X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Port of Spain
Port of Spain

Plavby v okolí

Port of Spain / Trinidad a Tobago

Republika Trinidad a Tobago, to je dvojica ostrovov, ktoré nájdete len 11 kilometrov od severovýchodného pobrežia Južnej Ameriky, kde cez Parijský záliv susedia s Venezuelou. Port of Spain je jej hlavným mestom a jedným z najdôležitejších prístavov Karibiku. Leží v severovýchodnej časti väčšieho z ostrovov, Trinidadu, a má asi 40 tisíc obyvateľov.

Port of Spain bol založený v 16. storočí španielskymi osadníkmi v blízkosti predchádzajúcej rybárskej dediny Cumucurapo. Ostrovy boli španielskou kolóniou od doby, kedy sem v roku 1492 dorazil Krištof Kolumbus, až do roku 1797, kedy nad ostrovmi prevzali kontrolu Briti. Hlavným mestom sa Port of Spain stal v roku 1757, kedy prevzal túto rolu od predchádzajúcej metropoly San José de Oruna, a začal rýchlo rásť. Medzi rokmi 1958-62 bol Port of Spain dočasným hlavným mestom Západoindickej federácie, ktorá však nemala dlhé trvanie. V 90. rokoch a znovu v roku 2005 bolo mesto svedkom extrémistických moslimských akcií a bombardovania. Dnes je Port of Spain administratívnym, obchodným a finančným centrom krajiny, ktorá je považovaná za jednu z najbohatších v celom Karibiku.

Port of Spain je domovom jedných z najvyšších karibských mrakodrapov, medzi nimi aj 88 metrov vysokej veže Nicholas, vybudovanej v roku 2003. Nájdete tu však aj staršie, koloniálne budovy. Tie najokázalejšie sa nazývajú "Úžasných sedem" (Magnificent Seven) a pochádzajú z neskoro viktoriánskeho a eduardiánskeho obdobia.

Národné múzeum a umelecká galéria boli založené už v roku 1892 a hostia expozície s témami národných festivalov, karnevalu, ale aj života počas druhej svetovej vojny a histórie pôvodných obyvateľov, rovnako ako diela domácich i zahraničných umelcov.

Najväčším voľným priestorom v celom meste - a tiež najväčším kruhovým objazdom na svete s obvodom 3,7 kilometra - je Kráľovský park Savannah, ktorý bol pôvodne plantážou s cukrovou trstinou. Na sever od parku leží Kráľovská botanická záhrada s prezidentskou rezidenciou, postavenou vo viktoriánskom koloniálnom štýle medzi rokmi 1873-6.

Východne od mesta sa tiahne rozsiahly Severný hrebeň s horami dosahujúcimi výšku 900 metrov, pokrytými dažďovým lesom s množstvom rastlinných a živočíšnych druhov. Močiar Caroni, druhý najväčší močiar na ostrove, sa nachádza južne od Port of Spain a je jednou z hlavných turistických atrakcií Trinidadu. Na milovníkov vtákov ich tu čaká na 160 druhov vrátane národného vtáka, ibisa červeného.

Menší ostrov, Togabo, je od Port of Spain vzdialený 170 kilometrov a 2,5 hodiny jazdy rýchlym trajektom a jeho nádherné pláže a prekrásna príroda určite stoja za návštevu.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Queen's Park Savannah - strávte pár chvíľ prechádzkou po parku a zároveň najväčšom kruhovom objazde sveta a určite nepohrdnite ponukou miestnych pouličných predavačov.

Caroni Swamp - navštívte druhý najväčší močiar ostrova a obdivujte desiatky druhov operencov, vrátane národného vtáka ibisa červeného.

Maracas Bay - užite si nádherné miesto, ktoré spĺňa všetky predpoklady ideálnej karibskej pláže, rovnako ako úchvatnú cestu dažďovým pralesom, ktorá Vás k nemu dovedie.

National Museum and Art Gallery - zoznámte sa s históriou krajiny, ale aj jej kultúrou v múzeu, založenom už v roku 1892.

Asa Wright Nature Centre - nenechajte si ujsť prehliadku malého prírodného centra v trinidadskom dažďovom lese a obdivujte veľké množstvo pôvodných druhov zvierat i rastlín.

Tobago - spoznajte nádherné pláže, vodopády a kopce porastené hustým tropickým lesom vulkanického ostrova, ležiaceho 2,5 hodiny jazdy trajektom od Trinidadu.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Port of Spain

Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada, Martinik z Pointe-à-Pitre na lodi MSC Seaside

Loď: MSC Seaside
Trasa: Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada, Martinik
Nalodenie a vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 7 nocí

Martinik, Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada z Fort de France, Martinik na lodi MSC Seaside

Loď: MSC Seaside
Trasa: Martinik, Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada
Nalodenie a vylodenie: Fort de France, Martinik, Francúzsko
Trvanie: 7 nocí

Martinik, Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada, Dominika, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Svätý Krištof a Nevis z Fort de France, Martinik na lodi MSC Seaside

Loď: MSC Seaside
Trasa: Martinik, Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada, Dominika, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Svätý Krištof a Nevis
Nalodenie a vylodenie: Fort de France, Martinik, Francúzsko
Trvanie: 14 nocí