Gothenburg
Gothenburg

Plavby v okolí

Gothenburg / Švédsko

Göteborg ležiaci v provincii Västergötland na juhozápadnom pobreží Švédska pri zálive Kattegat je s približne 500 tisíc obyvateľmi druhým najväčším mestom v krajine. Zároveň je najväčším škandinávskym prístavom a priemyselným mestom, kde sídli celý rad dôležitých firiem (napr. Volvo). Göteborg je tiež hlavným univerzitným mestom. Na dvoch tunajších univerzitách študuje až 60 tisíc študentov .

História mesta nie je príliš dlhá, pretože bolo založené až v 17. stor. Predchodcom súčasného Göteborgu bola pevnosť Alvesborg, vzdialená niekoľko kilometrov od súčasného centra, ktorá dlhý čas slúžila Dánom na kontrolu celého obchodu. Po niekoľkých bitkách o pevnosť na strategickej hranici a definitívnej dánskej porážke tu švédsky kráľ Gustav Adolf II. v r. 1621 založil nové mesto, ktoré pomenoval Göteborg po rieke Gote, na ktorej leží. Kráľ sem tiež pozval Holanďanov.

Tí mali za úlohu položiť základy nového prosperujúceho prístavu. Holandčina tu bola počas istej doby dokonca hlavným jazykom a holandský vplyv je dodnes citeľný aj v miestnej architektúre. Z toho dôvodu sa mesto tiež často prezýva „malý Amsterdam“. Z ranej architektúry sa toho veľa nezachovalo, pretože väčšina domov bola z dreva.

To, čo je dnes v centre možné vidieť, pochádza často až z 18. storočia. Rovnako ako Štokholm, bol aj Götenborg ovplyvnený modernými architektonickými štýlmi, najmä funkcionalizmom. V r. 1731 tu bola založená Švédska východoindická spoločnosť, ktorá prispela k významnému rozšíreniu mesta i jeho bohatstvu. V 19. stor. sa Göteborg stal najdôležitejším priemyselným centrom aj prístavom a je ním dodnes. Cez svoj priemyselný charakter má však aj dobrý vzťah k okolitej prírode.

V meste samotnom sa nachádza mnoho parkov a zelených plôch, z čoho vyplýva jeho ďalšia prezývka „zelené mesto“. Vďaka študentom má Göteborg mladistvý charakter. Je centrom kultúry, modernej architektúry i zábavy, ktorú podtrhuje obrovský zábavný park Liseberg. Mnohých turistov láka na príjemnú atmosféru, kvalitné reštaurácie i kultúrne zážitky.

Vychutnajte si miestne špeciality...

Inlagt sill – nakladaný sleď

Snaps – Aquavit s ovocím

Čokoládové bonbóny s morskou soľou

Čerstvé ustrice

Čerstvé ryby na všetky spôsoby

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Gothenburgu

Španielsko, Portugalsko, Veľká Británia, Švédsko, Dánsko, Nemecko z Barcelony na lodi MSC Poesia

Loď: MSC Poesia
Trasa: Španielsko, Portugalsko, Veľká Británia, Švédsko, Dánsko, Nemecko
Nalodenie: Barcelona, Španielsko
Vylodenie: Warnemünde, Nemecko
Trvanie: 10 nocí
plavba so slovenským sprievodcom

Úchvatné nórske fjordy z Kodane

Loď: Costa Fascinosa
Trasa:

Dánsko, Nórsko, Švédsko, Nemecko

Vylodenie: Kodaň, Dánsko
Trvanie: 8 nocí

Vyplávajte za krásou úchvatného západného pobrežia Nórska. Naloďte sa v meste Hansa Christiana Andersena, užite si prekrásnu prírodnú scenériu Hellesylt a potom už preplávajte Geirangerfjordom, považovaným za najkrajší fjord Nórska. V Bergene obdivujte nádherné hanzové domy, zapísané na zoznam UNESCO, Stavanger a napokon jednu z najstarších nórskych katedrál. Po ceste späť do Dánska sa zastavte vo švédskom Göteborgu, prezývanom "malý Amsterdam", a strávte deň v prekrásnom historickom centre severonemeckého Roztoku

Letecká doprava - český sprievodca

Kajuty s oknom sú na vyžiadanie.

Uskutočnenie zájazdu garantujeme.