Narvik

Narvik / Nórsko

V severnej časti Nórska na pobreží fjordu Ofot nájdete Narvik. Napriek tomu, že mesto leží ďaleko za polárnym kruhom, klíma je tu vďaka vplyvu Golfského prúdu a tieňu vysokých hôr prekvapivo mierna.

História osídlenia oblasti sa datuje až do doby kamennej, kedy ju obývali Vikingovia. Moderné dejiny začínajú v 70. rokoch 19. storočia,v tom čase sa v švédskej Kirune začala rozširovala ťažba železnej rudy, ktorá vyústila až do vybudovania železnice do narvického prístavu, ktorý nikdy nezamŕza. Železnica bola dokončená v roku 1902, vtedy taktiež vzniklo mesto Narvik, ktoré sa až do roku 1898 na počesť anglickej kráľovny Viktórie nazývalo Viktoriahavn.

V prvých rokoch druhej svetovej vojny sa Narvik ukázal ako strategicky významný prístav a v roku 1940 tu prebehlo niekoľko bitiek, v ktorých Veľká Británia porazila Nemecko, a v ktorých bolo mesto takmer zničené. Neskôr získalo Nemecko nad prístavom opäť kontrolu a využívalo ho ako kotvisko svojich ponoriek  a vojnových lodí.

Narvik je obklopený horami, ktoré sa tu strmo zdvíhajú takmer už od hladiny fjordu, a to až do výšky 1 700 metrov nad morom, kde sa nachádza ľadovec Frostisen. Smerom k hraniciam so Švédskom leží rozsiahle pohorie s najvyššou horou Storsteinfjellet, dosahujúci výšku 1 894 metrov.  Nájdete tu údolia, jazerá a v nižších častiach aj lesy. Na vrcholoch hôr sa sneh neroztopí ani v lete a sú tu výborné podmienky pre alpské lyžovanie, rovnako ako aj pre outdoorové športy. Tešiť sa tu môžete na značené cyklistické trasy a medzi obľúbené aktivity patrí horská turistika a taktiež potápanie k vrakom lodí, ktorých je v blízkosti prístavu hneď niekoľko.  Na svoje si prídu aj milovníci športového rybolovu, ktorí si nielen v mori, ale rovnako aj v riekach a jazerách môžu uloviť napríklad poriadneho lososa. Plavba člnom po fjordoch je skvelým zážitkom, na ktorý len tak nezabudnete.

Mesto bolo po vojne kompletne prestavané a okrem kamenného kostola z roku 1925 tu veľa zaujímavej architektúry nenájdete. Na záujemcov o históriu tu však čaká Vojnové múzeum, otvorené v novej budove v roku 2016. Múzeum sa venuje udalostiam z rokov 1940-45 a nájdete tu rozsiahlu zbierku predmetov z druhej svetovej vojny. Múzeum Nord-Navik zas rozpráva príbeh slávnej  Ofotskej železničnej trati, ktorej 42 kilometrový úsek k švédskym hraniciam sa kľukatí strmým horským terénom a kedysi bol popisovaný ako ôsmy div sveta. Najsevernejšie položený, najchladnejší a najťažší  železničný projekt  na svete je dnes jednou z hlavných turistických atrakcií v oblasti.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Narvik Krigsmuseum - Zoznámte sa s udalosťami z rokov 1940-45 v novootvorenom múzeu s rozsiahlou zbierkou artefaktov z druhej svetovej vojny.

Narvikfjellet - Nechajte sa vyviezť lanovkou na 656 metrov vysokú horu a za "polnočného slnka" sa kochajte prekrásnymi výhľadmi na mesto na brehu nádherného fjordu.

Water Spout - Obdivujte zaujímavú fontánu s krištáľovo čistou vodou a 75 metrov vysokým prúdom vody tryskajúcim odtiaľ od mája do septembra vždy o 13 a o 21 hodine.

Ofotbanen - Zažite dobrodružnú jazdu po 42kilometrovom úseku železnice, ktorá sa kľukatí strmým horským terénom na sever od polárneho kruhu.

Gratangen - Zažite atmosféru malebnej rybárskej dediny na brehu rovnomenného fjordu a nenechajte si ujsť múzeum s najväčšou európskou zbierkou tradičných člnov.

Polar Park - Navštívte najsevernejšie položený park a spoznajte divokých obyvateľov severného Nórska: vlka, medveďa hnedého, rysa, soba alebo losa.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť