X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Alta

Alta / Nórsko

Na pobreží rovnomenného fjordu v severnej časti Nórska nájdete Altu, druhé najsevernejšie položené mesto na svete s počtom nad 10 tisíc obyvateľov. Alta leží z väčšej časti na pevnine, ale zahŕňa tiež ostrovy Stjernoya a Seiland.

Môžete tu očakávať subarktickú klímu s letnými teplotami nad 10 stupňov Celzia – porovnateľnú s južnými časťami krajiny. Takmer celoročne nízke zrážky a jasná obloha sú dôvodom, prečo je Alta vyhľadávanou oblasťou pre pozorovanie polárnej žiary. Na „polnočné Slnko“, ktoré nikdy nezapadne za horizont, sa môžete tešiť od polovice mája do konca júla.

Už desať tisíc rokov pred naším letopočtom sídlila v severnom Nórsku mezolitická kultúra lovcov a zberačov Komsa, ktorých pozostatky boli nájdené v okolí Alty. Počas druhej svetovej vojny využívalo nemecké námorníctvo blízky fjord Kafjorden ako prístav a počas leteckého útoku spojencov tu bola zničená vojnová loď Tirpitz. Dnes tu neďaleko pôvodného kotviska nájdete rovnomenné múzeum s modelom lode a mnohými artefaktami, ktoré vám tieto udalosti priblížia.

Múzeum Alta sa nachádza v Hjemmelufte v západnej časti mesta, tam sa môžete dozvedieť niečo o kultúre Sámov, tradičného kočovného etnika, ktorého príslušníci dodnes obývaju územie Nórska, alebo o polárnej žiare. Hlavným lákadlom sú ale skalné rytiny, pochádzajúce z doby spred 6-2 tisíc rokov pred naším letopočtom zapísané do zoznamu UNESCO.

Za návštevu stojí moderná Katedrála polárnej žiary s vyše 4 metre vysokou bronzovou sochou Krista, otvorená v roku 2013. Medzi tie staršie pamiatky patrí napríklad drevený kostol Alta, pochádzajúci z roku 1858.

Okolie Alty je ideálnym miestom pre priaznivcov turistiky a outdoorových športov. Štyristo metrov hlboký kaňon Sautso-Alta je jedným z najväčších kaňonov na svete. Vytvorila ho za  dávnych čias rieka Altaelva, na ktorej je dnes postavená kontroverzná priehrada. Navštíviť ju môžete vrámci prehliadky so sprievodcom, alebo sa prejdite, či už peši alebo na bicykli, po kaňone.

Nespočetné možnosti na výlety ponúka taktiež ostrov Seiland, na ktorom sa nachádza národný park, ktorý ochraňuje nádhernú krajinu so strmými horami obklopenú fjordami a  najsevernejšie položenými ľadovcami Škandinávie. Národný park je vyhľadávaným miestom na hniezdenie mnohých druhov mokraďných vtákov a rieka Altaelva jednou z najlepších lososových riek na svete, kde si na svoje prídu priaznivci športového rybolovu.

Miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Alta Museum- Spoznajte sámskú kultúru, polárnu žiaru a predovšetkým až  6 tisíc rokov staré skalné rytiny zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Sautso-Alta Canyon- Obdivujte 400 metrov hlboký kaňon, jeden z najväčších na svete a prehliadnite si tiež kontroverznú priehradu.

Nordlyskatedralen- Navštívte modernú Katedrálu polárnej žiary so 4 metre vysokou bronzovou sochou Krista, otvorenú v roku 2013.

Tirpitz Museum – Zoznámte sa s udalosťami druhej svetovej vojny a nemeckou vojnovou loďou, ktorá tu bola zničená spojeneckými vojskami.

Altaeva- Pokiaľ ste priaznivcami rybolovu, nenechajte si ujsť príležitosť chytiť si poriadnu rybu v jednej z najlepších lososových riek na svete.

Seiland Nasjonalpark – Urobte si výlet v národnom parku, ktorý ochraňuje krajinu fjordov a strmých hôr a tiež najsevernejšie položené ľadovce Škandinávie.

Restaurant Hallde- Ochutnajte niektorú z miestnych špecialít- sobí steak, grilovaného lososa, alebo dezert Flavour of Finnmark- v reštaurácii, kde pripravujú jedlo výlučne z lokálnych surovín.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Alty

Veľká Británia, Nórsko zo Southamptonu na lodi Azamara Pursuit

Loď: Azamara Pursuit
Trasa: Veľká Británia, Nórsko
Nalodenie a vylodenie: Southampton, Veľká Británia
Trvanie: 17 nocí