X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Kodaň

Kodaň / Dánsko

Kodaň, v ktorej aglomerácii žije asi 1,2 mil. obyvateľov, je malebným historickým mestom s veľkým množstvom pamiatok. Leží pri úzkom prielive Øresund, ktorý oddeľuje Dánsko od Švédska, na ostrovoch Sjaelland a Ameger. Vďaka svojej strategickej polohe na dôležitej obchodnej trase a spojnici Baltického a Severného mora bola od začiatku významným prístavom i pevnosťou. Dnes je však mestom, ktoré sa každoročne umiestňuje na popredných priečkach rebríčkov kvality života a prístupu k prírode.

Pôvodná vikingská osada bola na mieste oveľa staršieho osídlenia založená v r. 1043. Jej účel sa odrazil v jej pomenovaní  Havn, čo v dánčine znamená prístav. Na prelome 12. a 13. storočia sa začala rozvíjať ako obchodné stredisko, ktoré zmenilo svoje pomenovanie na Kodaň, prístav obchodníkov a čoskoro sa stalo najväčším mestom v tejto časti krajiny. Veľmi tomu pomohla aj jeho pozícia medzi mestami Roskilde a Lund, v ktorých boli vybudované rímskokatolícke katedrály. V r. 1422 sa Kodaň stala kráľovským mestom a v r. 1479 tu bola založená univerzita.

V priebehu 17. storočia bolo v meste vystavených mnoho krásnych barokových budov, ktoré ho dodnes zdobia. 18. storočie je známe ako zlatý vek Dánska, práve vtedy zahraničný obchod priniesol veľkú prosperitu obchodníkom aj lodným spoločnostiam. Napriek tomu v rovnakom storočí mesto postihlo niekoľko prírodných katastrof. Počas veľkého moru v r. 1711 zomrela tretina populácie mesta a o 17 rokov neskôr zničil veľký požiar polovicu zástavby. Aj napriek tomu Kodaň pokračovala v rozvoji a prosperite.

Historické centrum bolo do veľkej miery  zničené počas 2. sv. vojny, ale našťastie sa podarilo zachovať všetky cenné pamiatky, ktorým dominujú kráľovské sídla - súčasná aj bývalá - Amalienborg, Christianborg a Rosenborg, malebný starý prístav Nyhavn s pastelovými domami a radom vyhlásených reštaurácií a podnikov alebo kostol Marmorkirken s monumentálnou kopulou. Na okraji centra sa nachádza aj pôvodná vojenská pevnosť Kastellet, za ktorou pri morskom pobreží leží symbol celého mesta, socha Malej morskej víly, známej z rozprávky H. CH. Andersena. Súčasná Kodaň je skutočne výnimočným mestom, ktoré vás pohltí svojou krásou a  jedinečnou pokojnou atmosférou. Nie je uponáhľaná ani hektická, na každom kroku vás lákajú najrôznejšie reštaurácie, bary, kaviarne, historické atrakcie či zábavné centrá na čele s vyhláseným zábavným parkom Tivoli.

Vychutnajte si miestne špeciality...

Æbleflæsk – slanina s cibuľkou a jablkami

Smørrebrød – „chlieb s maslom“ s plátkom mäsa, ryby alebo syra s nakladanou zeleninou

Frikadeller – karbonátky s cibuľou, vajcom, mliekom, chlebovými drobkami, múkou, soľou a korením

Pølse – červená klobása s korením, muškátovým orechom a ďalším korením

Pivo – Carlsberg a Tuborg

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Ako do prístavu

Adresa:


Containervej 9,
P.O. Box 900, DK-2150 Nordhavn,
Copenhagen, Denmark


Plavby do Kodaně

Nemecko, Dánsko, Veľká Británia z Kielu na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: Nemecko, Dánsko, Veľká Británia
Nalodenie: Kiel, Nemecko
Vylodenie: Southampton, Veľká Británia
Trvanie: 3 noci

Švédsko, Nemecko, Dánsko, Nórsko z Gothenburgu na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Švédsko, Nemecko, Dánsko, Nórsko
Nalodenie a vylodenie: Gothenburg, Švédsko
Trvanie: 7 nocí