X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Ostrov mládeže (Isla de la Juventud)
Ostrov mládeže (Isla de la Juventud)

Plavby v okolí

Ostrov mládeže (Isla de la Juventud) / Kuba

Ostrov mládeže (Isla de la Juventud) je druhým najväčším kubánskym ostrovom. Nájdete ho v zálive Batabanó asi 65 km juhozápadne od Kuby a dnes má asi 65 tisíc obyvateľov.

O histórii ostrova pred koncom 15. storočia toho nie je veľa známe, obývali ho indiáni kmeňa Siboney, ktorí sa živili zberom rastlín a lovom zveri a rýb. Pre Európanov ho objavil Krištof Kolumbus až v roku 1494 a dal mu názov La Evangelista. Neskôr bol Ostrov mládeže známy tiež ako Ostrov papagájov (Isla de Cotorras), Ostrov borovíc (Isla de Pinos) alebo Ostrov pokladov (Isla de Tesoros) či Ostrov pirátov (Isla de los Piratas). Tým slúžil ako výhodný úkryt pre ich korisť získanú prepadávaním lodí. Práve legendy o poklade ukrytom na ostrove dali základ mnohým slávnym románom.

Až do začiatku 20. storočia nebolo jasné, či ostrov patrí Kube alebo USA, zmluva z roku 1925 ho však pripísala Kube.

Podnebie ostrova je subtropické a pripravte sa tu na časté hurikány. Veľká časť ostrova je porastená borovicovými lesmi, ktoré sa rúbu na drevo, na severe sa ťaží mramor. Základom hospodárstva sú ale rybolov a poľnohospodárstvo, ktoré sa sústredili na pestovanie citrusov a zeleniny.

Na severnom pobreží ostrova leží jeho hlavné mesto Nueva Gerona, ktoré bolo založené v roku 1830 pod názvom Polonia Reina Amalia. V jeho blízkosti bolo v roku 1932 postavená päťpodlažná Presidio Modelo, väznica kruhového tvaru, v Latinskej Amerike absolútne unikátna. Medzi rokmi 1953 a 1955 tu bol režimom prezidenta Batistu uväznený Fidel Castro aj jeho brat Raul. Po Kubánskej revolúcii bolo rovnaké zariadenie využívané pre väznenie nepriateľov režimu a vojenských disidentov. O svoju funkciu prišlo v roku 1967, bolo vyhlásené za národnú pamiatku a z miestností, ktoré predtým slúžili ako nemocnice, sa stalo múzeum.

Ostrov mládeže je dnes obľúbenou destináciou výletných lodí - turisti sem mieria predovšetkým za nádhernými plážami s čiernym pieskom, ktorý pripomína vulkanický pôvod ostrova, krásnou prírodou a predovšetkým potápaním.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Neuve Gerona - zavítajte do pokojného hlavného mesta ostrova a pozrite si väzenie Presidio Modelo.

Cueva de Punta del Este - navštívte jaskyňu so vzácnymi predkolumbovskými piktogramami, ktoré tu po sebe zanechal pôvodný indiánsky kmeň Siboneyov.

Cabo Francés - ak je vašou záľubou potápanie, potom toto je to pravé miesto pre objavovanie života pod morskou hladinou.

Hotel Colony - najlepšie ubytovanie na ostrove ponúka hotel, ktorý pred znárodnením Castrovou vládou patril reťazcu Hilton.

Cayo Largo del Sur - asi 100 km na východ od Ostrova mládeže nájdete ostrovček s prekrásnymi bielymi plážami, obľúbený hlavne športovými rybármi.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť