Longyearbyen
Longyearbyen

Plavby v okolí

Longyearbyen / Nórsko

Na polceste medzi Nórskom a Severným pólom na Nordenskiold, najväčšom ostrove súostrovia Špicbergy, nájdete v údolí Longyear na pobreží fjordu Advent Longyearbyen. So svojimi dvoma tisíckami obyvateľmi je najväčším mestom Špicbergov a tiež najsevernejším osídlením na svete s populáciou presahujúcou tisíc stálych obyvateľov.

Klímu tu očakávajte arktickú, miernenú severoatlantickými prúdmi a na "polnočné slnko", nikdy nezapadajúce za horizont, sa môžete tešiť od polovice apríla do konca augusta.

V roku 1896 sa začali výpravy na Hotellneset, polostrov ležiaci asi kilometer severozápadne od dnešného Longyearbyenu. Pre hostí tu bol postavený hotel, ale kvôli nízkemu záujmu bol už o rok neskôr uzavretý. Na začiatku 20. storočia bolo v oblasti objavené uhlie a v roku 1906 tu začala ťažiť Arktická uhoľná spoločnosť amerického priemyselníka Johna Munroe Longyera, po ktorom bolo mesto v roku 1926  pomenované.

Nemecká okupácia Nórska z roku 1940 sa mesta síce nedotkla, ale v roku 1943 bolo takmer kompletne zničené námorným útokom, ktorý prežili len štyri budovy. Obyvatelia sa do vyľudneného Longyearbyenu vrátili až po skončení vojny. Krátko na to bola obnovená ťažba uhlia a začalo sa s novou výstavbou. Až do 90. rokov 20. storočia slúžil Longyearbyen takmer výhradne  pre účely ťažobnej spoločnosti, to sa ale časom začalo meniť, na vzostupe je výskum a mesto sa stáva tiež centrom turizmu.

Na západnom brehu rieky nájdete Gamle Longyearbyen, starú časť mesta s kostolom a cintorínom. Väčšina domov, obchodov a kultúrnych zariadení ale leží na východnom brehu.

Longyearbyen má dve múzeá. Múzeum Svalbard bolo opätovne otvorené v roku 2006 a dozviete sa tu mnoho o histórii osídlenia súostrovia, predovšetkým o love veľrýb a ťažbe, rovnako ako o arktickej faune a flóre. Múzeum polárnych expedícií vystavuje artefakty z obdobia výprav na Severný pól.

Okolie mesta Longyearbyen ponúka nedotknutú arktickú prírodu, za ktorou sem cestuje väčšina turistov. Divoké fjordy, rozoklané horské masívy a ľadovce, ktoré pokrývajú viac ako polovicu plochy súostrovia, sú ideálnym prostredím pre tých, ktorí holdujú outdoorovým aktivitám od horskej turistiky po jazdu na kajaku, saniach ťahaných psím záprahom alebo snežnom skútri. Pozorovať tu môžete soby, polárne líšky, mnohé druhy vtákov a tiež ľadové medvede.

Pre gurmánsky zážitok zavítajte do najsevernejšie položenej reštaurácie Huset, ktorá okrem bohatej histórie ponúka aj menu s tradičnými nórskymi a svalbardskými špecialitami, ako sú tulenie alebo veľrybie mäso, a vínna pivnica s 20 tisíc fľašami.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Svalbard Museum - Zoznámte sa s históriou osídlenia Špicbergov, veľrybárstvom, ťažbou uhlia a tiež jedinečnou arktickou flórou a faunou.

Svalbard Kirke - Navštívte najsevernejšie položený kostol na svete, kde je pre návštevníkov vždy pripravená šálka horúcej kávy a sušienky.

Nordenskjoldtoppen - Vystúpte na najvyššiu horu v okolí mesta a z výšky 1 050 metrov nad morom obdivujte nádherné prírodné scenérie súostrovia na pol ceste medzi Nórskom a Severným pólom.

Esmarkbreen – Vydajte sa na scénickú plavbu cez Isfjorden a obdivujte 15 kilometrov dlhý, pozoruhodne modrý ľadovec.

Spitsbergen Airship Múzeum - Nenechajte si ujsť múzeum venované prieskumným výpravám na Severný pól.

Barentsburg - Vypravte sa do druhého najväčšieho mesta Špicbergov a preniknite do histórie tohto ťažobného sídla s 500 obyvateľmi, z ktorých väčšina je ruskej alebo ukrajinskej národnosti.

Pyramiden - Prejdite sa ulicami mesta založeného v roku 1910, v roku 1927 predaného Sovietskemu zväzu a opustenému o 70 rokov neskôr, navštívte malé múzeum aj najsevernejšiu sochu Lenina na svete.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Longyearbyenu