1262. Od tej doby bol jedným z najdôležitejších španielskych prístavov. Dokonca odtiaľ vyplával Krištof Kolumbus na svoju druhú výpravu, pri ktorej objavil Portoriko, Malé Antily a Jamajku. A tiež na svoju štvrtú cestu, ktorá skončila stroskotaním.

Cádiz bol však častým cieľom nepriateľských útokov, napríklad v r. 1587 ho vyplienil Francis Drake, korzár v službách anglickej kráľovnej Alžbety I. V r. 1755 ho naopak zničilo zemetrasenie. Zlatým obdobím pre Cádiz bolo 18. stor., keď sa stal hlavným španielskym prístavom pre obchod s Novým svetom a najbohatším mestom Španielskeho kráľovstva a na krátku dobu v r. 1812 dokonca i jeho hlavným mestom. So stratou zámorských kolónií však klesal aj význam Cádizu ako centra námorného obchodu a mesto sa dostalo do postupného úpadku. Zmenu priniesol rozvoj cestovného ruchu v 50. rokoch 20. stor. Dnes je Cádiz jedným z najobľúbenejších letovísk na pobreží Costa de la Luz, ktoré svojim návštevníkom ponúka príjemné pláže, ale aj zaujímavé historické pamiatky.

Unikátna poloha mu dodáva na atraktivite. V podstate celé historické jadro aj hotely na pobreží ležia na ostrovčeku, ktorý je s pevninou spojený miestnymi cestami. Najvýznamnejšou pamiatkou Cádizu je nepochybne katedrála s neprehliadnuteľnou zlatou kopulou postavená z časti v 18. a z časti v 19. storočí. Zaujímavé sú aj kostoly Santa Cruz a San Felipe Neri a dva hrady Castillo de San Sebastian a Castillo de Santa Catalina. Ďalším významným miestom je El Oratorio de la Santa Cueva, teda Modlitebňa svätej jaskyne, v ktorej sa nachádzajú maľby španielskeho maliara Goya.

Miesta, ktoré stoja za to vidieť:

  • Katedrála Svätého kríža
  • Plaza San Antonio
  • Castilo de Santa Catalina
  • Jerez de la Frontera

Vychutnajte si miestne špeciality...

Sherry – najznámejšie španielske fortifikované víno z bieleho hrozna

Pescaito Frito – smažené rybičky, najčastejšie sardely alebo sardinky

Turrón – španielsky nugát

Tortillita de camarones – vyprážaná placka z múky, cibule, petržlenu a kreviet

Salmorejo – studená polievka z paradajok, cesnaku, oleja, octu a chlebových krutónov


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Cadizu

Španielsko, Brazília z Tarragony na lodi Costa Luminosa

Loď: Costa Luminosa
Trasa: Španielsko, Brazília
Nalodenie: Tarragona, Španielsko
Vylodenie: Santos, Brazília
Trvanie: 16 nocí