Havana

Havana / Kuba

Kubánska metropola Havana je so svojimi 2,2 miliónmi obyvateľov jedným z najväčších a najvýznamnejších centier Karibiku. Ulice štvrte Havana Vieja (Starej Havany )pripomínajú jej slávnu španielsku koloniálnu minulosť a niet divu, že boli v r. 1984 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Staré mesto leží v bezpečnom zálive Bahia de la Habana na severe ostrova necelých 160 km od amerického Key West. Chránená poloha zálivu prilákala už v r. 1509 Španielov vedených známym conquistadorom Diegom Velázquezom. Samotné mesto bolo založené o 4 roky neskôr a čoskoro sa stalo dôležitou základňou pre ďalšie dobyvateľské výpravy na americký kontinent. Najmä v 18. a 19. stor. Havana rozkvitala ako centrum koloniálnej Kuby, bol tu postavený celý rad šľachtických palácov, barokových kostolov aj niekoľko pevností. Postupne sa začali objavovať krásne parky a bulváre, panské sídla, domy v štýle art deco a ďalšie prekrásne monumenty, ktoré vystavovali na obdiv bohatstvo a premyslenosť kubánskej architektúry. Vďaka svojej kráse bola Havana často prezývaná „Paríž Karibiku“.

V prvej polovici 20. stor. sa Kuba stala populárnou medzi americkými turistami, ktorí sem v čase americkej prohibície mierili v tisícoch. Luxusné hotely, herne i bary tu rástli tak rýchlo, ako kriminalita. V 30. rokoch bola Havana vyhláseným sídlom neresti, s čím sa však nemienili vyrovnať miestni obyvatelia rovnako, ako s proamericky mierenou politikou. Po revolúcii vedenej Fidelom Castrom sa situácia kompletne zmenila. Za výdatnej pomoci ZSSR boli v Havane stavané moderné socialistické stavby i pomníky a múzeá venované miestnym hrdinom bojujúcim za socializmus.

Potom, čo došlo k rozpadu ZSSR, nastala v Havane tiež prudká zmena k horšiemu. Veľa nových aj historických budov začalo chátrať, pretože na ich opravu neboli peniaze. Aj dnes Havana bojuje s mnohými problémami, avšak historické centrum sa v ostatných rokoch dočkalo zaslúženej rekonštrukcie a turisti tak môžu v jeho uliciach obdivovať krásne koloniálne paláce, múzeá či široké bulváre. Medzi najväčšie atrakcie patrí Kapitol - bývalé sídlo kubánskeho parlamentu, trieda Obispo, ktorá je vyhlásená svojím nočným životom, stredoveké pevnosti či samotná atmosféra tohto jedinečného mesta.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

 - Havana Vieja

- Kapitol

- Katedrála sv. Krištofa

- plaza Vieja

- Plaza des Armas

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Rum - Havana Club, Santiago de Cuba, Caney, Legendario, ...

Koktaily - Mojito, Cuba libre, Daiquiri, ...

Boliche - hovädzie plnené klobásou a vajcom

Morské plody všetkého druhu

Kakao


Miesta, ktoré stojí za to vidieť