Port Canaveral (Orlando)
Port Canaveral (Orlando)

Plavby v okolí

Port Canaveral (Orlando) / USA

V strede východného pobrežia Floridy sa v okrese Brevard rozkladá Port Canaveral. Jeden z najrušnejších prístavov výletných lodí na svete ročne privíta viac ako 4 milióny pasažierov a je bránou do 90 kilometrov vzdialeného Orlanda.  

Myšlienka postaviť v oblasti dnešného Port Canaveralu prístav, vznikla už v 80. rokoch 19. storočia, realizovaná bola ale až v polovici 20. storočia. Orlando bolo založené ako Fort Gatlin v roku 1838, o rok neskôr však bola pevnosť americkou armádou opustená. Obľúbeným rezortom sa Orlando stalo už pred prvou svetovou vojnou, stavebný boom zastavila až veľká hospodárska kríza.  Počas druhej svetovej vojny slúžilo Orlando ako dôležitá vojenská základňa, dnes je mesto obľúbenou turistickou destináciou, ktorú ročne navštívi vyše 70 miliónov ľudí.    

Priamo v prístave sa k nebu vypína Prieskumná veža (Exploration Tower), ktorá návštevníkom okrem dvoch vyhliadkových plošín (jednej vo vnútri, druhej vonku) ponúka okolo 50 tisíc metrov štvorcových výstavných priestorov, interaktívnych expozícií, prednáškových sál, ale aj kaviareň a obchod s darčekovými predmetmi.   

Obľúbený je Jetty Park, rozľahlý park s radom aktivít od odpočinku na peknej pláži cez detské ihrisko až po vodné športy, ako sú rybárčenie, surfovanie, jazdenie na kajaku alebo paddle boarde. Pobrežie - napríklad na pekné piesčitej pláži Cocoa Beach, len čo by kameňom dohodil južne od prístavu - je lemované kvalitnými reštauráciami, ktoré ponúkajú tie najčerstvejšie ryby a morské plody celej Floridy. 

Port Canaveral je jedným z najväčších hniezdisk morských korytnačiek v krajine a tiež prirodzeným útočiskom mnohých živočíšnych druhov - delfínov, mrožov alebo orlov bielohlavých, ktoré je možné pozorovať napríklad pri jednom z trekov chránenou oblasťou ostrova Merritt.   

Bezpochyby najväčšou atrakciou Port Canaveralu je ale Kennedyho vesmírne stredisko, rozsiahly komplex pod správou NASA s celým radom zaujímavých expozícií a podujatí, kde sa návštevníci zoznámia s históriou i súčasnosťou amerického vesmírneho programu.  

Port Canaverel je bránou do hodinu vzdialeného Orlanda, prezývaného tiež O-Town a známeho ako Svetové hlavné mesto tematických parkov. Symbolom Orlanda je nádherne osvetlená fontána na jazere Eola, najnavštevovanejšími miestami sú potom jednotlivé zábavné parky. Už v roku 1971 sa otvorili brány Walt Disney Worldu s nespočetným množstvom tematických aj vodných parkov pre celú rodinu. Kto dáva prednosť filmom Universal Studios, nemal by si nechať ujsť návštevu Universal Orlando Resort s atrakciami založenými na svetových filmoch i dobrodružným ostrovom ( Island of Adventure) s čarodejníckym svetom Harryho Pottera a radom ďalších čiastkových parkov, obchodov, rezortov a reštaurácií.  

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

John F. Kennedy Space Center - nahliadnite do histórie i súčasnosti amerického vesmírneho programu, vyskúšajte si mesačnú chôdzu a pripomeňte si slávnu misiu Apollo.

Exploration Tower - zoznámte sa s minulosťou prístavu a Floridy a z vyhliadkovej plošiny na 7. poschodí sa kochajte nádhernými výhľadmi.    

Jetty Park - užite si odpočinok na peknej piesočnatej pláži, skvelé podmienky na surfovanie aj vychádzku na kajaku alebo paddle boarde.

Walt Disney World - nechajte sa uchvátiť rozprávkovým svetom Walta Disneyho v zábavnom parku pre celú rodinu. 

Universal Orlando Resort - navštívte jedinečné filmové atrakcie aj Čarodejnícky svet Harryho Pottera. 

Canaveral National Seashore and Merritt Island National Wildlife Refuge - obdivujte inteligentné delfíny, kuriózne mrože aj hniezdiace morské korytnačky v prekrásnej chránenej oblasti pri floridskom pobreží. 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Port Canaveralu

USA, Portugalsko, Španielsko z Port Canaveralu na lodi Voyager of the Seas

Loď: Voyager of the Seas
Trasa: USA, Portugalsko, Španielsko
Nalodenie: Port Canaveral (Orlando), USA
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 13 nocí

Plavby do Port Canaveralu